Zrádci

• angličtina Rats (festivalový názov)
Česko / Poľsko, 2020, 6 h 46 min (Minutáž: 66–71 min)

Scenár:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Douba

Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Miloslav Pecháček, Martin Havelka, Hoang Anh Doan, David Novotný, Igor Bareš, Magdaléna Borová, Anežka Novotná, Petr Franěk (viac)

Vietnamská mafie v Česku ovládá víc než 70 procent trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální. Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život. (Česká televize)

Tjaden

Svěží a netradiční závan na poli českého krimi, který však paradoxně sráží dolů ona přehnaná snaha o vlastní originalitu a "cool" stylizaci. Roztřesená kamera, chytré monology hlavního hrdiny přímo k divákům či bizarní výběr lokací (pracoviště NPC v ruinách kostela, výslech obviněného v jakémsi potemnělém ateliéru,...). Kapitolu samu o sobě tvoří hudba. Dvořákova Novosvětská jakožto intro a Cesta od Marie Rottrové v závěru každého dílu jsou fajn, na druhou stranu mě však iritoval neustále se opakující kvílivý rif, vyplňující dějovou část. V hereckém ansámblu se sešli zkušení harcovníci (Krobotová, Havelka, Novotný, Neužil) společně s mladými neokoukanými tvářemi (Dobrý, Pecháček, Tran), jejichž výkony nepůsobily vždy zcela uvěřitelně. Zrádcům se rovněž nevyhnula hluchá místa, možná by místo šesti stačily hutnější čtyři díly. Ku prospěchu by byl také lépe vysvětlený konec. Seriálu přidávám k dobru to, že se v dnešní "korektní" době nebál otevřít téma vůdčího postavení zástupců vietnamské komunity na českém drogovém trhu. ()

Dzonysek

Velice dobré. Od obsazení hlavních rolí, přes neobvyklou práci s kamerou (točení z ruky apod.) až po vtíravý hudební podkres. Lenka Krobotová jako vyšetřovatelka velmi uvěřitelná (ačkoliv postava samotná mi chvílema lezla už na nervy). Syrový a napínavý. Sice malinko předvídatelný závěr, ale celkově dost rozsekávající mini-seriál. Jen 5. epizoda působí tak nějak jako "pojďme ten seriál kousek natáhnout, potřebujeme totiž 6 dílů". Z epizody "Den pravdy" bych nechal tak možná 15 minut a rozkouskoval je do dalších dílů. Ale chápu, že to ne vždy je možný. Celkově ale velmi příjemný překvapení. ()

DannyBoy80

Přestylované. Nesmyslné lokace jako kancly v kostele. Bez účelu jenom ny styl (borec ve žluté). Katastrofální zvuk, kdy některé dialogy nešly vůbec slyšet. Hudba monotóní stupidní novodobý hip hop, což tedy mělo asi sedět k hlavnému hrdinovi. Herecky to ušlo, scénář ok. Nicméně Poláci jsou úplně někde jinde viz Oslněni světlem, kde bylo snad vše lépe udělané a nejmarkantnější rozdíl byl ve zvuku a hudbě. ()

mira007

Syrové krimi z prostřední drogové mafie pohledem dealera v podání Cyrila Dobrého, který po otci Karlovi převzal hodně talentu. Režisérem je Tauš, takže kdo kdy potkal Vodníka, nemůže být šokován formou, jenže jednak závěr mne neuspokojil a i ta forma šla v posledních dvou dílech do extrému na hranici snesitelnosti. Nadsadím čtyři hvězdy, protože to je poprvé, kdy jsem fandil Krobotové PS: David Novotný ve své asi nejabsurdnější roli, která mne bavila, ikdyž s případem vůbec nesouvisela. ()

Garch

Taušovina. Včetně neustálých kamerových tanečků, brutálně drtících vnímání.. A znovu se dočkáme lokací se zajímavou architekturou. Chytře se pracuje s hudbou (od nepříjemných útoků, seknutých při změně scény po navždy neměnnou Marii u titulků nebo A.Dvořáka) Ve všem jde o směs skvělého s těžko snesitelným. Přes všechny ujetosti, nebo snad právě pro tu nekompromisnost, musím prominout některé scény, které se asi nechtělo natočit na druhou dobrou. Prostě, takových podivností není v současné TV tvorbě ani ve světě moc, jsou-li jaké. ()

petikacka

První dva díly začaly velice slibně...Bylo to neokoukané, osobité a zvláštní...Pak se mi to, ale všechno začalo zajídat, právě pro to vše co jsem napsala...Začalo to být divné, zvuk byl příšerný ( neustále jsem měnila hlasitost), kamera byla taky jak zdrogovaná a byly tam scény které neměly vůbec žádnou logiku a smysl...Jo a ještě hudba...Co to jako bylo? ...Absolutně se do toho děje nehodila...Tauš opět předvedl Tauše, což mi vždycky na jeho filmech vadí a nakonec to naprosto bezpečně zabije můj celkový dojem z jeho všech filmů...Někdy si dokonce říkám jestli má tu svou drogovou dráhu už opravdu za sebou, sic! Za mě 70% ()

crozet

Výborný scénář a autentické dialogy se sociologickou linkou (rodiče a děti, komunitní centrum, atmosféra inspekce atd.), etnografické rozkročení, rytmický příběh, prokreslené postavy, dobří herci (Krobotka, Bareš a další - např. Miloslav Pecháček!), náležitá hudba.. Jasně, občas se ta kamera chvěje opravdu příliš stylizovaně a když se mluví, může se i zapomenout na soustředěné hraní či režii; a našly by se i některé "policajtské stereotypy"... Ale to jsou detaily, které ve výsledku nejsou podstatné a můj dojem neruší. Autorům bych pogratuloval. ()

mh.mail

50% — Tak jsem to dodíval a v zásadě jsem vlastně zklamaný. Šest dílů jsem sledoval rádoby uměleckou kameru, poslouchal rádoby umělecké disharmonické zvuky vydávané za hudbu, sledoval pomatenou mysl „hlavního hrdiny“ a jeho pitomé promluvy do kamery, abych se dozvěděl, kdo zavraždil policistu Blažka. A když jsem se to dozvěděl, cítím se poněkud ... podvedený. Taky jsem celou dobu čekal, že mi tvůrci vysvětlí, co měla znamenat ta tanečnice u tyče ve skleněném akváriu na nákladním automobilu, tančící na Dvořákovu Novosvětskou (i když zdůvodnit tu skladbu bych asi dovedl, ale tu tanečnici a prostředí už nikoliv). A nic. Protože to ale nebyl vyložený propadák, tak za to jsou ty tři hvězdičky. ()

bozka10

Zhltol som to naraz a to české seriály nemusím.Dost realisticky natočené,miestami otravný gitarový podmaz inak veľké prekvapenie premna a výborne zahrané.👍 ()

Drom

No po pravdě mám z toho celkem rozporuplné pocity, protože každé pozitivum, které si vybavím, má nějaké své "ale". Kamera byla veskrze zajímavá a osvěžující, s poměrně přiměřeným nádechem "reality show", ale někdy to naopak vypadalo jako na první dobrou. Nehezky roztřesená (že by zemětřesení?), zamlžování, jakési nečistoty (hmyz?). Střih podporoval atmosféru a spád, na některých místech to ale zas vypadalo dost humpolácky střižený, až jsem si řekl "au". Hudba byla skvělá, někdy tématicky dokreslovala scénu, jindy potěšila ta vykrádačka filmu Dead man. Ale zas mi přišlo, že jinde byla až nadužívána a ticho by bylo lépe podtrhující. Herecké výkony vesměs dobré, ale měl jsem trochu problém se identifikovat s valnou většinou postav. Příběh a způsob jeho výstavby mě bavil, ale některé pasáže byly až moc zkratkovité, jiné zas zbytečně nafouklé - což je asi dost subjektivní. A tak dále... Takže veskrze se mi to docela líbilo, ale víc než tři dát bohužel nechci. Uvidím časem, až a jestli se k tomu někdy ještě dostanu. ()

Mara97

Zrádci byli rozehráni tak solidně, nicméně to dopadlo katastrofou. Chlupáčkovy díly jsou mnohem lepší jak ty Taušovy, projevuje se to nejen v rozehrávání samotného příběhu, ale také ostatních efektech. V komentářích na Facebooku České televize jsem četl četné výtky na kameru a zvuk - dlouho jsem s tím nesouhlasil, kamera mi přišla velmi zajímavá, jenže postupem času začala být divoká až tolik, že se to v posledním díle nedalo vydržet a málem jsem až spadl ze židle. To stejné platí o hudbě - zpočátku výborná, ale jakmile v pátém díle zůstalo jen nepříjemné hučení, začal jsem se obávat, že se mi rozbolí hlava. I vizuál se zdál zpočátku zajímavý, ale i to netrvalo věčně - pátý díl byl neskutečně přesvětlený a v posledním díle už to byl snad vtip (viz modrá chodba nemocnice). Bílé titulky nemají černý okraj, proto je fakt super nápad mít obraz extrémně přesvětlený a v pozadí ještě oblohu, to potom z těch titulek hodně přečtete. Kdyby se jednalo o nějakou angličtinu, kterou u nás víceméně každý umí, vzal bych to, ale v případě vietnamštiny ty titulky opravdu nutně potřebujete, takže se jedná o příklad neuvěřitelné filmařské nemotornosti. Obecně by se dalo říct, že kamera, hudba i celkový styl působí velmi svěže a zajímavě, jenže čeho je moc, toho je příliš. Asi jsem divák, co se řadí do té konzervativnější skupiny, ale poslední díl byl už za hranou, té filmařské "inovace" bylo až přespříliš. Název prvního dílu "Vstup do prázdnoty" je docela trefný, týká se nejen Davida a jeho životního stylu, ale také celého seriálu - Tauš se snaží hrát na efekt, vybírá si nevšední lokace, ale na konci už to dopadá jen tak, kdy se divák ptá - a co je zas tohle? Co na začátku vypadá jako super - žlutá Tesla X, hradecký schodový panelák či senetářovský kostel, končí u wtf momentů jako podivné nedokončené vícepodlažní parkoviště u luxusní bytové rezidence v posledním díle, nebo samotný konec v jakési zřícenině na moři. Na začátku se efekt daří, seriál se mi líbil, ale jak je to je celé prázdné a jakoby rádoby umělecké, postupně mne toto nadšení přešlo. Škoda i příběhu, nezačal špatně a dlouho se držel, jenže v poslední díle se naprosto vymkl z ruky - nedával smysl, zůstalo moc otázek nevyřešených a některé dialogy byly až směšné. Přesto mám ale někde i slova chvály - Cyril Dobrý svou roli zvládl, monology do kamery pomocí boření čtvrté stěny hodnotím velmi pozitivně, stejně jako René se do své role neherce hodil náramně. Je mi jen líto, že Blažka zabili hned v prvním díle, v podání Neužila se jednalo totiž díky jeho uvěřitelné vzteklosti o suverénně nejlepší postavu. Poslední díl je sice odpad, ale celkově bych seriál hodnotil na slabší tři. ()

tranquill

"Do mojí špíny žádná čistota nevleze!" Hlavně to není další x-tý kriminální seriál, protože co se týče režie, tak jde u nás rozhodně o originální dílo, které člověka přilepí do křesla a nejradši by celou sérii zhlédnul za sebou. Tohle je cesta, jak diváka zaujmout, možná bych i trochu zkomplikoval příběh, ale celkově příjemné překvapení. Jen mě štvala ta ruční kamera, proti které nemám problém, ale nesmí jí být moc. Zde měla smysl hlavně v detailech. Každopádně povedená psychosonda do "kriminálníkovy" duše! "Dobří lidé ale občas dělají hrozné chyby!" ()

DAPDO

Taušův způsob točení mi nevadí, takže ta roztřesená kamera a proslunění každýho druhýho záběru mě nechávalo klidným. Po prvním díle jsem byl dost na rozpacích, ale potom, co jsem si zvyknul na způsob vyprávění příběhu, jsem se celkem zakousnul a těšil se na další díly. Tauš si s divákem pěkně pohrál, aspoň teda se mnou, protože jsem ani jednou nepomyslel na to, že by za vraždou policisty mohl stát tenhle pachatel... Proto byl za mě poslední díl libovka s nečekaným finále. A celkově se Zrádci určitě zařadili k tomu lepšímu z české seriálové krimi tvorby. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Serial Killer se blíží

Serial Killer se blíží

20.09.2019

Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce… (viac)