Zrádci

• angličtina Rats (festivalový názov)
Česko / Poľsko, 2020, 6 h 46 min (Minutáž: 66–71 min)

Scenár:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Douba

Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Miloslav Pecháček, Martin Havelka, Hoang Anh Doan, David Novotný, Igor Bareš, Magdaléna Borová, Anežka Novotná, Petr Franěk (viac)

Vietnamská mafie v Česku ovládá víc než 70 procent trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální. Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život. (Česká televize)

kocik1

Český Transpotting měl daleko vyšší ambice a dlouho se zdálo, že jich také dosáhne. Bohužel v závěrečném dílu u maturity prolítnul nečekaně ze všech předmětů,nejvíc ale zkopal scénář. Opět se potvrdilo, že zajímavě tady v Česku psát umíme, neumíme ale udělat závěr, kdy zůstalo vše nevysvětleno a z velkého případu se stala provinční detektivka. Kdo zabil ty tři? To mi snad chcete tvrdit, že labilní Dangová nebo spáchali společnou rituální sebevraždu? A ty velké varny co? Ty nás přestaly zajímat? Ne, tohle není otevřený konec, ty mám ráda, tohle je zkopanej konec scénáristy, který neví, co dál..... Slabých 60% s přimhouřenýma očima. ()

Cedr

Boření čtvrté stěny není zdaleka tak elegantní jako když se jej ujme Kevin Spacey, ale snaha se cení. Bohužel tento zajímavý vypravěčský nástroj se poněkud míjí účinkem a mohl být využit mnohem lépe. Neortodoxní kamera asi mnohé odradí, ale opět... snaha se cení. Bylo ale záměrem na každém druhém záběru mít stín kamery/kameramana? Pokud ano tak proboha proč a pokud ne, tak to je prostě vrchol lemplovství. Stejně tak mizernej zvuk dialogů, díkybohu za titulky. "Tématický" rap se dá asi pochopit (nikoliv však poslouchat) ale jeho proložení s kytarovými riffy ala Dead Man působí krapet rozpačitě. Mix totálně kreténského neherectví některých osob s profesionálními výkony některých známějších tvářích je úlet. Průhlednost stranou - scénář měl potenciál a díky poutavé lokálnosti dokázal i přes svou totální ohranost zaujmout. Bohužel vše "dobré" v závěru stejně letí komínem, protože tvůrci se nedokázali pochlapit plně. Na české poměry OK, ale bylo to nutné? Co takhle podobné projekty nechat komerčním televizím a fondy/granty/poplatky využít na nějaký kvalitní dokument? Hm? ()

Gumi.30

Absolutní herecký koncert tria Neužil - Krobotová - Dobrý. Na tuzemské poměry neuvěřitelně progresivní dílo. A tak jak v rámci výpravy, kamery, ale i volbě soundtracku. Ono to jde, ale je potřeba reflektovat dobu. A tohle všechno Zrádci zvládají na jedničku. 4/5 spíš k 5. ()

Lachtaan

Sice mi průměr z hodnocení epizod na mém druhém profilu LachtanShows vykazuje hvězdy čtyři, opravdové dojmy se staví někde na tenkém rozmezí mezi 60 a 70 % a já tentokrát výš jít nemůžu. Ve své první půlce jsou totiž Zrádci až ospale pomalou detektivkou z českého protidrogového prostředí, v němž dojde k vraždě jednoho z nejaktivnějších členů a příběh se začne točit kolem dopadení dotyčného vraha. A přes všechny zbytečnosti se až ke konci čtvrté epizody dostaneme k samotné vietnamské mafii na našem území, kvůli níž především jsem se na seroš dlouho těšil. Předposlední díl a v několika momentech i finálová epizoda Taušův nejnovější projekt dost vytáhly z vod dalšího televizního průseru, ale pro jednou mi Zrádci bohatě stačili. ()

JimmyII

Syrový námět, nádherný vizuál, neokoukaní herci a taky konečně trefné vyobrazení mládeže. Ke konci to trochu ztrácí dech a objevuje se až moc deus ex machina, ale na české poměry jsou Zrádci top. ()

Qitek

Jisté kvality Zrádci mají. Né že ne. Nadšené reakce na vizuál či příběh mi přijdou přehnaně vymodlené (nevím co mám ocenit na scéně s obyčejným dialogem, kdy kameraman jakoby hledal vhodný úhel, ten nenašel jakoby a tím se postavil jazyk vizuálního vyprávění ve scénách, kdy si zrovna nervózního kameramana nejen nepřeju, ale scéna ho vyloženě nepotřebuje!). Ano, občas na mě bafl vizuálně zajímavej výjev, ale v tom nesympatickém a zbytečně protivném provedení to působilo vyloženě jako náhoda. Příběh samotný není vůbec špatný. Konečně se nenimrá tuzemská produkce v situační komedii, nebo v komunistických, či poválečných vodách. Celek vyloženě zamrzí. Ale hodně solidní a poctivé tři. Pecháček i Cyril jsou skvělý ()

Tosi

Od seriálu Pustina mně žádný jiný český seriál nesedl tak jako Zrádci. Mají styl a št'ávu, neokoukané herce, z nichž vypíchnu postavy Davida a Reného a hlavně se vymykají stereotypní seriálové tvorbě České televize. Snad poprvé mně nevadilo ani mluvení herců přímo do kamery a i když si nedovedu představit, že bych to doporučil například svým rodičům, já osobně nemám s hodnocením nad čím váhat. ()

hanagi

Budu předstírat, že mi ta těkavá kamera a mizerný zvuk vůbec nevadily, jinak bych musela jednu hvězdu ubrat. Ale to bych zase nerada. Někdy je to peklo, hodnotit. ()

Honzua

Oceňuji tu snahu o dekonstrukci, tu základní filmovou tezi o tom, že seriál je především o vytváření vlastních iluzí a na konci není z koho vybírat. Prohrají všichni. Nicméně ta cesta k závěru je natolik šestáková, že v mnoha (a bohužel není to jen pár zaškobrtnutí) ohledech hraničí s parodií. Ono celou tu akademickou tezi a "hru s divákem" o spadnutí kulis a odhalení reality je totiž třeba také podepřít silným vyprávěním a logickým posouváním děje. Když ale Váš scénář obsahuje scény jako "Nemáte náhodou banán?", což byl teda vrcholnej prostřih, u kterýho jsem nedokázal zadržet záchvat smíchu, nezachrání to ani velké ideje. Takových lobotomických momentů je bohužel v celém seriálu požehnaně. Namátkou domovní prohlídka, při které nevíte jestli jsou dementní policajti, státní zástupce nebo mafiáni, či komická skutečnost, že lokace neslouží vyprávění, ale naopak (varna v opravujícím se veřejném bazénu uprostřed města? proč se polovina výslechů po ukončení vyšetřování a rozpuštění protidrogové jednotky zase vrací do kostela, kromě toho, že je ten kostel cool?). Seriál se zároveň snaží jaksi zbavit vietnamské komunity stereotypů a opravdu prohlédnout do jejich rodinných a sociálních vazeb, nicméně všechny vietnamské postavy jsou jen povrchní sošné figurky na pochybně slátané šachovnici. S jinými postavami se zase zacházelo jako s nepochopitelnými karikaturami (náměstek). Nechci být příliš kritický, protože je tam několik skvělých momentů, ve kterých se i daří budovat napětí (Chrenkův sklad) nebo které čistě potěší estetické oko kameramana (úvodní sekvence je skvělá), ale ke srovnání se zahraniční quality TV je třeba mnohem více soustředěného vyprávění a toho Zrádci nabídli jo poskrovnu. ()

nevermore

Za tu kameru, která měla být inovativní, ale spíš to působilo, jak kdyby měl kameraman hovno v gatích, bych nejradši dal ještě jednu hvězdu dolů. Tak mě to sralo. ()

cpt.Lynch

Formálně je to divné. Zvláštní kamera. Zvláštní herci :). Super soundtrack, hlavně ta část co je jak od Younga z Mrtvého muže (ale někdy je ta hudba až moc nahlas a je jí hodně). Děj a scénář místy za hranou, ale vždy na hranici uvěřitelnosti. Ale co se tomu musí nechat je, že to má koule, je to surové, syrové a vážné. A to jsou atributy, které české seriály a filmy které se odehrávají v současnosti a jsou obdobného žánru neumí (až na Pustinu). 3,5* ()

vyfuk

Drogové prostředí, ale ne nudně? Inovativní až zvrácená kamera? Policejní zápletka s intrikami v oddělení i mimo něj? Ano, ano, ano. Člověk by až řekl, že po tolika zkušenostech s podobným prostředí, které dopadali více než špatně tu najednou máme menší seriál z tuzemského prostředí, který určitě víc, co dělá. I když se to mnoho lidem nelíbí. Přeci jen, naprosto přesvícená kamera je docela i bolest pro mě jako barvoslepého, a když vám hrdina zamlžuje funěním sklo od kamery jak je blízko, občas je na točení hlavy i mně. I přesto kamera je zcela aktivní až děsivě autentickým způsobem, a i když to spíše vypadá jako školácká chyba, tak zde to funguje naprosto skvěle. Scénář na začátku je skoro jako z mé osobní pohádky, kdy dochází na menší inovace a vzdělanost pro diváky v oblasti drog, menší filozofie kolem toho a docela zajímavá zápletka. Občas chcete dát do zubům některým protagonistům a některé pasáže, hlavně vietnamské drama je záživné jako průjmový výplach. Konec už se občas trochu táhne, ale samotné finále je děsivé, syrové a překvapující. Pokud se nebojíte inovací nebo experimentu, tak toto je něco, co by vás nemělo minout. Pokud někdo bude chtít nadávat, je to jeho právo, ale ať se vám to jednoduše nemusí líbit, tak jde minimálně o tvůrčí posun takového rázu, který za deset let poslední doby neprokázali žádné soukromé televize. ()

Styxos

loňskej Rédl pro mě byl obrovský překvapení v žánru noir a zvlášť s ohledem, že se jednalo o domácí produkci. Byl jsem zvědavej, s čím scénarista Miro Šifra přijde dál... a odpověď dorazila letos ve formě Zrádců. Což je další Šifrův příspěvek do žánru noir, kterej přetejká barvama a je sluníčkovej (což zdůrazňuje žlutý auto a mikina jedný z postav), ale hluboko uvnitř je tmavej jak dehet a prohnilej až do morku kostí. Zrádci začínají úplně prostě - dva kluci, který možná každej den potkáváte na ulici, se rozhodli živit prodejem drog. A ten jeden ještě navíc donáší policajtovi z protidrogovky. To co začíná zdánlivě nevinně a jednoduše, se pak brzo začne hroutit jako domino a od nízkejch pater společnosti jde až nahoru, do světa báječných a bohatých, který mají svý tajemství, co si snaží řešit v rámci rodiny (tady jsem si vzpomněl na Chandlera). A v rámci šesti dílů vidíte, jak jsou jednotlivý lidi provázaný a že fungují jako organismus. Není to hra jenom na zrádce. Je to hra na manipulovaný a manipulátory, což byl hodně silnej prvek u Rédla (kdy si estébák pohrával s prokurátorem, co to myslel dobře). Tady už je to víc provázaný a víc propojený. A teprve v posledních dvou dílech poznáte, jak moc. Čím víc se odkrývají karty, tím víc zjišťujete, jaký byly skutečný úmysly aktérů a kdo je ve skutečnosti oběť. A kladete si otázky, kdo je tu hrdina a kdo jeho průvodce. A co je hlavní a z čeho mrazí je to, že tyhle věci se nám dějí dnes a denně za dveřmi našich domovů. Každý z nás nejspíš zná nějakého Davida. Imho musím vyzdvihnout celý herecký obsazení, hlavně Lenka Krobotová mě dostala a krade si to pro sebe. A pak ta titulní písnička nazpívaná paní Rottrovou je naprostá bomba. A strašně úžasný jsou momenty, kdy David sám sebe točí na kameru, čímž naskakuje jako by ich forma vyprávění. O anime vsuvce nemluvě. Tohle je fakt naprostá seriálová šleha a stejně jako u Rédla tak ani tady se mi nechce věřit, že to natočili Češi. Možná se fakt blížíme k době, kdy takový žánrovky u nás budou standartem. ()

blackkocour

Já fakt nechci na českou tvorbu kydat nejrůznější hovna, protože nejsem z té skuliny mladých oponentů, prakticky všeho, co má nálepku televizního kanálu, a nový generace moderních čecháčků, kterým příjde Mareček s pérem jako odpad. Jsem zděšen všemi chlupy na prdeli, že tohle není tak špatné, jak tu vysoká garda čtyřicátníků bleje do klávesnic. Česká televize umí někdy překvapit, mimo toho, že udělá v tovární lince, do roka minimálně deset kriminálek, kde hraje Novotný, Trojan, Čermák, nebo rovnou celý Dejvický divadlo, nebo jsem na vlastní oči viděl dětskou kriminálku, kde Pepíček vyšetřuje zmizení Klárčiny červený papuče na Prvouku.. Hele, já bych se vůbec nedivil, kdyby byla ještě Kriminálka Chomutov, Chánov nebo Ostrava. Zdeněk Godla, samozřejmě v hlavní roli, by zase na oplátku vyšetřoval padělané prohlášení o sociálních dávkách. Udělat si českej Narcos, nebo Pervitinovýho taťku, ale s důrazem, že to je zase kriminálka, fakt nestojí jako nezrealizovaný projekt do spodního šuplíku, pana "Kolečka". To, že se k tomu přisere eskorta z Polska, do klidné české vesničky, kde se v karavanu vaří poctivej éčkovej Ležák. Pilot byl zrádně divokej. Kameraman přišel do práce, asi připosranej, že se mu střeva natolik houpala v kaďáku, že nedokázal cinematicky, bez známky tělesný poruchy natočit záběr. Asi na Kavčích horách zřejmě nemají soukromou toaletu pro brněnské točaře. Chudák von. Odporně posraný knírek pana Pecháčka, a křiklavě zelený háro, mi jen dala jasný verdikt, že víc než dva díly se nedají bez nějakého téčka nebo nadrcenýho ibalginu v nose, srolovanýho v toaleťáku, systematicky zvládnout. Přednost dali hlavně naivním lopatám, věrozvěstům Cyrila a spol., že si chudák Novotný musel udělat jen obtočku na jeden natáčecí den, páč ho tu nikdo nestřádal. Nejsme v Amsterdamu, že si mužem nechat dovolit si volně procházet zločince s jointem. Dám ještě uvadlou hvězdičku za full frontal Terezy Těžký, aspoň nějaký zpestření. Tohle by V síti neprošlo, ani v 18+ verzi, heč! ()

vitekpe

Umelecke ambice prebily vse ostatni, koukat jsem na to nedokazal, pretrpel jsem prvni dil a konec. Neni tam nic, kvuli cemu bych se pustil do dalsich dilu. ()

klukluka

Je to odvážnej počin, nejen umělecky, ale i dramaturgicky- Česká televize šla do rizika- ne že ne. A taky na to dojela, ten seriál končil na zhruba poloviční sledovanosti, než na jaké startoval s prvním dílem. Ale je nás asi půl miliónu, které to chytlo a nepustilo a to není rozhodně málo, když si uvědomím, jak je to progresivní, vyzněním depresivní, a že se to při premiéře potkalo s koronavirem. Oceňuju námět- Vietnamci si tady dělají, co se jim zachce a tohle by mohlo trochu rozpohybovat represivní složky. Oceňuju casting- sázku na zcela neznámé, nebo málo známé herce. Z představitele Reného bude jednou star. Oceňuju sebevědomý vyznění celku. Oceňuju, ale Vodník přece jen maličko lepší. ()

Lukoboss

Tak zaprvé bych vůbec nečekal, že ČT vypálí takhle vostrý kulky, protože celý to téma, ta drsnost, chladnokrevnost, navíc občas i nečekaný zvraty, to u nás není zvykem a už vůbec na veřejnoprávní televizi. V. Tauš částečně čerpá z vlastní zkušenosti a je to znát, chci tím říct, že to působí opravdu autenticky, žádný přehnaně smyšlený krávoviny. Ano, občas je potřeba trochu přivřít oko a možná závěr celé série jsme si mohli představovat různě (jo, tady se máme ještě dost co učit!), ale obecně jsem moc rád, že se začínáme pouštět do jiných a u nás neznámých žánrů a snažíme se točit moderním způsobem (kamera, styl vyprávění s pohledem do kamery, výběr lokací, ...). P.S.: Je potřeba říct, že takhle to u nás opravdu chodí!!! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Serial Killer se blíží

Serial Killer se blíží

20.09.2019

Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce… (viac)