Sever

Česko, 2019, 5 h 39 min (Minutáž: 55–58 min)

Scenár:

Václav Hašek

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jacob Erftemeijer, Jan Komínek (viac)

Šestidílný seriál bude příběhem nadějného kriminalisty, který věří ve spravedlnost a čest, tudíž nezůstane lhostejný ke korupci svých nadřízených. Za to je ale následně potrestán a z vyšetřovatele se tak stává vyšetřovaný. Dramatická série vychází z atraktivního prostředí policie, s několika liniemi a překvapivými zvraty, které umožňují poznat způsob fungování nejsilnější státní mocenské organizace ve všech jejích složkách, jejich propojení i soupeření. (Česká televize)

Gwaihir

Zajímavý počin, a to především díky námětu, který těží ze stále živých dozvuků věcí nedávno minulých s dotykem záležitostí v českém prostředí stále aktuálních, a také díky konečnému vyústění, které má bohužel k realitě všedního dne asi opravdu hodně blízko. Neškodilo by samozřejmě malinko hlubší zabřednutí do událostí, z nichž děj vychází, a lepší vykreslení postav s jejich motivacemi, ale to by vyžadovalo vyšší časovou alokaci. Využít rezervy naopak bylo možné v hereckém podání, kdy jsem měl v určitých momentech trochu problém uvěřit některým protagonistům, a to včetně hlavního hrdiny, jejich role. 70 % ()

topi80 odpad!

Ach jo. Tohle vypadá, že se ten seriál rozhodli sabotovat od začátku už samotní tvůrci. Jirka Mádl umí dělat legrační obličeje, má srandovní hlas a bezesporu by nejednoho diváka potěšil v rolích obecních bláznů či dalších komických figurek (v komediích i ve vážných dílech). Tak jako Eugen Jegorov dostával role hulákajících řemeslníků nebo Milada Ježková role starostlivých babiček. Ale dát mu roli ve vážně míněné kriminálce? Vždyť i Jirka Krytinář, Luděk Sobota nebo Oldřich Nový by působili v té roli tisíckrát věrohodněji. Chápu, že je třeba Jirku Mádla za jeho svazácké budovatelské řeči na obranu budování eurosocialismu odměnit, ale je kvůli tomu třeba pohřbít celý poměrně nadějný projekt? ()

mira007

Krimi seriál s Mádlem v roli osamělého bojovníka proti prohnilému systému politika - byznys - policejní krytí má pár pozitiv: 1) atmosféra temného kraje severu 2) herecké výkony ( Havelka , ale i Mádl dobře ) no a pak pár věcí, které tohle dílo pošlou do archívu: 1) prakticky se jedná pouze a jen o vyčerpávající předem prohraný boj, který je tolik dílů ubíjející 2) už předem si to hrálo na něco víc, než na co mělo ... že to překročí hranice pouhé krimi apod. tohle sebevědomí autorů, kteří se zaštiťovali morálním štítem mi přišlo směšné, to měli nechat na divácích 3) moc nebaštím ty tajemné temné všemocné síly, které stojí v pozadí a vrcholem bylo, proměna kamaráda z výcviku, který mu byl celou dobu oporou a v posledním díle se proměnil v jejich mluvčí, který dokonce věděl, že temné síly uvažovali o jeho likvidaci. ... hrozně nevěrohodné. 4) Sedláček měl radši točit ten opravdový případ solárního podvodu ( myslím, že to je ten případ miliardářů Zemkových, kteří si chtěli vydělat podvodem dvě miliardy ) o opravdových statečných policajtech, v té fikci se ztratila i realističnost a opravdové sdělení. ()

Tosim

Oceňuju snahu seriálu o české vyústění, ale to tak úplně nepomáhá vyprávění. Důležitá je také gradace a katarze a těm se nerovná jedna scéna s detektivem a státní zástupkyní u odposlechů. Škoda, kdyby zbytek dílů byl tak nekompromisní a svižný, jako čtyřka a pětka, dalo by se jít s hodnocením i výš. Ono natáčení podle skutečných událostí, tmavé filtry a prostředí severu atmosféru samy neudělají. ()

DAPDO

První dva díly u mě moc díru do světa neudělaly, přehnaný, nelogický, slabý. Od třetího šla ale kvalita hodně nahoru, dost tomu pomohlo téma korupce, ve kterým jsou češi zaběhlý a umí o podvodech točit. Někomu nevonělo rozuzlení v posledním díle a zakončení seriálu, já ho ale kvituju, lepší to ukončit takhle, než z toho udělat studio kamarád a happyend, viz seriály na komerčních TV, kde si láska a dobro podávají ruku na konci každýho dílu. ()

• Natáčení začalo v prosinci 2018. (mar48)
  • Policejní budovou je v seriálu Telekomunikační budova Teplice stojící v Teplicích na náměstí Svobody. Společně s přilehlou budovou a od dostavby roku 1988 šlo dlouhá léta o nejošklivější budovu centra Teplic. (Muffino)
  • Seriál se mimo jiné také natáčel v Děčíně a Litoměřicích. (JoranProvenzano)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)