Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (11)

Zločiny Velké Prahy (2021)

Tenhle seriál se minul s účinkem. Místo kriminálních případů, vzbuzujících v divákovi zvědavost se zvrtnul k telenovele, která by patřila na TV Nova nebo na TV Barrandov. Není se čemu divit, když na scénářích pracovali čtyři lidé a všechny příběhy v sobě ukrývaly podobné zápletky bez nějakého výrazného napětí. V mnoha případech zcela postrádaly logiku. Místo napětí se seriál zaměřuje na rodinné vztahy vyšetřující trojice, což je největší problém tohoto mišmašu. Ale nejen to. Charaktery jednotlivých postav jsou spíše k pláči a žádná chemie mezi nimi nefunguje. Výprava je sice pěkná a načančaná, někdy však zbytečně nasvícená a ještě k tomu kolikrát neodpovídající dobovým reáliím. Kamera se snaží všemožnými úhly a nájezdy být moderní, ale záběry jsou víceméně otravné. Postsynchrony jsou v mnoha případech nesrozumitelné a málo slyšitelné. Hudba je strašná, v každém dílu skoro stejná a nudná, bez jakékoliv invence. Úvodní znělka mi už ke konci lezla krkem. Já jsem se na Zločiny Velké Prahy moc těšil, takhle nudnou a bídnou podívanou jsem teda nečekal. Jen když srovnám radu Vacátka a jeho mordpartu ze Čtyřky s těmito atrapami policajtů, nemůžu se ubránit povzdechu. Hříšní lidé měli úroveň i humor, grácii, cit a porozumění pánů Boušeho, Brůžka, Mrázka a lidského Vacátka, filmový štáb lpěl na každé maličkosti a to vše se do seriálu promítlo, hudba Zdeňka Lišky čarovala další obrazy. Tyhle zločiny nemají ani pětinu atmosféry z Hříšných lidí, o nějakém zajímavém ději nebo námětu ani nemluvě. Jaroslav Brabec bohužel začíná taky už senilnět. Zbytečně ztracených dvanáct hodin času. ()

Dáma v studni (2021) (E01)

Zatím jsem z prvního dílu víceméně rozpačitý. Po nezbytném seznámení se s hlavními vyšetřovateli a jejich rodinami, vylíčením tehdejší politické situace (to mi nepřipadalo zas tak špatné), bych uvítal lepší a napínavější případy. Dáma v studni není nikterak originální ani překvapující. Nevím co je to v dnešní době za manýry, ale stále dokola se točící kamera a její "umělecké" hrátky mě spíše ruší a prvorepublikovou atmosféru nenavozují ani náhodou. Mnohem více se mě líbily rekvizity a určitá nasvícení scény. Pobavil kokainista Škultéty. Hudba je klasicky odvedená a nevýrazná rutina a velký problém vidím (slyším) v tom, že postavám není pořádně rozumět, špatně jsou ozvučeny a to je bohužel nešvar více filmů dnešní doby. Každopádně se uvidí, jak na tom budou další díly, kterým ještě dávám šanci. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Ajajajaj!! Tenhle způsob detektivního pátrání se mi zdá poněkud nešťastným. Pachatel je jasný v prvním záběru a vyšetřování je plné nelogičností a hloupostí. Střih je zmatený, návaznosti na sebe úplně zcestné, kolikrát jsem opravdu nechápavě kroutil hlavou. Jak to, že Dulava věděl, že chlapec byl zavražděn a zprzněn a přitom o tom policie nikomu neřekla a Plesl se ho na to prostě dál nezeptal, od koho to tedy Dulava věděl? Nebo kam zmizel údajný pachatel, když policii utekl do lesů? Dějová linie se zcela ztratila. Nebo proč Langmajer šel mezi šlapky a v dalším záběru je na úplně jiném místě? A tak bych mohl pokračovat skoro o každé scéně. Jako celek je to zmatená a nesourodá patlanina. Proč ta kamera zase tak nesmyslně pobíhá? Proč není opět nikomu pořádně rozumět? Proč jsou zase Němci hodní a Češi šmejdi? Proč je milostná mezihra mezi mladým vyšetřovatelem a dcerou jeho nadřízeného tak trapná a debilní? Proč je hudba zase taková tuctová a mdlá? Proč se tenhle díl jmenuje Loutkohra? Proč vlastně tenhle seriál vzniknul? Začínám cítit velký průser.... ()

U zdi (2021) (E03)

Tak začíná to jít pěkně do kopru. Ten scénář je tak nesmyslný a nelogický, že odhalení brutální vraždy zbožné venkovské babky je vrchol demence. Nechci spoilerovat, ale copak by se takhle mohla pobožná ženská zachovat? Boha, taká chujovina!! Je vidět, že scénárista Petr Zikmund má svoje období už za sebou a začal senilnět a psát hotové bláboly. Navíc ještě s okrasnou vatou, když mladý policejní agent odpaní dcerku svého nadřízeného, nebo Langmajer v každém díle souložící s nějakou jinou ženskou. Ne, tohle už smrdí hnojem a pochybuji, že se z něho další díl vyhrabe. Pořád ještě hodnotím vysoce nad rámec možností, ale to jen díky výpravě, která dělá seriál alespoň trochu koukatelným. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Pachatel/ka opět rozpoznán v prvním záběru. Ach jo, asi zbytečně čekám na nějaký povedený díl. ()

Pekelný stroj (2021) (E05) odpad!

To snad už ne! Tady fakt ten scénář vůbec nedává smysl, situace jsou nelogické a totálně idiotské! Konec tomu nasadil korunu a poslal tento díl do sraček. Neskutečný, jak tvůrci dokážou tenhle seriál prznit. Děj zas lítá sem a tam, střihy jsou zmatené a v časové rovině se odehrávající zcela nemožné! Zbytečný kolem toho něco dál psát, případně odkazuji na komentář uživatele honajz. Přestávám s tímhle amatérským hnojem ztrácet čas, radši si pustím jednání z parlamentu, tam se taky děje hovno a mentální úroveň těch šizuňků je stejná jako u tvůrců tohoto televizního skvostu, za který musíme platit poplatky. Že oni budou spolu nějak spolčeni? ()

Zmizelá (2021) (E06)

Kdyby kolem samotného vyšetřování nebylo tolik debilní a zbytečné vaty, tak by to nebylo tak zlé. Ale to bych se furt opakoval. Jako celek je to natahovaná telenovela. ()

Lepší život (2021) (E07) odpad!

Tak už jsem to konečně pochopil, že místo detektivního seriálu tady máme telenovelu s občasným kriminálním případem, který je v každém díle jen okrajový. Hlavně musíme vědět, že Langmajer má "kapelu" a rodinné vztahy vrchního inspektora Budíka jsou nejdůležitější. Pátrání nemá žádnou gradaci, v podstatě ani nemůže mít, když je příběh bez napětí a je plochý jak záchodové prkénko. A propo, druhá sebevražda jako ve třetím dílu? A opět tak dementně nemožná? Koukám, že scénárista Zdeněk Zapletal chtěl předčít Petra Zikmunda a já můžu konstatovat, že se mu v tom minimálně vyrovnal. O "hudbě" se radši ani vyjadřovat nebudu. Tahle imbecilní sračka nepatří na obrazovku České televize, ale na TV Barrandov!! Tohle by si měla naše zlatá Veřejnoprávní uvědomit! ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

Telenovela pokračuje a nabírá na obrátkách. Jedna dcera vrchního inspektora šňupe kokain, druhá je v jináči. Štětka inspektora Havlíka se s ním nebaví, aby se v závěru opět udobřili. Mezi tím se vyšetřuje případ vraždy právníka Herzoga, kde je pachatel opět jasný již v úvodu a jehož usvědčení je dokonale banální. Scénárista se zase vyřádil a zápletku se snažil různě překombinovat. Musím ale uznat, že u tohoto dílu jsem se celkem slušně bavil a pasáže s Langmajerovými cigaretami byly vtipné. Co mě ale fakt vyvedlo z míry, byla holá prdel služebné Budíkových, to bylo tak nečekaný, že jsem se opravdu od srdce zasmál. A tak tedy přidám hvězdu navíc za holou řiť služky Enikö. ()

Tajemství (2021) (E09)

Tenhle díl se zatím ze všech epizod nejvíce věnuje samotnému vyšetřování a na vatu kolem moc místa nezbývá. No, když pominu hospodské scény s mladým Nováčkem a inspektorem Havlíkem, který se mu snaží pomoci v jeho nepříliš záviděníhodné situaci a těhotné dcerušky Budíka, která se v závěru předávkuje kokainem, proboha, snad nepotratí?? Haha, tohle je fakt šaškárna, která przní samotnou dějovou linku případu, která je však scénářem taky tak trochu mimo mísu. ()

Host do domu (2021) (E10) odpad!

Vyvrcholením telenovely se stala šukačka Budíkových. To je fakt ubohost. Scénář, za který by se nemusel stydět ani ignorantní blbec. Vrah odhalen opět hned ze startu a zbytek jen nucená vata. Nováček v betli s Budíkovou dcerou, předávání si dárků, miluji tě, já tebe taky...WTF??? Já jsem sledoval TV Barrandov??? ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)