Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Eleanor05 k tomuto seriálu (8)

Dáma v studni (2021) (E01)

"Co dělají nádoby na mléko ve chlívě?" Wow... A co dělají hrnky v kuchyni? Opravdu strašný scénář, který musí diváka vést polopatisticky za ručičku nehledě na to, jak trapně a nepravděpodobně zní. Všechna ta očividná fakta ze základní školy ("Teď už nejsme monarchie, ale republika! Prezident přece zrušil šlechtické tituly!") nebo rodinná večeře s dívkou, která vykřikuje po svých příbuzných celé jméno a původ ("Jsem Erzsébet bla bla a tohle není můj otec! Můj otec byl bla bla..."), to vše bylo jednoduše k smíchu. A to ani nemluvím o brilantních vyšetřovacích metodách inspektorů, kdy se např. manžel postavil mimo podezření po jedné nic neříkající větě a nejdéle dotazovaným se stal němý a mentálně postižený podruh. Korunu tomu všemu nasadil výslech pomocnice na statku, u níž vyšetřovatelé nějak náhodně usoudili, že by mohla být vinná. - "Bylas u studny?" - "Ne." - "Bylas u té studny?" - "Ne." - "Takže tys nebyla u té studny?" - "Ne." - "Tak řekni, bylas u té studny?" - "Ne." :D. Dementně nevkusný závěr se služkou a souloží za dveřmi trumfnul dokonce i kterýkoli běžný díl Renčovy Hlavy Medúzy, a ke všemu to byla fakt nuda. 1*. ()

Loutkohra (2021) (E02)

OBSAHUJE SPOILERY! Tak lepší, než minule, no... Chudák Honza Vondráček vyfasoval roli úchyla a vraha, který se každé čtyři roky stěhuje kvůli zabíjení po celé republice, a kterého musela jít udat vlastní manželka, nebo by ho "slavní inspektoři" ani nedokázali usvědčit. Pátrání po minulosti podezřelých nic, kompletní prohlídka jejich domů taky nic. Minule vyšetřovatelům "náhodou" pomohl postižený podruh, dneska přímo manželka pachatele. Díky absenci pořádné detektivní práce a díky absenci podezřelých, zbývá čas na dětskou romanci mezi dcerou nesympatického vyšetřovatele Budíka a jeho podřízeným. Ke skutečnému pátrání, vyslýchání svědků a skládání důkazů dohromady má tento seriál hodně daleko. ()

U zdi (2021) (E03)

OBSAHUJE SPOILERY! Proč ta babka předtím tvrdila, že si přesně pamatuje, jak pozemky byly a kvůli tomu chtěla vypovídat? A jestli to přece zapomněla, proč prostě neřekla, že už neví, jak to bylo? Nikomu by neublížila, její svědectví by jenom bylo k ničemu. Proč kvůli tomu spáchala sebevraždu, nota bene když byla tak silně věřící? To nedává smysl... No, alespoň na řešení tentokrát vyšetřovatelé přišli sami a nemuseli jim v tom pomáhat postižení a manželky vrahů. Jinak obvyklá slabota, občas trapné scény ("Nemám tuberu! Nemám tuberu!") občas scény nechtěně k smíchu (podruh natáhne policajtovi za přítomnosti jiného policajta, pak po něm ještě hodí boty a oba policisté se podruha bojí). Inspektor Budík je i nadále nesympatický a neustále otrávený a Havlík i nadále souloží ve službě. Slabé 2*. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Rozhodně zatím nejlepší díl. Chválím LGBT+ zápletku, která u nás ve filmech z období První republiky není vůbec obvyklá, přestože tenkrát, stejně jako nyní, se lesby a gayové ve společnosti vyskytovali (jen se ke své orientaci nemohli veřejně hlásit nebo by byli postihováni zákonem). Bohužel byl však zajímavý případ odsunut až na druhou kolej kvůli vztahovým problémům vyšetřovatelů a jejich okolí (nezajímaví Nováček a Budíkova dcera) a to mi brání dát vyšší hodnocení. 2,5*. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

"Nůůůůůdááááá!" Jak by řekl Homer Simpson. Vlastně se neřešil žádný případ vraždy, protože už byl vyřešen a magor Liška v baráku ze Sám doma mě nezajímal. Kdyby ten vynálezce chtěl, aby přijel prezident Masaryk, tak by mu Budík a spol. asi taky vyhověli, místo, aby ho odpráskli. A ty WTF scény s vyjížděním inspektora po Tereze Hofové, byly pěkně trapné. Jinak lituju všechny, kteří si nemohou zapnout na televizi titulky pro neslyšící, protože rozumět Liškovi je teda kumšt. :D ()

Zmizelá (2021) (E06)

No tak mělo to nějakou strukturu detektivky, na rozdíl od minulého dílu a hrál tam Štěpán Kozub, i když asi tak minutu. Jinak to byla, jako obvykle u tohoto seriálu, nuda s nezajímavými vsuvkami z osobního života vyšetřovatelů na úkor vyšetřování. A ten závěr se "svatbou" prostitutky a inspektora v nemocnici a se svědkyní - milenkou ženicha, to byl dobrej bizár. 1,5*. ()

Lepší život (2021) (E07)

OBSAHUJE SPOILERY! Hm... další sebevražda. Nakonec, to je nejjednodušší na vymýšlení, co? Potřebujeme, aby případ zabíral dohromady tak pět minut stopáže, protože zbytek musí nutně vyplňovat chcaní, kapavky, prostitutky, souložení, retardované dcery, nespokojené manželky a samozřejmě také pánský karetní kroužek. PS: Když se chce někdo zastřelit, tak se nejdřív pokouší trefit do srdce, a až pak do hlavy, sure. 1*. ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

Nejlepší díl doposud. Konečně se většinu stopáže řešil případ a ne osobní trable vyšetřovatelů, i scénář mi najednou připadal snesitelnější - jak dramatické, tak humorné části byly úderné a tvůrcům vyšly. Epizodě napomohly i časté dobové exteriéry a dobově věrohodné linie (např. problematika častého užívání drog za První republiky). A ačkoli se dal pachatel odhadnout hned na začátku, cesta k jeho odhalení byla nakonec příjemně spletitá. 2,5*. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)