Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (11)

Zločiny Velké Prahy (2021)

Dobový krimi seriál odehrávající se v roce 1922 je napůl krimi napůl rozverná vztahovka a to ještě s případy a jejich řešením, které fandy detektivek nijak nenadchnou, ale určitě má pozitiva v obsazení ( Plesl naprosto perfektní, Langmajer standard a na Šafaříka jsem si zvykl ) a výpravě za hodně peněz. I s jednoduchoučkými případy to mohla být dobrá zábava, ale tohle mne iritovalo: 1) technická stránka - blicí houpací kamera jak z hitparády Eso a práce se světlem - proč všechna okna vypadají jako by přistávalo slunce, to přesvětlení ničilo ostrost i to HD 2) nevadí, že to mělo spoustu hloupých míst, ale vyprávěno to bylo hrozně nudně důchodcovsky, profesorsky jak z devadesátých let 3) kromě prvního dílu ( supr národnostní rozmanitost , ne každý příznivec republiky ) není znát jaká to je doba ( to se povedlo víc i v telenovelové První republice nebo Četníkům z Luhačovic ... a to je co říct.) I jako příznivec domácí tvorby nedám víc jak dvě hvězdičky, protože za ty prachy 170mega se mělo natočit něco výstavního , něco co by reprezentovalo hrdě moderní ( nebo aspoň hodně zábavnou ) českou filmařinu, ale tohle je jen podívaná pro senily, kteří na podobný styl byly zvyklí z dávných dob. Promarněný potenciál, ke kterému se opakovaně vracet nebudu. ()

Dáma v studni (2021) (E01)

Na tuhle dobovou krimi se těším už půl roku a první díl má něco, co se mi bude líbit - můj dreamteam Plesl Langmajer funguje dohromady skvěle, dobová výprava solidní, absence jakože za každou cenu legrace ve větší míře, ale pak to mělo pár věcí za které nedám víc než tři hvězdy - technická stránka věci je hrozná viz to přesvícení a občas experimentální kamera a do toho naprosto unylá hudba. První případ mrtvé ženy ve studně nebyl žádná strhující hitparáda a nemělo to moc akce, atmosféry a šťávy, ale je to jen rozjezd. Čekám jeden z nejzábavnějších seriálů roku. PS: Přesně jak říkal Langmajer v rozhovoru, že i tady bude mít to svoje "poprcávání" viz vyšetřování Preissové ()

Loutkohra (2021) (E02)

Sexuálně motivovaná vražda malého chlapečka byl trochu zajímavější případ než bába ve studni, ne že ne, ale zatím to beru jen jako rozjezd. ()

U zdi (2021) (E03)

U případu podříznuté báby byl pětihvězdičkový jen výkon Martina Fingera, jinak začínám být mírně nervózní, jak se tento seriál ukáže. Zatím tedy jako krimi podprůměrné, jako dobové drama jen v náznacích. Kouzelník Žito v posteli s princeznou z léčivé vody a Langmajer s malou Geislerovou, takže vítězem v disciplíně filmová nahota se stává: Langoš s nahým zadkem .... tak na to, jaké do této historické krimi série vkládám naděje, tak zatím nic moc a čekám dál na zlepšení. PS: udělejte něco s tím přesvícením!!! ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Případ zavražděné krásky v Malé Chuchly byl zatím asi nejlepším v rámci Zločinů Velké Prahy, ale že by to byla nějaká hitparáda se říct nedá. Dám tři hvězdy, ale to jako musím zakrýt zklamání z toho, že jsem čekal od tohoto seriálu přeci jen něco víc, ale ono to nabírá směr taškařice... taškařice u které teču z toho přesvícení. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Pavel Liška jako bombový McGyver první republiky byl celkem dobrý nápad, ale to provedení ... normálně ztrácím trpělivost s touto seriálovou dobovou nadějí. Takové drama ve scénáři a něco tak nudného výsledkem, normálně jsem vůbec nevěřil tomu, že se tam i s armádní jednotkou řeší nějvětší teroristický atak ( bez politických požadavků ) Prahy. Korunu tomu nasadil řetězec nevěrohodných drobností jakože Hofová by měla být femme fatale, z který jsou vyplácaní všichni hlavní hrdinové do pěti sekund a ten závěr, kdy Liška jde nekonečně dlouhou dobu nakonec otevřít skříň a Langmajer mu v tom asistuje jako kdyby přijel do Prahy ten den poprvé na babetě. Hodně smutný pohled na českou tvorbu, která dle bulváru bude asi jedním ne-li nejdražší projekt ever - 170 mega, přičemž tento díl patřil mezi nejdražší takže 20-25 milionů? Nemyslel jsem si, že někdy napíšu o dílu, kde hraje Langmajer a Plesl, ale škoda peněz. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Tři hvězdy za poslední roli Vlasty Chramostové, pro kterou si režisér Brabec dojel do domova důchodců. Případ zmizelé manželky mlynáře Taclíka byl určitě smysluplnější než minulý bomberman Liška, ale že by to byla nějaká krimi zápletka hodná námahy scénáristy se moc říct nedá. Štěpán Kozub vytasil hereckou kreaci z Případů prvního oddělení a stačilo mu to, Langmajer celý díl jako ležák, Plesl jeden přimračený výraz ve tváři a Bartoška je tam úplně zbytečný. Trošku jihnu při romantických chvilkách Šafaříka a Pavlovičové, ale tak nějak se rozplývají naděje, které jsem do tohoto drahého, dobového, krimi seriálu vkládal. ()

Lepší život (2021) (E07)

Pozor spoiler: sebevražda kamuflovaná jako vražda ... to už tady bylo snad u tý báby s těma pozemkama ne? Tento díl nejen neoriginálním případem, ale neskutečně vysilují nudný. Párkrát byl trochu vtipnej Langmajer v kapavkové skeči, ale jak to souviselo a obohatilo příběh nebo vykreslilo nějakou z postav, to ví asi jen Brabec na střeše. ()

Tajemství (2021) (E09)

Zastřelení Žofie Půlpytlové byl asi zatím nejlepší případ, ale co naplat, mně už to přišlo všechno tak nudné a nezáživné. ()

Host do domu (2021) (E10)

Vražda zlatníka v podání perfektního Vašuta možná byl jeden z lepších dílů, ale u posledního dílu jsem si řekl, že je to za námi a ani to moc nebolelo.... ikdyž za 170 mega. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)