Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (11)

Zločiny Velké Prahy (2021)

Letos si na nás ČT připravila hned několik nových detektivek, a zatím tedy střídá bída s nouzí. Dokonce bych řekl, že toto bylo ještě horší, než Medúza, jelikož zde se neobjevil ani jeden opravdu dobrý díl. Velmi ploché charaktery, které nevzbudí žádné emoce, Langmajer a jeho padesátá variace na "chlapáka" a Hlaváček, pardon Nováček (ale plagiát je zřejmý), hraný opravdu netalentovaným Šafaříkem ke konečnému hodnocení také moc nepřidají. Budiž, to by se dalo ještě prominout, ale v kombinaci s opravdu nezáživnými, a tak v 8/10 případů extrémně lehce odhadnutelnými případy z toho opravdu nic dobrého nevzešlo. ()

Dáma v studni (2021) (E01)

Tak se ČT zase pustila do vod období První republiky, zase... Humoresky, Trampoty, potažmo ještě mnohem starší věci, téma je již vyčerpáno, je čas si to přiznat a zkusit něco nového. Tragéd Šafařík, který je herecky na úrovni průměrného ochotníka nemá v TV co dělat, tomu chybí ještě mnoho let hereckých škol a talentu. Prapodivná kamera, kdy tvůrce napadlo, že ušetří za kameramana tak, že postaví kameru na zem, budou všechny zabírat zespoda. Případ si tak nezajimavě plyne, ničím nezaujme. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Nejsem expert na dobovou patologii, nebo mluvu, ale ta pitevna a patolog mi na tehdejší dobu přišli znalostmi tedy dost hi-tech, že by se od nich mohl učit i Dr. Robins. Mluva podle mého názoru dost moderní, o několik desetiletí napřed. Zajímavé zakončení případu, nechává diváka zvědavého, jestli se ještě v případu bude pokračovat??? Vrah nejasný, Mihulová? Pokud byl vrah opravdu Vondráček, tak vůbec nedává smysl, že by nevyhodil ty brejle, a schovával to oblečení u sebe doma. ()

U zdi (2021) (E03)

Docela zívačka. Z pomalu plynoucího, nikam nevedoucího vyšetřování dokáže vytrhnout aspoň na chvíli linka s Langmajerovou neteří (dcerou), ale i ta ve výsledku vlastně nikam nevede. Sem tam nějaké pomrknutí na poměry tehdejší doby celý díl neutáhnou. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Když na začátku Josefíková držela vázu, jako by šlo o její život, tak jsem si hned říkal, že v ní odnáší nějaké důkazy... Stejně tak se komplexně od začátku chovala dost divně, a bylo jasné, že její postava je dost podezřelá. Tady by to chtělo ještě zapracovat, ale na to už je asi pozdě... Tenhle díl by ale přišel takovej nejvíc pohodovej a příjemně ubíhajicí. Plesl se taky konečně chová i jako skutečný komisař, a reálně vyšetřuje a konfrontuje podezřelé. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Tenhle díl mohl být podle popisu ten nejlepší, ale tvůrci to totálně zazdili. Chyběla tu jakákoliv atmosféra, nejen dobová, ale i čistě filmařská. Závěrečná scéna byla dopředu tak čitelná, že by mi za tvůrce až stydno, a za inteligenci policejních postav také. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Z letargie nad hlavním případem mě dokázalo probrat akorát tak chlupaté podpaží Bokové, což je věc, kterou jsem doufal, že už neuvidím.. ()

Lepší život (2021) (E07)

Tady jsem se teda přistihnul, že v době psaní komentu (cca 2 hodiny po odvysílání) už ani nevím, kdo byl pachatel... Příčina je jednoduchá, prostě to vůbec nedokáže vtáhnout. Zkouknul jsem poctivě celý díl, ale stejně si z něj reálně nic nepamatuju. Co si však s jistotou vybavim, že zas polovina stopáže byla o rodinných problémech Langoše s jeho kapavkou. ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

Jakoby nestačilo, že samotný Nováček je plagiát postavy z Rozpuštěný a vypuštěný, ale když ještě dnes chytili podezřelého na nádraží, tak jsem si říkal, jestli použili i falešného Budíka :). To, že člověk odhadne pachatele v prvním záběru, je už takovou součástí seriálu. ()

Tajemství (2021) (E09)

Řekl bych, že zatím nejlepší díl. Pachatel byl sice OPĚT lehce odhadnutelný, a finální rozuzlení se dalo odhadnout tak po dvaceti minutách, ale přišlo mi, že tenhle díl má konečně nějakou atmosféru, a zajímavý příběh na pozadí vraždy. Co se týče linky u Budíka doma, tak ta je stále k ničemu.... Nevím, proč mají na ČT stále nutnost natáčet všechny seriály se stopaží mezi 60-70 minutami, když zkrácení na 40-45 minut by pomohlo vyřadit tyhle nicneřikající vedlejší linky. ()

Host do domu (2021) (E10)

No tak to máme konečně za sebou :) Podle popisu jsem čekal řešení případu ve stylu Agathy Christie, ale bohužel, nestalo se...Vyšetřování tak nějak ušlo, docela to dneska odsejpalo (taky o pár minut kratší díl), ale chování v závěru podle mě vůbec nedávalo smysl, a v podstatě donutily psychicky zaostalého, aby spáchal sebevraždu.... No a závěrečná scéna, to snad radši bez komentáře... ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)