Velké prázdniny

• Francúzsko Les Grandes grandes vacances (viac)

Podmanivý příběh dvou sourozenců, kteří prožívají své nejdelší prázdniny u prarodičů na venkově v Normandii během druhé světové války. V létě roku 1939 opouští Ernest a Collete svůj pařížský domov v domnění, že jako obvykle stráví zbytek letních prázdnin u své babičky s dědečkem. Jejich pobyt se ale tentokrát navzdory všem očekáváním protáhne až do roku 1944, protože ve Francii propuká druhá světová válka. Tatínek Robert odchází bojovat na frontu, vážně nemocná maminka Lucie se léčí v sanatoriu, proto Ernest a Collete zůstávají po celou dobu války u svých milovaných prarodičů. Na pozadí válečných událostí prožívají oba sourozenci ve svém venkovském útočišti velká dobrodružství a poznávají nové kamarády. Jejich příběh byl inspirován vyprávěním a vzpomínkami skutečných pamětníků, kteří prožili své dětství během druhé světové války. (Česká televize)

Kri-kri

Po delší době celkem zajímavý a inteligentně podaný seriál odehrávající se v době, kdy byla Francie okupována nacistickým Německem. Na animák velmi odvážné a těžkopádné téma, ale je vidět, že i s tím si Francouzi dokážou poradit a že stále umí točit seriály, co mají hlavu a patu. Ovšem na rozdíl od ostatních hodnotících budu přece jen trochu kritický a plný počet ode mě nečekejte. Co se mi zde nelíbí je animace. Připadá mi velmi jednoduchá a fádní, postavy vypadají jako z nějakého podprůměrného animáku z Fox Kids ve stylu Co je Andy, což zbytečně celkový dojem a požitek ze seriálu sráží. Nelíbí se mi ani ty miniaturní oči (či spíš jen malé černé tečky místo očí, asi už jsem moc ovlivněn velkýma očima u Anime). Počet epizod je nezvykle malý, slušelo by se zarovnat je alespoň na klasických 13 dílů, čímž by se některé dějové linky mohly trochu více rozvinout a řádně ukončit. Dávám tedy mírný nadprůměr lepší 3 * a 65%. ()

DaViD´82

Závažná témata nevinným pohledem bezstarostného dětství na francouzském venkově během okupace. Poznáte v tom dramatičtější variaci na Bylo nás pět či Mikulášovy patálie (ono se to ostatně vizuálně na Sempého ilustrace odkazuje). V podstatě je to taková animovaná verze Svěrákovy knihy Po strništi bos, ovšem v o poznání více dramatickém podání. Právě atmosféra dospívání na pozadí historických událostí jakožto jednoho velkého dobrodružství pokrývající bezmála pět let je trefena skvostně. Především pak díky živoucím postavám, které přirostou k srdci více než by jeden na počátku čekal. Zásluhu na tom má mimo jiné i scénář Timothée de Fombelleho (u nás dobře známý především díky Vangovi či Tobiáši Lolnessovi), právě on takovéto látky zdánlivě pro děti/mládež, ale v jádru pro každého „kdo je v duši stále raubířem s touhou po dobrodružství“, má v peru jako málokdo druhý. Navíc pracuje s reálnými vzpomínkami pamětníků; tedy "odsunutých dětí". U nás to sice (po)běží v deseti epizodách (je i verze s pěti, kde jsou vždy dva díly spojeny do jednoho) v odpoledních hodinách na Déčku, ale tohle chcete vidět spolu se svými ratolestmi. Nebýt to "pouhý" animák, tak to běží v hlavní vysílací čas na Jedničce. ()

Michalechal

Jsem moc rad, ze CT:D tenhle serial vysilala. Jako animak, ktery vychazi z realnych zazitku deti z 2. svetovy valky (na konci kazdyho dilu je k tomu kratky info), skvelou formou seznamuje nejen mladsi publikum s timhle obdobim (rekvirovani dobytka - hlad, Davidova hvezda u spoluzacky, odboj, nalety apod.). Napasovani na Francii, konkretne Vichistickou Francii muze deti trochu mast, ale ja to bral jako plus. ()

Víteček

Skvělý seriál výborně spojující překážky a obtíže života za války a zároveň bezstarostné prožitky mládí. Obsahuje spoustu uvěřitelných postav, které si lze zároveň snadno a rychle oblíbit a vše působí relativně reálně. Animace je vážně krásná, jen je škoda, že tvůrci nenechali přinejmenším dětské postavy zestárnout. Přeci jen byly ve věku, kde se každý rok celkem projeví, natož 5. Jinak ale super zážitek, asi ještě o stupeň zajímavější pro dětské publikum. Příběh se rozhodně nevyhýbá vážným tématům, ale většina zápletek je rozřešena positivně a není tam nic co by mohlo pohoršovat. I když současných 100% to úplně není, tak nějakých 88-90 a tedy 5* bez problémů. ()