The Who: My Generation

(hudobný videoklip)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
Veľká Británia, 1965, 3 min

• Pravděpodobně nejvýraznějším prvkem skladby je její text výrazně drze projevující postoj rebelující mládeže. Svým projevem nahrávka sama o sobě má nárok být uznávána za předka punkrockového hnutí. Posměšně Rogerem Daltreyem zpívaný populární úryvek textu „I hope I die before I get old“ patří mezi nejvíce citované nebo odepisované texty v rockové historii. (Zdroj: Wikipedia.cz)
  • Kytarista Pete Townshend napsal píseň ve vlaku a řekl, že ho inspirovala Elizabeth Bowes-Lyon, která jednou dala ze čtvrti Belgravia odtáhnout pohřební vůz Packard z roku 1935. Údajně se při každodenní cestě kolem při pohledu na toto auto urazila. Jako další důležitou inspiraci pro tuto skladbu udává Towshend bluesovou klasiku „Young Man Blues“ od Mose Allisona a tvrdí, že bez Mose by „My Generation“ neexistovala. Pro časopis Rolling Stone v roce 1985 poznamenal, že píseň byla hlavně o snaze najít si místo ve společnosti. (Zdroj: Wikipedia.cz)
  • V roce 2004 časopis Rolling Stone zařadil skladbu na jedenácté místo svého seznamu pětiset nejlepších písní všech dob a televizní kanál VH1 jí ve svém seznamu stovky nejlepších rokenrolových skladeb udělil třináctou pozici. Televizní kanál VH1 jí v roce 2009 dal i 37. pozici mezi nejlepšími hardrockovýcmi skladbami. Píseň patří i do seznamu 500 skladeb, které formovaly rock and roll, který sestavila komise Rock and Roll Hall of Fame. Skladba je díky svému „umělecky historickému významu uvedena v síni slávy Grammy. (Zdroj: Wikipedia.cz)
  • Skladba vyšla jako singl dne 5. listopadu 1965 a dosáhla v britských singlových žebříčcích druhou příčku. Byla to nejvyšší pozice, kterou singl od kapely The Who ve Spojeném království dosáhl. (Epistemolog)