Přátelé, kteří se sejdou na odlehlé chatě ve francouzských Alpách, se dostávají do smrtící pasti, když vyjde najevo temné tajemství z minulosti. (Netflix)

akiba

Tak já nevím. Půlka scénáře, zápletky a motivy postav jsou sice vycucané z prstu nanejvýš okatým způsobem, ale na druhou stranu tak sebejistě, že se kudla v kapse ani moc neotvírá. Zahrané je to obstojně, umí napnout, navnadit na další díl. Wtf charaktery se sympaticky prodírají dvěma až třemi časovými rovinami. Trailer mate. Filozofie dílka se sice opírá o podvědomý strach z venkovských komunit a podezření, že jsou semeništěm úchylných barbarů (viz True detective, Midsommar, aj.). Le Penová, Brexit, Orbán a všechno zlo světa má přece velkou voličskou základnu na venkově (hůůáá). Ale na druhou stranu je z toho cítit právě okouzlení touto exotikou (viz True detective, Midsommar, aj.). A střet s dědinou, která byla vždycky (i v zemích pětikoruny české) totálně postkoloniální exotikou, se stává celosvětově stále populárnějším filmovým settingem. Od Twin Peaks po netflixovské K jezeru je dnes každá třetí věc uplácaná ze stejného měšťáckého šoku ze světa za hranicemi civilizace. I tady, i když to vypadá jak na pohlednici z Hallstattu. Ale čert to vem. Není to důležité. Důležité je, že v této letákové romantice alpského zapadákova autoři nechali pár lidí se stále více bát. A jako oddychový seriál jim to funguje dobře. Byl jsem překvapený, jak mě to přes celý low budget fíling vlastně bavilo. ()

Anderton

Detektívka podaná ako premyslené puzzle je určite viac snahou tvorcov trochu pofilozofovať nad existenciálnymi otázkami, než priamočiarou zábavou s otázkou wúdanit. Násilie plodí násilie, to nás učia už v školách, ale presnejšia poučka by mala znieť nespravodlivosť plodí nespravodlivosť, čo je myslím presnejšie. Niežeby v tomto seriáli nebolo násilie, nebojte sa, o kruté vraždenie ukradnutí nebudete. Niektoré postavy sú tak extrémne odporné, až sa vo výkonoch ich postáv budete vyžívať. Čo tam po tom, že sme zrovna čírou náhodou na mieste vo vyspelom svete, kde vedie jedna cesta, nie je tu signál a polícia tu nezavítala zrejme ani v časoch odboja počas druhej svetovej vojny. Vážne to má niečo hlbšie do seba je to výborne vystavané, len v tých postavách mám po prvom pozretí predsa len trošku zmätok. ()

Esgalnor

Mezi dnešními seriály vyčnívá Le chalet svým až staromódním nádechem, některými svými aspekty dává vzpomenout na celou plejádu starších děl, ať už Osvícení, Dobrodružství kriminalistiky nebo Deset malých černoušků. To mi v prvních epizodách vadilo, způsob, jakým se snaží jít proti proudu, mi přišel až trochu laciný, ale postupně se člověk přizpůsobí a užívá si skvěle zvládnutou gradaci v druhé polovině seriálu. Nejde tedy o nic světoborného, Le chalet postrádá žánrový přesah, bohužel postrádá atmosféru, ve flashbacích je v pilotu docela zmatek a občas je trochu naivní, avšak servíruje nám zajímavé charaktery, napínavý příběh a kvalitní řemeslnou práci, což celkový dojem vytahuje na příjemné 4 hvězdy. Mezi dnešními seriály jde o svěží a zároveň nostalgický vánek. ()

• Natáčení seriálu probíhalo v létě 2016 v Chamonix, kde se nacházela horská chata, dále se pak natáčelo v Bozelu a ve vesničkách Tincave, La Chenal a na nádraží Morez. Most, který se v seriálu částečně zhroutí, je Pont du Diable, který spojuje Crouzet-Migette a Sainte Anne. (Trajektt)