Jednotky SS

(TV film)
  • Česko SS: Hitlerova zločinná elita (viac)
Francúzsko, 2018, 106 min (Alternatívna 2x52 min, televízna verzia: 45 min)

Adolf Hitler (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.)

Během druhé světové války se vytvořila armáda mužů, která se považovala za elitní rasu a vedla v Evropě kampaň plnou teroru – byly to jednotky SS. Tito lidé věřili, že krutosti, které konali jsou ve jménu obrany Německa a dokazovali tím svou naprostou oddanost Hitlerovi. Po 70 letech někteří stále věří, že jejich činy byly správné, jiné jich litují. Tento dokument využívá dosud nepublikované historické záznamy a přináší pohled do života členů SS. (National Geographic)

Vyrida

Hezky zabarvené dobové záběry jsou určitě největším tahákem toho to dokumentu. S ohledem na časovou stopáž nečekejte nějaké podrobné informace, ale spíše letmý průlet od vzniku až po konec této nechvalné německé organizace. Potěší i těch pár vzpomínek přeživších, kteří k celku přidají i nějakou tu novou malou informační hodnotu. ()

Gmisiycs

Opět propaganda. Není to dokument. Je to skoro odpad. Ta jedna hvězda je za to, že je ve filmu zmíněno několik údajů, které jsem ještě neznal. Dokument je dokument. Předkládá fakta. Tento film se jen hemží výplody typu: "Cynický Himler". Tohle ale v dokumentech nemá co dělat. Dokument se má rovnat pravdě. Páni tvůrcové, upozorňuji znovu, že i já mám mozek který umí myslet a jestli je někdo cynik, vrah, hajzl atd., to dokáži posoudit sám. Na vymývání mozku jsem si zvolil svou vládu. Nepotřebuji k tomu ještě rádobydokumentaristy. Jinak ale určitě doporučuji skouknout. To, že jde o nekvalitní dokument ještě neznamená, že pro Vás nemusí být přínosný. ()

Mlle

Starý Brůna (ta podoba se víc než nabízí ;) ) se povedl, krystalická ukázka esesáka. Takového člověka potkáte na ulici a na první pohled v něm vidíte zaníceného nácka. Jak se mu víří pěna v koutcích zlostí skloubenou s nadšením, když vypráví o tom, co vše je potřeba zlikvidovat a proč je on ten správný… Duše těch lidí je ztracená, bez ohledu na to, kolik zla se jim z vlastní ublíženosti povedlo rozesít po světě. Nikdy tím nic nezmění, své touhy nenasytí, jen o všechno přijdou. Dokument poskytuje vhled do duše přesvědčených esesáků. Nutno přihlédnout k tomu, že na kameru se dnes každý předhání, že on nic, on muzikant, všechno jsou jen minulé sněhy, odvolává se na zneužití… Skutečnost je taková, že jednodušší člověk bez jasných morálních návyků se nechá obalamutit velice rád, když mu z toho kyne postavení, lepší jídlo a větší jistoty… Je fajn, když se někdo umí i o desítky let později přiznat k tomu, že to sám chtěl. Je to férovější než sršit výmluvami. Proč ale takové jedince stále jako společnost produkujeme? Ačkoliv dnes nevstupují do nacistických stran, koupit a přemluvit se nechávají stejně. Je jen otázka času, kdy se z neškodných bůžků současnosti vyvine stejná tyranie… ()

drackula

Kvalitný dokument, ktorý mapuje niečo, čo sa naozaj ťažko chápe - "najväčšie masové vymývanie mozgov v dejinách". Diskusie s príslušníkmi SS tomu dodávajú na autenticite ale aj na údernosti. Niektorých zatvrdnutých antisemitov by som najradšej fakt udrel. Mohlo to ísť ale o niečo viac do hĺbky a viem si predstaviť nepríjemnejšie otázky. Ale ako historická lekcia o sile fanatizmu to funguje skvele. 80% Disney plus ()

v.indruchova

"Hitler mě zradil. Uvrhl nás do neštěstí a přitom nám sliboval krásný život. Dopustil se takových zločinů, které nemohu jinak vnímat než velezradu." Úplně jiný dokument na téma 2 velké války. Záběry, které jsem neznala a když jsou ještě barevné mají větší sílu. Výpovědi lidí kteří se podíleli na hrůzách nepopsatelných slovy. Někteří prozřeli, někteří stále podporují odporné myšlenky, které jim byly narvány do hlav. Vymývání mozků lidí i dětí. Historie se stále opakuje. Tak je třeba ji znát. Stačí se podívat na obličeje těch staříků, nevypadají už ani jako lidé. Jsou pokroucení, pro některé je karma jejich stáří. Proč se stále mluví o tomto období a je tolik dokumentů? protože toto se už nesmí opakovat. ()