Klasické české pohádky patří jistě k nejoblíbenějším i dnes. Už v roce 1968 natočil v Československé televizi režisér L. Ráža se známými herci krátké hrané verze některých z nich. (Česká televize)

Recenzie používateľa Jezinka.Jezinka k tomuto seriálu (6)

Kdo snědl holoubátka? (1968) (E03)

Tahle pohádka má jediný účel, pobavit, protože jinak o čem to je? O tom, že švec neumí důstojně prohrávat a navíc pak bezohledně sežere oběd, který jeho partnerka uvařila, což završí pokusem manželku obelhat a udělat z ní naprostého idiota. Téma na pohádku jak z čítanky. Manželka ovšem aspiruje na svatozář, na svého moulu se vlídně usmívá a všechno mu odpustí. Je tedy fakt, a tady si vypůjčím popis mistra kulyka, že konzumace pečeného holouběte připomíná pitvu. Maso je sice maso, ale když už rostlé na drůbeži, tak ne-li krůta, aspoň kuře. ()

Chytrý synek (1968) (E04)

Pohádka se dvěma veselými příhodami v deseti minutách, byla by to dobrá epizoda večerníčku. Jeden z těch příběhů, kterak Ondra ze světa přišlý přechytračil lakomého sedláka, se ekonomicky úsporně obejde bez vola i sedláka, protože se o tom, v duchu nejlepších českých tradic, jen tlachá v hospodě. Nadýmala jsem se u toho, jak se na hrdého patriota sluší. Přes to, jak to je stroze pojato, že to je černobílé a dialogů je minimum, je to lepší, než mnohem mladší, barevné a do víc jak hodiny roztažené převyprávění téhož v pohádce Zlatník Ondra. ()

O dvou poutnících (1968) (E05)

Příběh téhle pohádky je tak prostinký, že mu stopáž deseti minut bohatě vystačí. Mladší verze s týmž příběhem je mnohem půvabnější a to nejenom neskonale lepším výběrem hlavních protagonistů. Politická orientace představitele Ježíše by mě nebrala, ostatně, než jsem se to tady dočetla, nevěděla jsem to, neb mě životní peripetie pana Šmerala zcela minuly. Vadí mi ale, když charismatického zdatného třicátníka hraje opelichaný rachitický dědek, když je Petr (pomíjím zcela to, že sv. Petr mi je nesympatický) líčen jako naprostý hlupák a totéž je napácháno na oné chudé prosté venkovské ženě. Prostý neznamená hloupý. Nejvíc mě ale nadzdvihla ta polévka u bohaté selky. Dobrá, to sádlo mohlo být klidně husí, i když mám pochybnosti. Ale ta smetana k sádlu? Ježíš i Petr byli věřící Židé, oni by to přeci vůbec nejedli! ()

O chytré královně (1968) (E06)

Miluju minimalismus, pohádky, kde vítězí chytrost, láska válcuje peklo i lidskou realitu a celé se to zvládne odehrát na deseti metrech čtverečních, aniž by to působilo chudokrevně. V orwellovském roce 1984 na totéž potřebovali hodinu. ()

Jak se Honza hádal s králem (1968) (E07)

Černobílý minimalismus, který je prostý, chytrý, vlídný a záměrně úsměvný. Raději sedm minut ve starých kulisách, než dvě hodiny v CGI efektech, ze kterých mi je mdlo a trapně. ()

Jak se sedlák se selkou ulakomili (1968) (E08)

Buchty s pivem, klobásou a zelím. Sedlák se selkou měli silně těhotenské chutě, vzhledem k tomu alkoholu musel být jejich potomek postižený. V pohádce se vyskytnuvšímu dítku rodiče zřejmě na defekt zadělali také nezřízenou konzumací alkoholu v době těhotenství. ()