České pohádky

Kdo snědl holoubátka? (E03)

(epizóda)
Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1968, 10 min

Dnešní Pohádka pro pamětníky podle Boženy Němcové vypráví o mlsném ševci (F. Filipovský), který tak dlouho ochutnával holoubátka, až místo oběda zbyl prázdný pekáč. Když se ševcová (S. Budínová) vrátila od sousedky, tvrdil, že ta holoubátka nesnědl, že mu uletěla. A tak se domluvili, že kdo první promluví, tak ta holoubátka snědl. Pravda vyšla najevo, ale nakonec se nikdo nezlobil… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Tahle pohádka má jediný účel, pobavit, protože jinak o čem to je? O tom, že švec neumí důstojně prohrávat a navíc pak bezohledně sežere oběd, který jeho partnerka uvařila, což završí pokusem manželku obelhat a udělat z ní naprostého idiota. Téma na pohádku jak z čítanky. Manželka ovšem aspiruje na svatozář, na svého moulu se vlídně usmívá a všechno mu odpustí. Je tedy fakt, a tady si vypůjčím popis mistra kulyka, že konzumace pečeného holouběte připomíná pitvu. Maso je sice maso, ale když už rostlé na drůbeži, tak ne-li krůta, aspoň kuře. ()

honajz

V podstatě se nehneme ze ševcovské chalupy a zase - písničky. Celé je to štengrování se mezi ševcem a jeho ženou, ale podané je to tak, že by mě zajímalo, proč s takovým nekňubou ona zůstává. A královský posel je tady jen do počtu. Jinak ale všechno to o pokušení, omlouvání si hříchu, a následné neschopnosti přijmout následky a přiznat chybu, to je fajn, a manželčino odpuštění je jak z příručky katolického katechismu. ()

Tommassi3

"A ženo, nemohl bych si tu prohru vybrat jindy ?? Třeba až bude k obědu oukrop nebo škubánky s mákem ??" ;) O pohádce nemůže být ani řeči, Ráža ovšem říká, že Lež má krátké nohy na symbolicky kratičkém půdorysu manželského dialogu se skvostným duem Filipovský Budínová.. Výtečná okouzlující pozapomenutá rarita.. ()

rakovnik

Téměř one man show Františka Filipovského, odehrávající se v jedné studiové místnosti během krátké chvíle. Mlsný švec pobavil, ale v pohádce mi chybí pointa. ()

otík

Tohle byla moc hezká krátká černobílá záležitost o ševci, který postupně od nápadu přešel až k činu a snědl ženě dvě holoubátka z trouby. Děj sice jak pro postižené, ale tak moc hezky udělané, že to na krásné hodnocení stačí. Výtečný Filipovský, milá Budínová. ()

duddek

Vtipná minipohádka s Budínovou a Filipovským, který se kvůli sázce má vzdát oběda a mistrně předvádí, jak to vypadá, když člověka stále víc přemáhá touha, včetně všeho ospravedlňování, které k tomu patří. "A nemohl bych si tu prohru přeložit na někdy jindy, až bude třeba oukrop nebo škubánky?" :) ()

ostravak30

František Filipovský byl vskutku kouzelný, což na pohádku není špatný počin. Sama o sobě byla pohádka plytká, ale díky pojetí dvou manželů to byla vskutku zábava ty dva pozorovat. A opravdu jsem dostal na jedno chuť, jak jsem ho tak viděl dloubat do pekáče. ()