Oběti

všetky plagáty
TV spot
Česko, (1999–2008), 11 h 10 min (Minutáž: 78–90 min)

Réžia:

Petr Slavík

Scenár:

Miroslav Sovják

Zbyněk Fric, Karel Zima, Libor Žídek, Josef Nedorost, Jiří Bábek, Vladimír Dlouhý, Klára Pollertová-Trojanová, Bohumil Klepl, Bronislav Poloczek, Jenovéfa Boková, Jiří Kodet, Marie Spurná (viac)

Na televizní obrazovku se vrací cyklus Oběti o lidech postižených zločinem. Vzrůstající zločinnost a stále častější osobní zkušenost každého z nás, kteří jsme byli oloupeni, vykradeni, napadeni, s nemohoucí spravedlností, která někdy z nepochopitelných důvodů nahrává spíše zločinci než jeho oběti, vedla scenáristu Miroslava Sovjáka a režiséra Petra Slavíka k vytvoření této série. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (3)

Svědek (2001) (E03)

Krutý pohled, kam až může člověk spadnout a jak se ocitnout na samotném dně. Jaromír Hanzlík v roli člověka, kterému se to podaří předvádí opravdu suverénní herecký výkon, který bych klidně ověnčil nějakou cenou. Zároveň je to pro mě bohužel i jeho poslední kvalitní práce před kamerou. Každopádně film má velmi silné momenty a postupně zesilující smutný podtón. Tklivě neutěšenou hudbou Michal Pavlíček vyprávění úžasně doplňuje. Sakra, dávám si teď po čase projekce, které jsem neviděl dvacet let a doceňuji je plným počtem, stejně jako i v tomto případě. ()

Jiný člověk (2003) (E04)

Průměrnější díl z cyklu Oběti, avšak stále vcelku uvěřitelný. Ivo Gogál a Veronika Žilková hrají dobře, zbytek je bohužel podprůměrný, což kazí výsledný zážitek. Nejlepší složkou filmu považuji hudbu Michala Pavlíčka, jehož jazzově ambientní pasáže na saxofon mě hodně evokovali německou temnou bandu Bohren und der club of gore. Povedený a působivě stylový soundtrack. ()

Nevlastní bratr (2006) (E07)

Sakra, tenhle díl má sílu! Bylo mě úplně nepříjemné sledovat osud Edy (Viktor Preiss), když mu do života zasáhne jeho nevlastní sestra Jana (Vilma Cibulková) a udělá mu z něj peklo. Fakt hodně dusný, depresivní a nepříjemný. Srovnatelné s příběhem Svědek z tohoto cyklu. Série Oběti se vůbec celkově vyvedla a v rámci české produkce vyčnívá silně nadprůměrným dojmem. Zde navíc naprosto dokonale hrají již zmíněný Viktor Preiss a Vilma Cibulková, ale vyzdvihnul bych i Janiny hospodské kumpány Cyrila Drozdu a Vladimíra Kratinu. Opravdu radost koukat a přitom jim tu důvěryhodnost žrát přímo z ruky. Bomba! Nemohu opomenout i krásnou podzimní přírodu a záběry v ní natočené, které snímku dodávají specifický melancholický ráz. Co je ovšem naprostá špička, to je hudba Michala Pavlíčka, kterou si i sám nahrál. Nikdy bych nevěřil, že dokáže zkomponovat tak krásnou klavírní hudbu podpořenou smyčcovými nástroji, a to hlavní - dokázat ji zasadit do příběhu tak, že tvoří totálně nedílnou součást děje. Takhle dříve s hudbou pracoval například Zdeněk Liška. Naprostá klasa a v každém dílu z Obětí mě Michal Pavlíček překvapuje víc a víc. Zasloužený plný počet. ()