Oběti

všetky plagáty
TV spot
Česko, (1999–2008), 11 h 10 min (Minutáž: 78–90 min)

Réžia:

Petr Slavík

Scenár:

Miroslav Sovják

Zbyněk Fric, Karel Zima, Libor Žídek, Josef Nedorost, Jiří Bábek, Vladimír Dlouhý, Klára Pollertová-Trojanová, Bohumil Klepl, Bronislav Poloczek, Jenovéfa Boková, Jiří Kodet, Marie Spurná (viac)

Na televizní obrazovku se vrací cyklus Oběti o lidech postižených zločinem. Vzrůstající zločinnost a stále častější osobní zkušenost každého z nás, kteří jsme byli oloupeni, vykradeni, napadeni, s nemohoucí spravedlností, která někdy z nepochopitelných důvodů nahrává spíše zločinci než jeho oběti, vedla scenáristu Miroslava Sovjáka a režiséra Petra Slavíka k vytvoření této série. (Česká televize)

Recenzie používateľa dr.fish k tomuto seriálu (8)

Přepadení (1999) (E01)

Iva Janžurová coby učitelka na zdravotní dovolené u psychologa vypovídá o přepadení, následném patologickém vztahu k pachateli a dopadu těchto událostí na ni i na rodinu. Výborné drama, skvěle zahrané všemi zúčastněnými. Ano, řada věcí je velmi zjednodušených a některé charaktery postav (zejména ve škole) dost odfláklé, ale jinak super. Cyklus Oběti považuji za jeden z nejlepších počinů ČT v posledních letech. 85% ()

Znásilnění (2000) (E02)

Příběh ženy znásilněné kamarádem svého manžela je docela dobý námět. Znásilněná žena je pod silným tlakem, kdyby oznámila znásilnění, zničí dvě rodiny najednou, rozhodne se tedy věc zatajit a čelí pak následkům svého rozhodnutí. Ne, že bych úplně chápal jednání všech zúčastněných v příběhu, celé je to jaksi "nereálné", ale úplná blbost to zase není. Problém je asi v tom, že je zde popisován svět let devadesátých a dnes je prostě jiná doba, serioznější, ne už takový "Divoký Východ". Takže film není nadčasový, je spíš svědectvím časů minulých, myšlenková poselství a pohledy na svět působí dnes dost absurdně, i když tehdy to asi tak bylo. Brožová mne navíc svým výkonem naprosto nezaujala. 60% ()

Svědek (2001) (E03)

Musím říct, že svým výkonem mne Jaromír Hanzlík doslova dostal. Po dlouhé době jsem ho viděl v takhle dobré formě. Jeho společenský pád je kusem dobré filmařiny. Přes řadu nevěrohodných situací a zvratů to právě Hanzlík celé drží pevně nad vodou a (na něj nezvyklá role) mu fakt sedí. František Němec coby průvodce serálem je jako vždy dokonalý. Velké překvapení. 80% ()

Jiný člověk (2003) (E04)

Příběh o cikánovi, který žije jako běžný občan, podniká, staví dům, má však bílou ženu. Společnost mu není nakloněna, jelikož ho hází do jednoho pytle s ostatními Romy. On se snaží zejména v klidu žít, nenechat se vyprovokovat a dostane se tím do slepé uličky. Příběh sice na mnoha místech dost skřípe, ale podnět k zamyšlení to nepochybně je (a zřejmě i něčí osobní zkušenost). Jako nadhození tématu k diskuzi to beru...70% ()

Hadí tanec (2005) (E05)

V tomto filmu to Alois Švehlík coby domácí tyran rozjel jak Jack Nicholson v Shiningu. S gustem a chutí. Skvěle vedené vyprávění o manželském konfliktu, kde všechno je tak reálné až to mrazí. Osobně mne to vtáhlo natolik, že budu muset rychle sehnat nějaký film, kde Švehlík hraje dobráka, nebo to u mě nadobro prohrál....85% ()

Živnostník (2005) (E06)

Vyprávění o životě a strastech živnostníka let devadesátých dnes působí téměř směšně. Řada situací mi přišla dosti nereálných. Kladem ale je bezesporu dvojice Hybnerová-Řezníček. Oni tomu dávají punc "boje o přežití" a ten příběh drží nad vodou. Základní myšlenkou filmu je asi to, že člověk může být sebelepší byznysmen, ale když se obklopí "šikovnými" příbuznými, nemá prostě šanci na úspěch. 70% ()

Nevlastní bratr (2006) (E07)

Myslím, že se Vilmě povedla "vystřihnout" kvalitní andělská mrcha a Preissovi zase skvělý "kolísavý trouba". Můžeme si říct, že tohle by se nám nikdy nemohlo stát, ale život karty rozdává mnohdy úplně překvapivě, člověk na to nestačí adekvátně zareagovat a....už se veze. O tom je vlastně náš příběh. Preiss v roli nevlastního bratra nedokáže udržet odstup a nechá se chytit na udičku, vtáhnout do života ženy, se kterou nemá vůbec nic společného. A pak ho to semele. Možná místy skřípající, ale velmi dobré drama. 85% ()

Karambol (2008) (E08)

Tenhle příběh je trochu civilnější než ostatní díly Obětí. Příběh ženy, která ztratí manžela a zamotá se s jeho "novou" rodinou. Je to poměrně uvěřitelné hlavně díky tomu, že Langmajer skvěle hraje hajzly a Jitka S. zase smutný holky. 70% ()