Party začíná

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Party's Just Beginning (viac)

Čtyřiadvacetiletá Liusaidh žije v malém městečku v chladné skotské krajině. Při vyrovnávání se se ztrátou milovaného člověka začne klesat po sebedestruktivní spirále alkoholu a náhodného sexu. Střetává se tak s dalšími osudovými postavami, jež také hledají své životní odpovědi. Známá skotská herečka Karen Gillan svůj celovečerní debut nejen režírovala, napsala scénář, ale i obsadila hlavní roli. (Febiofest)

kajas

Konstantní hnusná depka, která se mě po skončení projekce držela celý zbytek dne. Což samozřejmě nemusí být nutně špatně, jenže to by hlavní hrdinka musela být vykreslena (a ztvárněna) alespoň trochu sympaticky, aby s jejím osudem divák soucítil. Na mě bohužel působila jako nesnesitelná a neschopná nána, která má mnohem víc možností než se každý večer zpíjet do němoty a dělat to na záchodech diskoték s neznámými týpky... ()

sochoking

Pochmúrna depka. Navyše sa hlavná hrdinka absolútne ničím nesnaží si získať vaše sympatie, alebo ľútosť. Má vás totálne v paži! Mal som čo robiť, aby som to dal do konca. ()

Cheeter

Karen Gillan mám rád, hlavně jako herečku. Nicméně role režisérky a scenáristky ji nesedla. Nemá sice napoprvé tak těžkou látku. Navíc tu hrála pod svůj průměr. Nechci tvrdit, že jí to v těchto rolích nepůjde, ale tady jí to nesedlo. Mám dojem, že trochu Podobné to bylo u Russela Crowe. ()

dr.horrible

Jeden z tých filmov čo si pustíte pred samovraždou, keď sa neviete rozhodnúť. Strašná depka. Neviem prečo to Karen natočila, hádam, že mala dôvod. ()

adam9

Gillanová zasadila příběh do svého rodného města Inverness. Děj se točí kolem čtyřiadvacetileté Liusaidh, která se snaží vyrovnat se ztrátou blízkého přítele, který spáchal sebevraždu. Na pomoc si bere alkohol a náhodný sex s lidmi, které potká v baru. Film má opravdu unikátní, mrazivou atmosféru, která svou depresi přenese i na diváka. Ve scénáři, který se různé proplétá mezi bolestnými flashbacky a přítomností, se slovy zbytečně neplýtvá, a tak se o výplň stará především citové prožívání hlavní postavy. S Liusaidh zprvu nejde příliš sympatizovat, nakonec ale zjistíte, že jde o poměrně normální mladou dívku, která nemá v rodině žádnou oporu, je velice osamocena a její nejbližší ji navíc opustil tím nejhorším možným způsobem. Upřímný, depresivní tón filmu působí v potemnělých končinách Skotska opravdu věrohodně, optimista si ale v něm najde i pár světlých chvilek, jež vychází právě ze strany jinak věčně ztrápené alkoholičky Liusaidh. Mezi všudypřítomnou sklíčenost a vydatné alkoholové popíjení vkládá film šikovně jednak povedený soundtrack a jednak humorné momenty, které působí nenásilně a příjemně tak odlehčují jinak závažnou tematiku sebevražd. Na režisérský debut to je opravdu velice vydařené, a tak přidávám hvězdičku navíc. ()