Sabrinina děsivá dobrodružství

• USA Chilling Adventures of Sabrina
USA, (2018–2020), 34 h 52 min (Minutáž: 50–64 min)

Hudba:

Adam Taylor

Kiernan Shipka, Ross Lynch, Lucy Davis, Miranda Otto, Chance Perdomo, Michelle Gomez, Richard Coyle, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Gavin Leatherwood (viac)

Marceloo

Pred svojimi šestnástymi narodeninami sa musí čarodejnica Sabrina Spellman (Kiernan Shipka) rozhodnúť, či sa presunie do sveta čarodejov a začne navštevovať školu mágie. Toto rozhodnutie je komplikované, pretože by za sebou musela nechať svojho partnera Harveyho (Ross Lynch), svoje verné kamarátky, školu, a v podstate všetko, čo doteraz v živote zažila. V mestečku Greendale bude počas tohtoročného Halloweenu o zábavu určite postarané. - Od začiatku som nemohol uveriť tomu, ako prehnane politicky korektný sa tento seriál snaží byť (aj keď chudáci tvorcovia akosi pozabudli zohladniť nositelov mieru z Blízkeho východu) a chcel som to tu rozpísať, ale potom v priebehu pozerania vyšli fakt zábavné videá, v ktorých napríklad muž s kabelkou na pleci, s náušnicami a ružovým tričkom nemôže zniesť to, keď mu niekto povie sir, alebo video, v ktorom pracovník obchodu nemôže zniesť to, že slušný zákazník má na hlave čiapku s nápisom Make America Great Again. A úprimne povedané, tieto krátke videá ma bavili viac, ako desať epizód tohto seriálu, takže sa môj postoj úplne zmenil a ďakujem tvorcom tohto seriálu a im podobným, ktorí vychovávajú v Amerike túto prehnane politicky korektnú generáciu. Chváliť sa tu toho dá mnoho. Hlavne je to konečne projekt, ktorý presádza čarodejnícku tematiku v hororovej podobe, ktorá jej patrí, pretože počet slušných hororov s čarodejnicami v tomto tisícročí sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Kiernan Shipka bola podla mňa ideálnou volbou pre hlavnú úlohu a jej výkony sa mi páčili, aj keď bol jej prednes niekedy trochu chybný. Divák bude musieť akceptovať aj to, že sa tu po väčšinu času riešia tínedžerské záležitosti, že je tu nejasné časové zaradenie a že logika sa v mnohých momentoch úplne vytratí, ale bolo to ovela viac hororovejšie, než som čakal, takže nejaký výrazný problém s tým nemám a ako moderný hororový seriál to svoju úlohu plní dostatočne dobre. Po poslednej epizóde mám silný pocit, že druhá séria bude omnoho lepšia, takže s hodnotením zatial trochu pošetrím. + herečka z Carriers a February + herečka z Freakish + herec z My Friend Dahmer + herečka z Annabelle: Creation + herečka z When the Bough Breaks a Slender Man + herečka z Case 39 a iZombie + herečka z iZombie a Dead of Summer + herec z The Whispers + herec z iZombie + herečka z Stranger Things + herec z Case 39, Van Helsing a The Exorcist ()

M.i.k.e

zlatá komediální Sabrina...temnější tón je sice fajn (komiks neznám),ale "nová" Sabrina jako by nevěděla čím chce být.Občas je to správně drsné,žerou se lidi,podřezávají krky,čarodějnice uctívají Satana (což je fajn),ale občas je z toho obyčejná teen slátanina,na kterou se skoro nedá koukat.Navíc je tu pak samotná Sabrina,která nejen že není nejtalentovanější herečka,ale hlavně je to sebestředná,tvrdohlává a tupá "kososčtverec",která mě zhruba od poloviny série s.ala snad v každé druhé scéně.První řadu jsem dal,ale nevím zda mě těch pár světlých momentů donutí kouknout na další...60% ()

Klajondr

Sabrina Spellman, již toto jméno by mělo naznačovat, o co v tomto "roztomilém" seriálu půjde. Avšak ne tak docela. Příběh nás zavádí do městečka Greendale, které jakoby celý rok slavilo Halloween. Ne nadarmo se totiž jedná o doupě všerůzných čarodějnic, které za sebou (ale hlavně před sebou) mají nevídaná dobrodružství. No, abych to neprotahoval, seriál vás absolutně pohltí do svého výborného světa, který se s každou sérií o něco rozroste, až vlastně na konci nevíte, kde jste se nacházeli v první sérii. Skvělá práce scénáristů a hlavně herců vám rozhodně zpříjemní napínavé koukání, od kterého se jen tak neodtrhnete. Kiernan Shipka si na, do této chvíle skoro neznámou herečku, vede obdivuhodně a celému světu dodává krásné kouzlo (inside joke). Škoda jen té 3. série. A konce. Pobrečel jsem. ()

Kacitr

Venku prší, sychravo...ukázkový podzim. A k němu není nic lepšího, než maraton tady malé rebelky Sabriny. Podmanivá atmosféra, fajn hudba a solidní herci. ALE! Tohle není pohádka. Násilí, sex, krev, mučení. V dnešní době asi žádné překvapení. Netflix teď velmi často vypouští podobné seriály pro adolescenty...větší logiku v tom nehledejte. A už vůbec ne spojitost s komediálním seriálem z devadesátých let. Mám pocit, jakoby se teď každý druhý řídil pravidlem; čím více budeme šokovat, tím více budeme úspěšnější. Ano, čarodějnictví je téma samo o sobě. Ovšem seriálu by neuškodilo ponechat si o trochu více té pohádkovosti a zvolnit. První epizoda měla patřičné kouzlo, které se s přibývajícími díly vytrácelo. I tak by ale byly tři hvězdy málo. ()

Sharpooter

Tento seriál jsem si určitě užil. První dvě série mají takový jemný nádech tajemna a jsou nejlepší. Tyto první série se zabývají jednoduchými zápletkami a mají dobře napsaný konec. Také mají jednoduše vysvětlený svět, který je následně v třetí a čtvrté sérii okořeněn více a více informacemi a já osobně v seriálovém vesmíru měl celkem bordel. Jelikož následně k nebi a peklu scénáristi přidaly smyšlené bohy, nebo řeckou mytologii, což moc nedává smysl, ale dobře. Měl jsem pocit, že scénáristi měly dobře promyšlený scénář, ale když přišlo na udělání třetí řady, tak trochu brain off. Co mi trochu vadí je, že seriál nebude mít pátou řadu a je ukončen, jak je ukončen. Sabrinina děsivá dobrodružství budou pokračovat v komiksu, který doufám, vyjde i u nás v Česku. Teoreticky když si nebudete chtít komiks přečíst tak nezoufejte, jelikož konec čtvrté řady se dá považovat za úplný konec. I přesto je seriál super a já doporučuji zkouknout – 8/10. ()

• Stolas, fámulus Lilith alias učitelky Wardwellové, nepředstavuje ani vránu ani havrana, ale hybrida kombinujícího vzhled obou těchto ptáků – velikost a tělesné proporce havrana a tvar zobáku vrány. Část seriálového štábu věnující se vizuálním efektům proto o Stolasovi mluvila jako o „craven“ (z anglického crow a raven). (oli009)
  • Seriál se odehrává na stejném fiktivním místě, jako CW seriál Riverdale (od r. 2017), který je také natočen dle předlohy Archieho komiksů, a Sabrina jako charakter se v něm několikrát objeví. Sabrina si pak pro sebe později získá svůj vlastní komiks, a v samotném seriálu The Chilling Adventures of Sabrina je Riverdale několikrát zmíněn jako „vedlejší město“. (Kacitr)
  • Putnamovi a Hawthornovi (původně Hathornovi) byli skutečnými rodinami puritánů, jejichž členové se v různých rolích objevili v Salemském čarodějnickém procesu. Obě jména také použil Arthur Miller ve svém dramatu Zkouška ohněm (1996), v němž se prostřednictvím Salemského čarodějnického procesu snažil poukázat na vlnu mccarthismu, která na počátku 50. let 20. století zmítala Spojenými státy. (oli009)