Egg

• Nový Zéland Motherhood

silentname

"Egg" je filmom, ktorý rozpráva o zaujímavých témach, má dobrých hercov a pôsobí ako celkom slušne spracovaná divadelná hra. Neviem či je to napísané podľa divadelnej hry, ale minimálne tak film pôsobí. A celkom je fajn, že to máme oklieštené len na ten jeden byt. Funguje to dobre. Niektoré postavy sú sympatickejšie, niektoré sú menej sympatické, no ako celok je naša pätica hrdinov okey. Alysia Reiner je podľa mňa dobrá hlavná hrdinka a aj Christina Hendricks je podľa mňa dobrá. Dialógy sú dobre napísané a akosi dobre hovoria o téme, že sa dieťa pre mnohých ľudí v dnešnej generácii skôr stal trendom než reálnym potešením a chválime sa tým na instagrame a postujeme rôzne fotky a udalosti a bla bla. Myslím si občas to isté. Netvrdím, že to tak robia všetci, ale rozhodne tento trend funguje. A obzvlášť v Amerike. Film je klasikovaný ako komédia, no pre mňa je to skôr dramédia. Niektoré časti v úvodnej tretine sú viac komické, posledné scénky a dialógy sú viac dramatické a vyhrotené. Myslím si, že tu je ku koncu dosť zaujímavý konflikt a niekedy proste ľudia sú schopní zmeniť na niektoré veci svoj názor. Občas človek môže trošku pri tej dávke dialógov vypnúť. Úprimne, miestami to vie trošku nudiť. Ale zase to chce niečo povedať a ide na to dobrou cestou. Povedal by som ešte, že Don je celkovo dosť škodoradostný, čo ho robí zaujímavou ale vysoko nesympatickou postavou. A na začiatku tam je dokopy len na to, aby dával jednoslovné odpovede. Kiki zase miestami trošku preháňa až moc, no má pár dobrých hlášok. Sú tu scénky, ktoré sa mi páčili a koniec je dobre spracovaný. Neviem či film môžem odporúčať, no mne to na jedno pozretie stačilo. Len nečakajte komédiu, na ktorej sa budete neustále rehotať a chytať za brucho. Skôr je to dramédia. Hodnotenie: B- ()

Fifer

Jednoduchá "divadelní" konverzačka odehrávající se v jednom bytě. 2x2 páry plus 1 slečna navíc. Ústředním tématem je rodičovství. Na filmu Egg je fascinující, že, snad neprozrazuji příliš, neoslavuje svobodné třicátnice a čtyřicátnice, které nechtějí mít děti. Čímž nemyslím, že bych proti jejich volbě něco měl - každý ať si dělá, co chce. Problém je v tom, že americká filmová indie-kultura je často orientovaná jen tímto jedním směrem. Ve většině filmů víte, kdo je good guy, kdo je bad guy. Tento film nakonec není nijak překvapivý, ještě před 10 lety by to byl zcela normální film. Dnes už jsem ale tak zvyklý na ten jeden message, jeden názor, který je nám neustále otloukán o hlavu, že jsem pořád čekal, až konečně nastane dějový zvrat. A hlavní hrdinka se z nesympatické egoistky stane sympaťačkou. ()