Režisér Filip Renč vrátil ke kriminálnímu příběhu ze současnosti, když v Centru dramatické tvorby brněnského studia České televize natočil příběh, do jehož hlavních rolí obsadil Simonu Stašovou a Juraje Kukuru a který podle skutečných událostí napsal populární novinář a publicista Josef Klíma. Ten se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že "...na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Vniknou potají do cizích životů jako paraziti a postupně svého nositele zahubí, ať už existenčně, finančně či přímo fyzicky..." a dodává: "...tak je tomu i v tomto případě, protože náš příběh se skutečně odehrál - bohužel ovšem bez šťastného rozuzlení. Fabulace ho posunuje z pouhé anatomie zla (které je už dnes všude nadbytek a uvrhuje diváka do stále hlubší deprese) směrem k naději. K naději, že přestože se musí řadový občan v džungli dnešní doby spoléhat nejvíc na sebe, má šanci ? pokud nepodlehne malomyslnosti - ubránit se. A to přesto, že jeho situace vypadá často beznadějně." Takto beznadějně vyhlíží i situace zdravotní sestry Věry Podlipné, která sice nemá existenční problémy, neboť zdědila majetek po rodičích, ale které jednoho dne dorazí dopis s opravdu podivným obsahem... (Česká televize)

TV spot

Olík

Jestli nic jiného, tak minimálně zajímavý námět (jo, jo, Pepíček Klíma se krádeži lízátek nezaobírá). Příběh, atmosféra, koncepce, soudobost, na televizní produkt až nadstandardní balení, s kterým si brouk Pytlík vystačil i na celovečerní film. Problémy mám (a to ne poprvé) s neefektními režisérskými postupy „piráta silnic“ Filipa Renče, u kterých si nejsem zcela jist, zda alespoň on sám ví, co jimi chtěl říct!?!#! ()

FilmFan24

Na naše poměry slušná televizní kriminálka, která mnohé domácí počiny hrající se v kinech strčí hravě do kapsy. Simona Stašová v roli nic netušící ženy, která se čirou náhodou dozvídá, že má syna, který se jí ovšem nikdy nenarodil. Podle skutečných událostí zručně režírovaný příběh o jednom organizovaném podvodu s dědictvím, který sice místy televizní původ nezapře, ale na druhou stranu díky umně budované atmosféře se dá přejít. ()

Terva

CITÁT - Já jsem jenom otevřel okno......... Natočeno na základě skutečných událostí. CHYBA VE FILMU: Věra Podlipná (Simona Stašová) dostane obsílku od soudu, aby ohlásila adresu pobytu svého syna. Když však zajde za soudkyní, tak ta jí adresu dá, ale přitom ji údajně nevěděli a tak si Podlipnou pozvali......... CITÁT - To je dneska blázinec.......Obsah příběhu se mi zdá zbytečně moc hysterický. Každej tu ze sebe vlastně dělá blbce a neználka. Simona Stašová celkem přehrává a její roli jí prostě nějak nemohu uvěřit. CITÁT - Já jen eviduji......... I inspektor v podání Zdeňka Dvořáka je divný, nepřirozený a jeho reakce na možný důkaz je vlastně neprofesionální. Na filmu je nejlepší práce kameramana Karla Fairaisla. Otáčení kolem postav, krásné záběry detailů a unikátní je jeho komiksové rozdělení obrazu. Obsahově je to nestálé a zmatené. CITÁT - Jsem lovec vetřelců.......... Konec je neskutečně prodlužovaný. Dvě hvězdy za celkem slušné herecké obsazení a vynikající kameru. CITÁT - To jsem byl ještě magor, teď už jsem vyléčený........... ()

honajz

Až na pár snových excesů, které si Renč vypůjčil od kdysi mladého Juraje Herze, solidně vystavěný příběh i samotná záhada, kde mi sice vadí přehrávání některých postav (Nosek, Jan Hrušínský, Hrušínského ženy, soudkyně), na straně druhé je to vyvážené herectvím Stašové, Kukury i obou Dvořáků. Umírněné - na Renče skutečně až překvapivě - filmařské postupy, práce s druhým plánem, nu a nakonec kulisy Brna, mého rodného města, jež byly myslím stoprocentně využity. ()

Tommassi3

"Tys myslel, že nás vochčiješ, ty poslední gamblerská nulo ?? Že bouchneš náš kšeft někomu jinýmu ??" Nějak si nedokážu vysvětlit, co se to kurva stalo s kdysi tak nadějným režisérem !! Filip Renč se sotva s bídou jednou za deset let vytasí s kvalitním filmem, mezi něž však tato diletantšina nejhrubšího zrna navíc patřičně ovlivněná bulvárním scénářem mistra osobního paradoxu Josefa Klímy, uvězněného ve svém vlastním (ne)spravedlivém světě, rozhodně nepatří, ačkoliv potenciál tahle konspirační televizka rozhodně měla obrovský, nebýt herecké kvality Simony Stašové, protože jinak celý ten mdlý ochotnický ansámbl vyjma snad zaškatulkovaného slizouna Jana Hrušínského nestojí ani za jízdenku na tu neexistující linku, byť i ta její nedůstojná akční scéna hraničila s naprostou stupiditou, nerozpakoval bych se obcházet brněnské ulice s peticí za svěrací kazajku pro Renče.. Pochvalná slova ?? Snad jedině pro Waltera Krafta a jeho nadprůměrně zdařilý soundtrack.. ()

• Točilo se převážně v Brně. Továrna, kde se odehrává část příběhu, se nachází u Blanska a jmenuje se Klamova Huť. Filmovalo se také v Jevíčku. (Marator)
  • Autor scénáře Josef Klíma se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Nejprve uvrhuje diváka do stále hlubší deprese, avšak v závěru dává naději, že když člověk nepodlehne a spolehne se především sám na sebe, může se ubránit. (ČSFD)
  • Je zde menší hříčka příjmení, hlavní antagonista příběhu se jmenuje Lípa (Jan Hrušínský), jedna z jeho dalších potenciálních obětí a hlavní protagonistka příběhu se jmenuje Podlipná (Simona Stašová). (Nick321)

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

Brno na týden ožije festivalem Cinema Mundi

16.02.2011

Přemýšlíte, co s načatým březnovým večerem? Chcete si rozšířit své obzory, potkat se se zajímavými lidmi a načerpat atmosféru různých koutů světa? Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi představí… (viac)