Polohraný dokument o napadení americké vojenské základny Pearl Harbour Japonskem s použitím dokumentárních záběrů japonského letce Micuo Fušidy. Výpovědi herců v rolích japonských a amerických vojáků ve studiovém prostředí jsou založeny na faktech uvedených ve vyšetřovací zprávě Kongresu USA. (Letní filmová škola)

Willy Kufalt

Kamera zkoumá dobu měl být tenkrát skutečně osobitým dokumentárním TV seriálem na pokračování (viz. premiéry na stránkách ČT – 1. díl: 24. dubna 1968; 2. díl: 6. srpna 1968), jenže následní politické události ho pak patrně pozastavily, jako spoustu dalších rozplánových projektů ve filmu, divadle, televizi a dalších oblastech veřejného života... Zatímco první díl Hrdinství je vcelku tradičním dokumentem s průvodcem (Z. Štěpánek), archivními záběry a koláží zpovědí pamětníků k důležité události z česko-slovenských dějin, Den hanby lze vnímat jako jeden z poměrně experimentálních počinů tehdejší tvorby. V rámci kontextu je nezvyklé rovněž téma, které se dotýká především amerických a japonských dějin (napadení Pearl Harbour), do rolích nejrůznějších svědků byli obsazeni relativně méně známí herci, inscenované zpovědi pamětníků směrem k minulosti se střídají s dialogy, které jakoby se právě odehrávaly, plus nechybí ani dobové dokumentární záběry.     . . .     Občas jsem měl zvláštní pocit, že tahle výpověď je zajímavější svou formou, než samotným obsahem. V současnosti, kdy pro našice existuje spousta možností, jak se něco víc dovědět o různých událostech z dějin minulého století, si vznik filmu podobného rázu moc neumím představit. To je možná taky důvod, proč snímek oprášila ČT pouze na svém webu a znovu již neodvysílala. Přesto mi bylo potěšením a obohacením vidět a musím říct, že to v jistých momentech mělo i docela slušnou atmosféru (na které se vedle samotného obsahu podílely především kamera a režie). Předpokládám ale, že tohle asi víc ocení zasvěcený divák československé kinematografie, než fanoušci válečných dokumentů. 70% ()

Volodimir2

Ide o hraný dokument, ktorého vysielanie sa rozbehlo tesne pred vstupom vojsk Varšavskej zmluvy na Československé územie. Následné udalosti nedali možnosť pokračovať v tomto dokumente a tak ostali iba dva diely. Keď mám hodnotiť historickú obsahovú stránku týchto dvoch dielov skôr by som sa prikláňal k historický presnejšiemu prvému dielu "Hrdinstvo" , ktorý rieši kľúčové boje, ktoré predstavovali prvé vystúpenie ale aj uznanie samostatného Československa. Druhý diel "Deň hanby" je menej presný, ale vzhľadom k roku vytvoreniu 1968 a stav v otváraní archívov sa nieto čomu čudovať. V dokumente sú použité všetko známe historické skutočnosti. Takže pre vojnových historikov je to dokument menej podstatný. Ak keď po filmovej stránke si myslím, že má obrovskú hodnotu. ()