Film Na vodě je spojením ironické vodní road-movie a metafyzického cestopisu. Vypráví příběh několika postav pohybujících se na vodách a cestách podkrušnohorské krajiny a současně příběh krajiny, která je sama v pohybu, která je nevyzpytatelná, nejistá a nestabilní, nicméně ohromující a téměř snová. Výchozím živlem pro filmovou evokaci této tekuté, snové kvality je právě voda.

Hrdinům tohoto dobrodružství v proměnlivém a nedefinitivním světě je společný sklon spojovat představu o naplnění života s představou o životě v divočině, ve snu nebo v zásvětí. Poustevník Sep se v bývalé industriální zóně proměněné v divočinu snaží vést kontemplativní život. Julii, mladé ženě z města se v téže oblasti zaběhl pes. Julie je zoufalá a Sep se jí snaží pomoct, zároveň však dobře ví, že všechno to, co se s Julií, jejím psem i celou krajinou děje, je mimo dosah jeho reálných sil a chce-li přesto nějak pomáhat a působit, má vlastně k dispozici jen kouzla. Kolem nich, betonovými koryty, rourami, říčkami a černými vodami bezejmenných jezer v okolí dolů, chemičky a elektráren proplouvá dvojice vodáků, kteří meditují nad pomíjivostí života a vábením smrti, chápané jako brána k spojení s všehomírem. Pohyb nafukovacího člunu a slunečná nálada přitom umožňuje vnímat film jako ironickou variaci příběhů s tématikou letního vodáckého dobrodružství.

Třetí linie filmu je spjata se spolkem, který si vytýčil za svůj cíl vyřešit kontroverzní otázku rekultivace vytěžených hnědouhelných dolů tím, že prosadí zaplavení zbytkových jam slanou vodou z Baltu, čímž umožní vznik skutečného českého moře. Moře klidu – tento název vyjadřuje touhu po definitivním zahlazení všech rozporů, kterými je nešťastná podkrušnohorská krajina zmítána, touhu zcela utopickou. (oficiálny text distribútora)

Marze

Jako člen vodáckého oddílu Kotva Braník mě chyběla lepší orientace jaká říčka se zrovna splouvá, ale asi jsem to přehlídl. ()

Phaedra

Ke stažení je film zde: https://uloz.to/!4igzfo8PqXGq/na-vode-iso Film zvláště doporučuju vnímavým a přemýšlivým divákům, kteří se hned tak neleknou nějaké "karmické píči" či kináčského zacházení s kamerou, členům AČK by tento snímek neměl unikout! Zvlášť skvělá je hudba, která je sestavena jen z ruchů nachytaných v krajině. O tom, jak přesně je dělaná se psalo v Revolver Revue. https://www.facebook.com/navodefilm/photos/ms.c.eJxFyMEJACAMA8CNxKRtavZfTBDRex6yNbsiKdO1Bm7YURb8Ik8wf2hSNDbTnw23.bps.a.1476075319359627.1073741829.1476031026030723/1476075342692958/?type=3&theater ()

xxmartinxx

Koncept je vlastně fajn - pseudodokumentární stylizace, zajímavá prostředí a nakonec i fajn pointa. Ale samotné monology postav mě maximálně iritovaly, a to až tak moc, že jsem přemýšlel, jestli to má být hluboká mluva, nebo parodie hluboké mluvy - ale ani jedna odpověď by mě neuspokojila. Asi bych byl nejšťastnější, kdyby se obecně víc mlčelo. ()

honajz2

Zvláštní film. Přesně něco takového mi v české kinematografii chybí. Pseudodokument o krajině Krušných hor a stavu světa, který se věnuje spíš svým fikčním postavám, z nichž každá je jiná. Máme tu Julii, které se ztratí pes, bezdomovce(?) Sepa, žijícího kdesi v lese u řeky pouze pod plachtami tvořících přístřešek a pak tu máme dvojici filozofujících "vodáků". Máme tu i víc linií a vrstev, i když ne všechny mi dávaly smysl. Třeba ta se ztraceným psem mi přišla zbytečná. Postava Julie se někam sice posune a ano, asi za to částečně mohla ztráta psa, ale linie s jeho zmizením není dořešena. Občas je na palubě vodáků (u čehož jsem čekal, že to bude odkazovat na to, že je ve skutečnosti mrtvý a ten neustále píčující vodák (po zbytek komentáře mu budu říkat pan Píča - vím, zní to dehonestativně a směšně, ale je to víc než přesné pojmenování) je ve skutečnosti Charón, vezoucí ho na druhý břeh - ale tenhle dějový přesah tam nakonec nebyl), občas tam není a to je celé jeho působení ve filmu. Film zpočátku nabídne nejednu zajímavou úvahu (krom pana Píči, s jehož myšlenkami jsem nesouhlasil) a celou první polovinu mi to bylo sympatické, jenže pak se to celé přesunulo do buddhismu - a to není zrovna filozofie, se kterou bych sympatizoval. Pan Píča mě v tom jen utvrdil - když člověk nic nedokáže, nijak významně se nezapíše do historie a bude zapomenut, dosáhne nirvány a splyne s vesmírem. Na jednu stranu ale nechápu, jak se to mohlo (údajně) povést Buddhovi a na tu druhou nechápu, proč bych měl mít jako životní cíl splynout s vesmírem v jedno. Ano, kdyby s ním byl jedno, asi bych se nad tím ani nepozastavoval, ale proč si tohle určit jako životní cíl? Co z toho budu mít? S tím, že se dá oprostit od materiálních věcí (jak vidíme v závěru filmu u Sepa a Julie - jen tu cigaretu neměla kouřit, kazí to vyznění) a žít tak, souhlasím. Ale nemůže takhle žít každý, tak to nefunguje. I tohle odproštění od všech přežitků prosazuje buddhismus a mě osobně to přijde přehnané. Když tyhle přežitky člověk používá v přiměřené míře, je na tom snad něco špatně? Ale nechci tu rozebírat jedno celé náboženství, zas tak moc jsem ho nestudoval - znám z něj jen základy a i ty mi přijdou divné, včetně reinkarnace. Možná si to z některých těch myšlenek dělá srandu a já na to naletěl a bral to moc vážně. Zpět k filmu. I když je tu víc dějových linií, přišly mi nepropojené a každá fungovala jen sama za sebe. K obsahu už to je asi všechno a teď k filmařské stránce - zaujalo mě, jak plavba po vodě dokázala působit exoticky a jak Sepův životní styl díky kameře působil, jako bychom se nacházeli v nějaké džungli - a kdyby nechodil do těch tunelů a zříceninám industriálních staveb, tak tomu i uvěřím. Skvělá je i hudba, která s celkovým až snovým nádechem filmu souzní. A to ta kamera je i celkem "amatérská". Je tu potenciál na hodně, rozhodně mě to zaujalo - což je znát i z mého dlouhého komentáře - ale Ryšavý zastává jinou filozofii, než já a než jsem já schopný uznávat. Rozepsal jsem se teda hodně, tak snad ty moje pocity z filmu dávají smysl. Objektivně bych dal jen čisté 3*, ale je to JINÝ český film - a takových jiných filmů zde vzniká minimum, takže nakonec za silné 3*. () (menej) (viac)