Civilizace a umění

• Česko Světové dějiny umění (viac)
Veľká Británia, 2018, 8 h 51 min (Minutáž: 59 min)

Kamera:

Johann Perry

Liev Schreiber (rozprávač), Mary Beard (sprievodca), Simon Schama (sprievodca), Wulf Hein

Umění otvírá lidem oči. Nutí nás myslet a zasahuje naše emoce. V průběhu historie zaznamenává vzestupy a pády říší, změny okolního světa, nové myšlenky, nápady i ideály ze všech koutů Země. Pomáhá nám unikat každodenní realitě a překonávat hranice smrtelnosti... Když se řekne renesance, každému se hned vybaví Itálie. Jenže to není jediná renesance, jakou svět poznal. Velké islámské říše zažily v 15. a 16. století vlastní kulturní rozkvět. K umělecké obrodě na Západě a Východě nedocházelo izolovaně. V Itálii si byli dobře vědomi toho, co se děje za mořem, a naopak. Jedna strana výrazně ovlivňovala druhou a snažila se ji překonat. Seriál nás zavede do papežského Říma, osmanského Istanbulu i mughalského Láhauru nebo indické Ágry. V Římě působil Michelangelo, který vyzdobil velkou kupoli baziliky svatého Petra. Ve stejnou dobu v Istanbulu vystavěl velký architekt Mimar Sinan světlem zalitou Sulejmanovu mešitu. Podívejte se, co spojuje umělecký Západ s Východem. Sledujte, v čem spolu soupeřily. A zjistěte, jak se na základě rozdílných tradic změnila role umělců ve společnosti během období, která následovala po renesanci. (TV Prima)

Recenzie používateľa bohemia_regent k tomuto seriálu (9)

Civilizace a umění (2018)

V titulcích (jednotlivých epizod) seriálu uvedeno: režie Tim Niel (epizody 1, 9), Matthew Hill (epizody 2, 4), Ashley Gething (epizody 3, 5), Ian Leese (epizody 6, 8), Hugo Macgregor (epizoda 7). ()

Sluší nám to? (2018) (E02)

V titulcích epizody uvedeno: režie Matthew Hill. ()

Ráj na Zemi (2018) (E03)

V titulcích epizody uvedeno: režie Ashley Gething. ()

Duchovní umění (2018) (E04)

V titulcích epizody uvedeno: režie Matthew Hill. ()

Renesance (2018) (E05)

V titulcích epizody uvedeno: režie Ashley Gething. ()

První kontakty (2018) (E06)

V titulcích epizody uvedeno: režie Ian Leese. ()

Barva a světlo (2018) (E07)

V titulcích epizody uvedeno: režie Hugo Macgregor. ()

Kult pokroku (2018) (E08)

V titulcích epizody uvedeno: režie Ian Leese. ()

Životní jiskra (2018) (E09)

V titulcích epizody uvedeno: režie Tim Niel. ()