Galadriel se obává návratu dávného zla, Arondir učiní znepokojivý objev, Elrond dostává nový úkol a Nori poruší nejdéle dodržované pravidlo mezi Chluponohy. (Prime Video)

filmfanouch

J. R. R. Tolkien sice nebyl původním povoláním spisovatel a původní motivací pro vytvoření světa Středozemě byl zpočátku pouze klíč k vytváření a představení nových jazyků, ve finále ovšem stojí za jednou z nejslavnějších fantasy knižních sérií všech dob. Popularitě trilogie Pán prstenů pochopitelně pomohli i adaptace Petera Jacksona, které si celkem dokázali dojít pro 17 Oscarů (Návrat krále proměnil 11 z 11 nominací), který se o dekádu později postaral o adaptaci knížky Hobit, kdy se adaptování malé 250-stránkové knížky do celé velkolepé trilogie potkalo s o poznání méně vřelejším přijetím. Dekádu po prvním Hobitovi Petera Jacksona poté dochází na nový seriál ze světa Středozemě s názvem Prsteny moci od Amazon Prime. Stojí ovšem návrat do Středozemě (alespoň zatím) za to? Dle posledních informací měl Amazon Prime na 1. sérii seriálového Pána prstenů utratit 715 milionů dolarů, dalo se tudíž tak nějak očekávat, že produkčními hodnotami tento seriál rozhodně neurazí. Středozem se tak představuje v novém epickém kabátě, který v člověku po dobu následujících týdnů rozhodně vyvolá chuť navléknout si ho znova. Za prvními dvěma epizodami navíc stojí režisér J. A. Bayona, který si prakticky pokaždé u svých projektů pohlídá vizuál a tak jsou první dvě epizody Prstenů moci vizuálně vtahující podívané, především je ovšem na seriálu poznat, že se skutečně nešetřilo. A i když se seriál částečně pokouší očividně držet estetiky filmů Petera Jacksona, prozkoumání v historii audiovize dosud neprobádaného 2. věku představuje Středozem tak trochu dle očekávání ve zcela jiném světle. Skutečně se na ničem nešetřilo. Po vzoru trilogií Pán prstenů a Hobit se alespoň pro účely 1. série seriál natáčel též na Novém Zélandu a nadále platí, že se v oblasti krásy přírody Novému Zélandu prakticky nikdo nevyrovná. Potěší také fakt, že skřeti jsou po vzoru trilogie Pán prstenů dětmi praktických efektů skrze masky, peníze poté očividně šli na správné místo i v rámci dalších různých kreatur, lokací či kostýmů. Za ústřední melodií seriálu stojí Howard Shore, tvůrce hudby právě k trilogiím Pán prstenů a Hobit a Shoreův návrat je při poslechu ústřední melodie jednoduše rozpoznatelný. Za hudbu k seriálu je ovšem jinak zodpovědný Bear McGreary a i když se očividně snaží krapet základů, které dvě dekády nazpátek vystavěl právě Shore, potěší, že si jde McGreary zároveň tak trochu vlastní cestou a jeho hudba se zatím skvěle poslouchá. Je to velkolepé a obrovské, žádné filmové fantasy uplynulých let se prozatím prvním dvěma epizodám nevyrovná. Prsteny moci svou rozmáchlostí snadno dokážou zavrhnout veškeré obavy. Ano, dá se polemizovat nad tím, jak moc by byl sám Tolkien z tohoto seriálu bez žádných pevných adaptačních základů nadšený (sám kdysi nechtěl o žádné adaptaci svých děl slyšet), dá se ovšem minimálně věřit tomu, že mnoha odpůrců kampaně seriálu by mohli vzít výsledný seriál na milost. Pokud pochopitelně dokáží překousnout černé elfy a černé hobity. I proto, že expozice funguje na výbornou a produkčními hodnotami opravdu nejspíš nebude mít seriál konkurenci. Jsou ovšem i jiné důležité věci, bez kterých seriál nemůže fungovat. Sebevelkolepější a epičtější seriál nebude moci obstát bez zajímavého příběhu a postav. Prozkoumání události 2. věku Středozemě, které nevyhnutelně nejspíš časem povedou k Poslednímu spojenectví elfů a lidí známého z úvodu filmového Společenstva Prstenu prozatím samo o sobě funguje dostatečně zajímavě, zajímavé jsou ovšem naštěstí i postavy. Morfydd Clark sice není Cate Blanchett, stěžejní je ovšem fakt, že Galadriel v podání Clark je zcela jiná Galadriel, než ta známá právě v podání Blanchett. Galadriel by tak dost možná bez stejného jména nikdo nemusel poznat, mladší Galadriel je totiž výrazně ostřejší verzí známé postavy, kdy minimálně skrze počáteční podání Clark této postavy to nevypadá jako dvakrát velký problém, že právě Galadriel bude plnit jednu z hlavních rolí. Stejně tak Robert Aramayo, který v roli Elronda nahradil Hugo Weavinga je prozatím velmi fajn.  V prvních dvou epizodách se ovšem dokáže představit i několik dalších postav a prozatím to vypadá, že zajímavými charaktery seriál šetřit nebude. Přesto prozatím zůstává problém v tom, že má seriál prozatím tak trochu problém s tempem a po dvou epizodách mu zatím chybí výraznější rozjezd. Ten ostatně chybí prozatím celé lince s hobity, kdy jejich linka sice nejspíš očividně ještě bude velmi důležitá, s hobity se ovšem přesto možná především v rámci 2. epizody s názvem Na moři tráví až příliš času a přesto se jejich linka tak trochu vleče. Prolog první epizody s názvem Stíny minulosti přesto od počátku vyvolá chuť vidět od seriálu víc a víc. Dvakrát výrazná prozatím není akce, prozatím je jí ovšem příliš málo na to, aby se dala nějak výrazněji odsoudit. Několik momentů ovšem přesto stojí za to, především návštěva Morie v době její největší sláv. Celkově jsou trpaslíci zatím velmi výrazní a Durin IV. v podání Owaina Arthura prozatím vychází jako jedna z nejvýraznějších postav celého seriálu. Právě i představení trpaslíků vede k jednomu z cliffhangeru, které vyvolají chuť po tom, aby už byl příští pátek a do nové variace Středozemě se mohl člověk rychle vrátit. I přes pár mušek na kráse odstartoval seriálový Pán prstenů stylově a ukázal, že není nutné seriál rychle odsoudit. I v tomto případě bude nutné seriál rozsoudit minimálně na konci 1. série, první dvě epizody ovšem vyvolali důvěru. Tak snad je nástupci J. A. Bayony po dobu zbylých 6. epizod 1. série nedokáže úplně rozemlít.... () (menej) (viac)

OndwaK

Moc hezké obrázky a hudba, stále mi to ale přijde jako vyjeté z fabriky, příliš generické. Casting Galadriel i Elronda se povedl a obzvlášť u něj tam jde odpozorovat i podobnost s chováním původní, starší verze postavy. Jinak mě to ale vlastně docela nudilo, i jako fanouška fantasy, děj byl silně předvídatelný a co mě opravdu mrzí, byla zde učiněna vědomá rozhodnutí odpoutat se od původní atmosféry filmů Petera Jacksona, vůbec nemluvě o Tolkienovi samotném. Máme tu tak nejen politickou korektnost vytlačenou do maxima, ale třeba i romantické linky a až směšnou úroveň brutality (scéna s trollem) která mi sem prostě nesedí. Jako by seriál nevěděl, čím chce být. ()

Wade Wright

Klidně tento komentář přeskočte, předem se za něj omlouvám. Z lidí, co tohle odpadují je mi na blití. Moc bych vám přál, abyste byli schopni vysrat oči ze svoji prdele. Pro lidi jako jste vy, je škoda umělců, škoda krásy na téhle planetě. Fakt by mě zajímalo, jak by to každej z vás hulibrků napsal a natočil líp, a pak si za to vyúčtoval 79 zkurvenejch korun. Moc bych vám přál sledovat, jak je vaše práce spláchnutá do hajzlu hromadou rádoby fanoušků, kteří zapomněli na to, proč se filmy, seriály a fantaskní světy píší. Je mi z vás smutno, je mi smutno z vaší záště, je mi smutno z toho, že jste zapomněli. První tři díly seriálů jsou vždy expoziční. Chápu, že vám to nedochází. Protože vy, kteří píšete jak se zde jen kecá, zřejmě nemáte porozumnění pro narativní strukturu a knihu jste naposledy četli, když jste museli. Pro tyhle z vás doporučuju tik tok. Pro ty z vás, co jste otevření (neříkám nahajpení, ale otevření) tomu konečně se přenést přes to, že tohle není trilogie Petera Jacksona a jste schopni připustit, že se to tomu nesnaží vyrovnat a že je to úplně jiná kategorie, držím vám palce.  Obsah tu vzniká pro nás, pro fanoušky. Slouží k tomu, abychom unikli od problémů nebo získali novou perspektivu na náš život. Svět Tolkiena inspiroval tisíce příběhů. Díky němu vzniklo DnD, díky němu tisíce lidí mohlo překonat těžké chvíle a utéct. Do teď jsme se vždy těšili z těchto darů a vážili jsme si jich. Prosím nebuďte slepí a buďte otevření, nemá cenu proti tomu bojovat. Nevyznám se v tom. Studuju filmy celej život, sám jsem toho vytvořil ještě málo. Tohle bylo za mě prostě popichi. 18 minutovej prolog televizního seriálu, kterej má produkční kvalitu nejlepšího fantasy, no - odjakživa, fakt od trilogie Pána prstenů, jsem neměl víc fantasy pocit. Celej seriál si tu kvalitu navíc drží. Prozkoumáváme rasy, má to tu správnou energii, výprava je neskutečná, dialogy jsou chytré a cyklí se v tom příběhu. Říct, že postavy jsou nahovno a herci neumí hrát je jako pustit si první díl trilogie a stopnout ho po tom, co se Bilbo vydá do Roklinky a pak říct, že se tam jen kecá a že nechápete ty postavy. Je to úplně zbytečné vyvolávání naprosto zbytečných konfliktů. No, co k tomu říct. Ještě štěstí, že tu Tolkien není a nemůže číst vaše komentáře. Všem tvůrcům, umělcům, výtvarníkům ze srdce děkuji, snad to s dalšími díly doklapne i ostatním. Věrím tomu, krom hejt komentářů seriál sbírá vesměs 9-10/10 a to si i zaslouží. P.S.: Prachy jsou mi uprdele, je jedno kolik to stálo. Prachy nedělaj vždy kvalitu. Zkušenost. ()

Lima

Sebestředné mrdky typu sociopatického a „největšího hororového experta“ Psychora tady zase onanují, my ostatní, pro které není CSFD alfou a omegou toho, jak se zviditelnit, si můžeme užít velmi slušné řemeslo a co do produkčních hodnot vysoký nadprůměr. Popkulturní událost roku tady sice nevidím, pořád se pohybujeme v televizních mantinelech, ale kdyby každý TV produkt vypadal takto profesionálně, bylo by u seriálových strávníků hej. Zdejší mizerné hodnocení přičítám dnešnímu znechucení lidí nad násilím tlačenou politickou korektností, a já to chápu, také si jako elfa nepředstavuju černovlasého kudrnatého kluka, někdy fakt v tomhle ohledu zůstává rozum stát. Prostě znamením nynější doby je přecházení z extrému do extrému, přitom, jak praví klasik „pravda je vždycky uprostřed, jak ve včele žihadlo“ a to bohužel v dnešní době neplatí. Ale tím si přeci nenechám ovlivnit úsudek. __ PS: Hlavní představitelka je mi velmi sympatická, vybrali dobře. ()

Kaka

Prvních pár minut je skutečně napínavých, bohužel v trestuhodně negativním slova smyslu. Protože když se rozjede filozofování dvou elfů pod stromem o tom, proč kámen neplave a loď ano, scenáristická úroveň tvorby se dostává někam k prvnímu stupni základní školy. Naštěstí se po pár minutách přece jen seriálový LOTR alespoň co se vizuálních a estetických kvalit týče, poměrně solidně rozjede a dá vzpomenout na dávné časy nejúspěšnějších fantasy filmů, které za sotva polovinu peněz udělaly xkrát více parády. Herecky je to zatím s velkým otazníkem, technicky OK, ale chybí vynalézavost, režijní zručnost a cit pro filmovou epiku. Zatím minimálně jednička vypadá spíše jako vymazlená verze středověkého Indiana Jonese. ()

• Během prvních 24 hodin po premiéře zhlédlo první díl přes 25 miliónů diváků, což z něj činí nejsledovanější pilotní epizodu na Amazonu. (spacemaster)
  • Dva vysoké stromy, které můžeme vidět na krátký moment ve flashbacku, jsou Telperion a Laurelin. Starší Telperion dával stříbrné světlo a byl též nazýván Bílý strom, Silpion a Ninquelótë. Okamžik, kdy poprvé zazářil, je zván Hodinou otvírání a od tohoto okamžiku se ve Valinoru začal počítat čas. Druhý strom Laurelin („zlatá píseň“), který dával zlaté světlo a teplo, si vysloužil též názvy Malinalda („Zlatý strom“) a Culúrien. Svou mocí je vytvořila Valar Yavanna, aby svou září osvětlovaly Valinor. (Illuminare)
  • Název seriálu se objeví až v 17. minutě. (griph)