Jesus Christ Superstar

(divadelný záznam)
  • Česko Jesus Christ Superstar Live (viac)

Záznam predstavenia rockovej opery Andrewa Lloyd Webbera v Brooklyne v New Yorku. Na produkcii sa podieľal špičkový režisér Tim Rice a vystupujú v nej okrem iných John Legend ako Ježiš Kristus, Sara Bareillesová ako Mária Magdaléna, Brandon Victor Dixon ako Judáš - a Alice Cooper ako Kráľ Herodes. Predstavenie vzbudilo veľkú pozornosť - nielen u divákov, ale aj u odbornej verejnosti. (RTVS)

marhoul

Vizuálně mě to zaujalo, vcelku osvěžení od naší doslova urousané, mastňácké verze 95, ovšem pěvecky bída s nouzí. Mizérie nejen v roli Ježíše, ale především v roli Jidáše. Opět se ukázalo, že verzi Střihavky s Bártou a Brichtou mám navždy pod kůží, ta kvalita je o několik levelů jinde, chlapi tehdy nenormálně zaváleli a můžou být pyšní. Dali to na pána. Na stranu druhou byl mnohem hezčí pohled na Saru Bareilles v roli Máří Magdalény, kterak jednak nádherně pěje, ale také se na ní dobře kouká. Což se o naší nehezké, nesympatické "doprdelescovidemprotoženejdůležitjšíjeabymilidinaživotleskalivícnežzdravívícnežcokoliamůjkamarádmělcovidazadvadnymunicnebylotakžedoprdeledoprdeledoprdelesvámsevšemikteřímátenemocinemocnéastarépříbuznéjebatnavásjávezprávachnechciocoviduposlouchatužnicaneumímsivypnoutrádioanitelkuprotožejsemúplnětupáošklivázapšklávystihovanávyzobanáslunečníce" rozumbradě, která sice odvyje cokoli, říct nedá. ()

nineweh

Bohužel. Tohle se nevyvarovalo nešvarů předchozích scénických uvedení, ale nepřineslo to ani nic moc nového. John Legend navzdory svým pěveckým kvalitám na roli Ježíše nestačí, přezpívá ho kdokoli ze zbytku obsazení (dokonce i Alice Cooper, který byl nakonec příjemným překvapením). Naštěstí Jidáše vybrali výborně, ten celý dojem trochu zachránil, ale já se radši zase vrátím ke svým oblíbeným verzím z minulosti. ()

bohemia_regent

Tady se vážně řeší barva pleti? U natolik stylizované umělecké formy, jakou je opera??? Ještě že se Maria Callasová nedožila podobně zdrcující kritiky za to, že si v poslední Pucciniho opeře dovolila zpívat čínskou princeznu Turandot, přestože ona sama je běloška - no fuj!... John Legend mě příjemně překvapil, od zpěváka, který vkusně propojuje rhythm and blues se soulem do výsledného pohodového popu, jsem nečekal, že si celkem slušně poradí i s expresivními pasážemi Ježíšova partu. Z velkých hvězd se tu dále objevuje Sara Bareillesová jako Maří Magdaléna - která nezklame, ale na nepřekonatelnou Yvonne Ellimanovou to nestačí - a Alice Cooper v jednom pěveckém čísle jako Herodes. Ostatní zpěváky jsem neznal, nejvíc mě zaujal démonický Norm Lewis v roli Kaifáše. Režie inscenace je nápaditá a režie televizního záznamu toho umí využít a ještě přidat něco málo navíc. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český i originální název Tim Rice And Andrew Lloyd Webber’s Jesus Christ Superstar Live In Concert; režie Alex Rudzinski; divadelní režie David Leveaux. ()

mandlova

Kdyby tihle zažili nebo aspoň viděli inscenaci ve Spirále, tak by si cvrkli do gatěk! Tohle byl spíš průměr, který značně zabíjel paradoxně samotný Ježíš šlapající si na jazyk a strašně slabý ve výškách, ty se snažil přetlačit řvaním. Když byl zapamatovatelnější nejen Jidáš, Kaifáš, ale i Šimon Zélótes, je něco špatně a nezachrání to ani deset Grammy. Plusové body za Sáru B. jako Marii a to, že mě ještě něco dokáže překvapit - saxofonový freestyle, drobná hudební vsuvka v místě, kam nepatří :D ()

Vajonek

Zkraje jsem se nemohla rozhodnout, jestli mi vadí to hodně moderní pojetí. Když ale vezmu do úvahy, že to, na co se díváme, vychází z rockové opery/muzikálu o Ježíši, což bylo a je samo o sobě dosti netradiční a pokrokové, a připustím, že do toho nějakým způsobem možná chceme jít s dobou, asi dokážu překousnout, že tady má na sobě Kristus kardigan a kecky a Jidáš lítá v hadrech s flitry (i když mi do toho pak třeba moc nesedí, že např. Máří Magdaléna už tak "s dobou" oděná není). Co ale určitě nepřekousnu tak snadno, jsou pěvecké výkony mnoha zúčastněných. Hudbu je radost poslouchat, některá přidružená taneční vystoupení jsou zajímavá, působivá, docela se mi líbily sborové pěvecké pasáže. V některých sólových pěveckých číslech mi ale skoro až přišlo, že ti lidi vysloveně trpí, jak se (často dost neúspěšně) snaží popasovat se svými party, na které zřejmě úplně nemají. Kámen úrazu je z mého pohledu výběr JL do hlavní role. Ne, že bych si myslela, že je špatný zpěvák, ale barvou hlasu ani projevem se mi na Ježíše vůbec nehodí a některé party téhle jistě ne zrovna jednoduché role jsou prostě asi nad jeho síly... Celkově v téhle koncertní verzi asi nebyl nikdo, kdo by mě svým pojetím ztvárňované role nějak více zaujal. Když dobře, tak to ti lidi (někdy) zazpívali tak, že se to dalo poslouchat, ale asi nic víc, nic míň... Ocenila bych závěr, provedení ukřižování bylo vizuálně velice působivé. A taky mám po sledování téhle moderní verze JCHS docela chuť "jít k základům", podívat se na film z roku 1973. A pak třeba na českou muzikálovou verzi. Protože zatím pouze znám částečně hudební motivy, některé písně (hlavně české verze), jednu z novějších českých koncertních verzi, ale jako film/muzikál jsem to "celé" nikdy neviděla a neslyšela. A u amerického koncertního provedení z roku 2018 bych asi nechtěla skončit, neb se to sice vesměs nějak dalo "absolvovat", ale jistě lze najít lepší varianty... 55 %. ()