Úspěšná inscenace Městského divadla Brno, kde v režii Hany Burešové kromě Michala Isteníka v roli Čičikova (Cena Thálie 2014) excelují například P. Štěpán, V. Skála, A. Novotný, Z. Junák a další. Příběh Gogolova groteskně realistického románu je založen na nádherné anekdotě a kouzelné mystifikaci. Jedná se o dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, který si usmyslel zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků, z nichž statkáři museli do příštího sčítání lidu platit daně. Na tyto „mrtvé duše“ chce Čičikov získat dotaci či půjčku na půdu od státu. Jeho cesta po statkářích odhaluje pitoreskní ruskou společnost své doby, stejně jako pestrobarevnou galerii výrazných lidských typů se všemi jejich směšně zápornými stránkami. Gogol byl břitkým kritikem panujícího systému a ve svém díle nesmiřitelně odsuzoval nevolnictví, lidskou bídu, utrpení a zoufalství; napadal tupost, ziskuchtivost, lakotu, korupci a sobeckou bezohlednost. Dramatizace Štěpána Otčenáška i režie Hany Burešové přesně vyhmátly adresnou aktuálnost Gogolova společenskokritického pohledu, zasahujícího dnešní poměry v putinovském Rusku a zároveň ostře demonstrujícího každodenně odhalované podrazy, sofistikované podvody. Silnou stránkou inscenace jsou herecké výkony – zcela právem byl Michal Isteník za svůj výkon v roli Čičikova odměněn Cenou Thálie. I výtvarná stránka podtrhuje groteskně satirické vyznění inscenace – kostýmy Zuzany Štefunkové tvoří z postav zábavné karikatury, zdánlivě prostá scéna Tomáše Rusína vytváří Čičikovův podvodný labyrint a atmosféru klamu a šalby... Inscenace Mrtvé duše měla světovou premiéru 20. září 2014, záznam jsme pořídili z představení 24. a 25. září 2015. (Česká televize)

gudaulin

Příliš vědomě přehrávané, afektované a přestylizované. Nadčasový Gogolův text nic podobného nepotřebuje. Dávám přednost civilnějšímu divadlu. Celkový dojem: 60 %. ()