Znenadání

Během pátrání po vrahovi se detektivka zaplete do ještě většího tajemství – samotné podstaty vesmíru. Mike Hoolihanová (Patricia Clarksonová) je nekonvenční policistka z New Orleans, která vyšetřuje vraždu renomované astrofyzičky a odbornice na černé díry Jennifer Rockwellové (Mamie Gummerová), jež byla nalezena mrtvá ve své observatoři. Zatímco se Mike čím dál hlouběji noří do znepokojivého a zamotaného případu, začne se potýkat s existenciálními otázkami kvantové mechaniky, paralelních vesmírů a hvězdných explozí. Tyto kosmické záhady, které možná skýtají klíč k vyřešení případu, vrhají stín pochybností na její chápání reality. Jedinečný thriller, prosycený snovou, neo-noirovou atmosférou, je nejen vzrušujícím detektivním příběhem, ale i neodolatelným metafyzickým hlavolamem. (Cinemax)

Anderton

Tak táto detektívka vážne nemôže byť pre každého.. A preto má u mňa ďalšie plusové body. Postaršia vyšetrovateľka rieši vraždu veľmi inteligentnej vedkyne venujúcej sa výskumu paralelných vesmírov a pochopiteľne aj tomu našemu. Po celý čas počúvame rôzne teórie, aby sme si ich na konci metaforicky spojili s postavami a udalosťami a spätne si toto puzzle zložili aj tak, že si pospomíname na všetky menšie či väčšie drobnosti v takmer každej scéne (modrá a červená farba, dualita, zrkadlenie, masky, atď...). Ak to po 20 minútach vzdáte, tak sa vo filme už nenájdete, ak vydržíte, čaká vás veľmi netradičný zážitok nielen v rámci žánru a film budete mať chuť si kvôli jednotlivostiam pustiť znova a to nie raz. ()

m4xp4yn3

Tenhle film má u mě zvláštní místo jako nejlepší film (na který jsem se po skvělém Falling opravdu těšil), který mě minul. Těžko říct proč, možná úvodním monologem, který nasadí tón kosmologického new-age bullshitu, který sice záhy opustí, ale jehož ozvěny se průběžně vracejí napříč stopáží v různých variantách. Přitom se ale dál už vesměs dějí věci, které mám rád: svébytný vizuál, ochota filmařsky riskovat, důvěra v divákův důvtip, lynchovská práce se snem/realitou/představou. Ale nějak mě to nechávalo chladným, postavy mi byly ukradené, nudil jsem se. ()

slunicko2

Nuda. 1) Film má svá pozitiva: zádumčivý klid, snahu vést diváka k přemýšlení, rozhovory s myšlenkami, propojení života vyšetřovatelky s obětí._____ 2) Bohužel však velmi pomalé tempo mě nevedlo k meditaci, ale k nudě. Nadmíra jakési vesmírné pseudofilosofie, otravné a zdržující symboliky (pořád záběry moře) a neodvratný nijaký konec bez překvapení jsou hlavní zápory._____ 3) První půlhodina byla fajn, ale pak už se jen postupně naplňovalo, co začátek nadhodil._____ 4) A tak nejzajímavějšími se ukázali herci: 59letá Patricia Clarksonová (policistka) a 35letý příjemný Aaron Tveit (policista Tony)._____ 5) Neodolatelný metafyzický hlavolam (Cinemax) jsem neodhalil. ()

JASON_X

Přesně takovéhle podivné filmy miluju - nejednoznačné, nejednoduché, zasněné až snové, melancholické, temně poetické, meditativní, k představám a filosofování podněcující... Anotace nekecala, v téhle noirové detektivce je fakt i nějaká ta teoretická fyzika, i když v menší míře než jsem doufal. Každopádně ale jemné náznaky prolínání se realit/paralelních vesmírů spolu s běžným kriminalistickým vyšetřováním působí jako překvapivě hodně podařená kombinace. Vynikající ženská režie, dokonalá Patricia Clarkson v roli somnambulní, navenek ledově klidné ale vnitřně rozhárané vyšetřovatelky, plus spousta dalších výrazných a dobře zahraných postav. A taky dobře zvolená hudba, zčásti synťáková a zčásti retro. S chutí jednu hvězdu přidávám protože je mi jasné, že tenhle menšinový kousek u obecného diváctva propadne (což je vlastně dobré znamení). P.S.: Provařenou populárně-vědeckou pravdu, že celý náš svět je hvězdný popel, znám už od mala. Ale nikdy mě nenapadlo, že lze mít třeba nos z jedné hvězdy a ruku z druhé. Zajímavá myšlenková hříčka, která důsledně do hloubky promýšlena zavání šklebící se schizofrenií a šílenstvím. ()