Renee Morgan (Noomi Rapace) se bojí pavouků. Renee je svobodná matka žijící v klidném předměstí se svým dvanáctiletým synem, avšak netuší, že každý její pohyb je monitorován tajemnými cizinci. Když její syn odjede za svým otcem, Renee je unesena a odvezena do vzdálené laboratoře. Věznitelé jí prozradí, že nese DNA dávné mimozemské rasy. Konfrontace strachu u Renee způsobí, že její buňky prasknou a uvolní její mimozemské já. Renee je nucena čelit svým nejhorším nočním můrám. Nakonec ovládnuta strachem se Renee transformuje do obludného mimozemšťana. Plánem cizinců je ovládnout Zemi za pomoci vzkříšené mimozemské rasy. Renee je v lidské podobě vrácena zpět domů, kde se nyní musí rozhodnout, zda bude syna chránit, nebo nechá cizince vyvolat mimozemskou DNA i u něj. (Bixbi)

TomX2

Celkový dojem: SPOILERY Minulý rok nám priniesol veľa hororov. Niektoré boli kvalitné, niektoré menej a niektoré totálne spackané - a že ich nebolo málo! Ale poďme rovno k veci. Nedávno som mal možnosť si pozrieť film Rupture ako to už dnes býva zvykom, žiadna sláva to nebola. Film síce mal čo ponúknuť, niektoré pasáže a scény boli napínavé, niektoré zaujímavé a k prekvapeniu ich nebolo málo. No ako celok má tento film veľa horších miest a stránok, ktoré niekomu môžu liezť na nervy a pozor, je ich ako mrakov. Príbeh je o žene Renee, ktorá je práve čerstvo rozvedená. Tá nadovšetko miluje svojho jediného syna a snaží sa mu so všetkým pomáhať. Keď má jej syn ostať cez víkend u svojho otca a Renee ho pôjde odviesť, po ceste späť ju čaká nemilé prekvapenie. Uprostred cesty sa jej porúcha auto a po hľadaní pomoci jej pomôžu dvaja na prvý pohľad sympatickí chlapi. Na ceste nikde žiadne auto ani živá bytosť, tak hurá do práce – chlapi ju hneď nemilosrdne omráčia. Zviazaná sa ocitne v nejakej neznámej miestnosti s pár doktormi. Netuší čo tu robí, kde je a vôbec ako sa sem dostala. Po chvíli zistí, že toto nie je veľmi rozprávkové miesto a tak musí čeliť jej najhorším nočným morám. Podarí sa jej z toho dostať? Bude jej syn v poriadku? No, to sa dozviete až po sto minútach plných twistov a WTF momentov, ktorých je nespočetne veľa. Čím začať? No, len tak pre zaujímavosť, postavu Renee stvárnila herečka Noomi Rapace, ktorá je medzi niekoľkými malými skupinkami ľudí veľmi obľúbená. No ja som s ňou mal vždy taký problém a tým je, že tá herečka hrá vždy tie isté role a Rupture nie je ničím odlišný – mimoriadne ,,drsná“ mamina, ktorá má až veľmi priveľké ústa, ktoré si vždy otvára ako nejaká klapačka. No, okej. Práve postava Renee mi prišla veľmi otravná, jej správanie je veľmi nepríčetné a miestami som mal chuť jej pekne vylepiť, bez ohľadu na to, či to je žena alebo pes, alebo dieťa či škrečok, jednoducho jej konanie a rozhodnutia sú v takých situáciách, v akých sa ocitla veľmi nereálne a hlúpe. Jednoducho scenár v tomto filme je napísaný priam katastrofálne, toľko zákopov, zbytočných vecí a mimoriadne spackanej charakteristiky postáv sa často vo filmoch nájsť nedá (a že filmov s dementným scenárom nie je málo!). V nasledujúcom odseku sa pokúsim jasne a stručne napísať zopár týchto chýb a vecí, ktoré som nedokázal pochopiť a ktoré sú v mojich očiach úplne spackané. Pri pozeraní filmu ste si mohli všimnúť, že v jednej časti je hl. hrdinka už niekoľko hodín na úteku a len tak si pokojne obzerá všetky miestnosti a šachty v úkrytu, zatiaľ čo únoscovia to vôbec neriešia a ani si nič podozrivé za celý čas nevšimnú? Pričom každého väzňa kontrolujú snáď každých 10 minút? Alebo to, že hl. hrdinka vidí, ako sa spúšťa ochranné sklo a do miestnosti, v ktorej sa nachádza sa púšťa plyn, má možnosť utiecť a nejako sa cez to preplaziť keď má ešte možnosť, ale ona len stojí na mieste? Nuž, ako tvorcovia chcú, predsa len my diváci im nič nezmôžeme – veď v dnešnej dobe je snáď už predpoklad, že film môže obsahovať veľa klišé. Keď ale vynechám ten ohavne napísaný scenár, ten film má niekoľko viac-menej zaujímavých pasáži a twistov, že sa pri sledovaní tohto snímku divák nudiť rozhodne nebude. Áno, Rupture má naozaj čo ponúknuť a veľa si berie aj od jeho predchodcov (Saw, Kocka a tak podobne). Čo ma ale, priznávam, naozaj prekvapilo bola vec, že tento film má čo dočinenia aj s alien žánrom a keď príde na scénu tento očakávaný twist, môžem si už niekoľko minút honiť nad tým, ako si rage hlavná hrdinka hrá so psychopatickými doktormi. No, aj to najlepšie vínko sa raz pokazí a tak isto aj ten film. Koniec je viac-menej otvorený, takže sa môže stáť, že v priebehu niekoľkých rokov sa dočkáme aj pokračovania. Ale nemusí. A môj celkový dojem? Nuž, nepáčilo sa mi to. Áno, ten film má niekoľko zaujímavých vecí a napínavých scén, lenže ako celok pôsobí veľmi. Ehm. Zle. Druhý krát si to ale pozrieť určite nechcem a to asi môj dojem úplne vystihuje. () (menej) (viac)

darkrobyk

Zdejší obsah je zcela mimo mísu, páč o žádné mimozemšťany tu nejde. Jde o specifický gen, který má lidstvo posunout vývojově výše, ale ne každý ho v sobě dokáže aktivovat. Jinak o filmu je lepší nevědět vůbec nic, jelikož po většinu doby je dán obrovský prostor divákově fantazii, představivosti a jeho domněnkám. N. Rapaceová je naprosto skvělá a dokáže sama utáhnout většinu filmu. Ze známých jmen mě potěšili především P. Stormare a L. Manvilleová. K navození napětí a stísněné atmosféry stačí tak málo - únos, labyrint větracích šachet a následně chodeb. Jen výkřiky ubožáků dávají tušit, jaké hrůzy se v zařízení odehrávají. Skvělé minimalistické sci-fi, které ukázkově spadá do kinematografie divné Kanady. Kdo má rád polopatické snímky, v nichž je vše vysvětleno a ukázáno, měl by se tomuhle kousku raději vyhnout. Já si užil napětí od momentu únosu až do úplného konce. Výborná hudba a barevné ladění. ()

Magika82

Po filmu Život (r.2017), poměrně příjemné překvapení. Jak již uvádím náznakem ve svém profilu, nemám ráda snímky, kde producenti sázejí na slavná jména a vysoký rozpočet, byť scénář sám nestojí za pověstnou zlomenou Grešli... A tento snímek je důkazem toho, že i film bez velkého rozpočtu a slavných jmen, pokud má dobrý scénář, dokáže jiné "velkolepěji dražší" snímky trumfnout, nebo se jim alespoň vyrovnat. Vřele doporučuji shlédnutí... 60% a tedy 3 hvězdy. ()

sedm.1

Rupture jsem dal šanci v podstatě jen kvůli Noomi Rapace, pro kterou mám vážně velkou slabost, a to i přesto, že se v její kariéře vyskytuje, jemně řečeno, docela dost velmi slabých projektů, a právě toto sci-fi mezi ně lze jistě zařadit. Zásadním problémem této podívané je každopádně její zápletka, respektive vlastně už i samotný námět, který vůbec, ale vůbec nedrží pohromadě, celé to na mě zapůsobilo jen jako naprosto nefunkční slepenec hloupostí, se zcela nepromyšleným kontextem, kde strašně moc věcí nedávalo smysl, a pokud ano, tak jen v případě, že divák zvolil hodně benevolentní přístup k náhledu na celý příběh, což nakonec potvrzuje i samotný závěr, který je vyloženě tupý, nudný a prostě celkově úplně prázdný. Takže zápletka a celý její smysl je prostě jeden velký průser, což je ovšem škoda o to větší, že ve většině ostatních ohledech to ale zas až taková mizérie není. Především atmosféru si dovolím označit za skutečně povedenou, chvílemi fungovalo i napětí a samozřejmě ani samotná Noomi pak též rozhodně nezklamala, jen tedy další škoda, že v tom zůstala až trestuhodně osamocena, jelikož zbytek osazenstva je vyloženě mdlý, ne-li až otravný. Abych se ale zase vrátil ke kritice, aby to snad nevypadalo, že Rupture chválím, tak je tu výrazným způsobem znát i celková lacinost celého filmu, a to ve všech aspektech, nejvíce se to ovšem projevilo na prostředí a pak očekávaně i na efektech, které si dovolím označit za vyloženě směšné, naštěstí jich ale není moc, takže to díky tomu naštěstí nesklouzlo do nějaké parodie. Rupture tak lze doporučit skutečně jen příznivcům ojedinělé divy Noomi Rapace, ostatní ale ať se tomuto snímku vyhnou velkým obloukem, protože je to zkrátka jen strašná konina. ()

honajz2

Většinu času se mi ten film celkem líbil, jelikož filmy o lidech v uzavřených místech já mám hodně rád a jelikož jsem si zde naštěstí nečetl obsah, který celý ten film naprosto vyspoileroval, tak jsem byl dost v napětí a mělo to i slušnou atmosféru. Bohužel jakmile se odhalilo, o co tam jde, začalo to jít strašně rychle dolů. A závěr, to bylo teprve zklamání. Prostě dlouho dobu to má napětí a atmosféru a vysvětlení to začne celé kazit, to je hlavní problém tohoto filmu. Každopádně, špatné to není, ale ve finále z toho nejspíš člověk bude zklamaný. Taky se to nevyhne pár nelogičnostem. Slabé 3* ()