Mavka: Strážkyňa lesa

• Česko Mavka: Strážkyně lesa (viac)

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? (CinemArt SK)

zelvopyr

Hezká a přímočará pohádka, takový ukrajinský Erben. Lukas mě iritoval, Mavku bych si dokázal zamilovat, ale nakonec tam bylo sympatických překvapivě dost postav včetně ne-kladných. Infantilní obyvatelé lesa vlastně byli fajn - čekal bych daleko temnější zase ty ne-kladné.  Trochu ale zůstává rozum stát, že šla do distribuce sice kvalitně nadabovaná verze, ale nejen naroubovaná na poangličtěnou mutaci včetně jmen postav, nápisů ve filmu, ale i závěrečných titulků s americkými herci... navíc i na technicky docela špatnou kvalitu obrazu s viditelnými artefakty ve tmavých odstínech apod. - celkový dojem byl, jako bych se díval na upirátěnou kopii z NetFlixu nebo kinorip, to bych čekal z oficiální distribuce o dost více. Kouknu na původní SSSR verzi. / Edit: zkouknuta ta stará, ta je tak jiná, jak jen to je možné. Dětem nepouštět, otevřely by si žíly. ()

Big Bear

Vánoce, to je éra kdy jedna escort mission střídá druhou. Člověk sedí s potomstvem u TV a přecpanej kouká na pohádky. Na ty co už viděl 50x i na ty nové. Tahle mne docela zajímal, protože ukrajinskou animovanou pohádku jsem ještě neviděl a pak mne zajímalo jak vypadá pohádka udělaná zemí, která už druhým rokem statečně odolává útokům odporného primitivního souseda. Ukrajinské legendy ani mytologii neznám, nicméně mi zápletka docela sedla byť nebyla nijak originální. Jakoby jste sledovali animovaného Avatara. Animace byly zvláštní. Některé byly kouzelné, ale třeba běh připomínal animace z roku 2000. I zmlsanému potomstvu, které v digitální době zkrátka žije a tak může srovnávat jak mi bylo posléze řečeno ty animace přišly takové primitivnější. Ale pohádka se líbila a potomstvo ji dokoukalo celou. Dávám tedy za 3 lístky. * * * ()

PTuranyi

Na tomto filme vidieť, že ani ukrajinská animovaná kinematografia nespí ako Šípková Ruženka a dokáže vytvoriť technicky takmer dokonalý animák. Príbeh vzťahu ľudí a prírody je zobrazený ako zápas rozprávkových bytostí chrániacich les proti ľudskej chamtivosti, stelesnenej Kylinou, ktorá sa snaží získať zdroj života len pre seba. Motív stromu ako centra života ako aj stroj, ktorým Kylina ničí les, veľmi pripomína Avatara. Postavy sú živé a tvorcovia sa neboja vtipkovať a spestrovať dej gagmi. Možno je to vďaka dabingu ale nachádzal som tu množstvo paralel s americkými animákmi. Napríklad s Ľadovým kráľovstvom, pretože Mavkin spoločník Tíško svojím správaním a hlasom veľmi pripomína Olafa, alebo Na vlásku kde si Gothel zabezpečuje večnú mladosť kúzelnými vlasmi. Animátori tiež kombinujú rôzne výtvarné techniky podobne ako Kung fu panda či Ako vycvičiť draka. Kým úvod je 2D samotný príbeh je 3D a záverečné titulky opäť 2D ale s odlišným štýlom. Film tiež akcentuje ľudové výtvarné prvky. Samotný príbeh však pôsobí nevyrovnaným dojmom. Kým niektoré scény kypia dejom, iné akoby tápali. 70% ()

Verody91053

Máme tu animák pôvodom nie z USA, ale z Ukrajiny, v ktorom aspoň ja som videla odkaz na nezmyselnosť sporu o územie... Vizuálny zážitok v kine bol ozaj nádherný. Prekrásne lesné prostredie, plné farieb a milých lesných zvieratiek. Animák je vhodný pre deti, no aj dospelých isto zaujme krásne spracovanie a sympatické postavy. Oceňujem vtipný prvok v podobe módneho návrhára kráľovnej. Jediným negatívom filmu je podľa mňa trošku jednoduchší príbeh pre deti, ktorý taktiež pripomínal príbeh Snehulienky a zlej kráľovnej. Čo sa týka hlavnej postavy Mávky - krajšiu animovanú postavičku som asi v živote nevidela. Mávka je úplne prekrásna.  Môžem povedať, že sa tento animák vie vyrovnať americkým animákom. Určite som rada, že som na tento ukrajinský počin bola v kine. :) ()

quokam

Az na nekolik nedotaznosti ve scenari nemam co vytknout. Tvurci si meli napr rozmyslet, chteji li psat anglicky, nebo ukrajinskou azbukou, jednou tak jednou onak pusobilo jaksi prvoplanovou ledabylosti. Avsak nadherna animace, scenerie, postavy, slovanstina ve folkloru a v nadherne muzice dycha kazdym zaberem. Kde jsou ti pseudo slovansti flastenci? Nejzajimavejsi pro mne osobne byli sceny zobrazujici manipulaci s davem i s jednotlivci, skvostna studie podana detem k jejim veku. PS Major je naprosto mimo. Trojzubec je ukrajinsky narodni symbol (neco jako cesky lev nebo svatovaclavska orluce, ktera taktez byla zneuzita behem druhe svetove), puvodne erb Rurikovcu. A prave zeme uprostred valky potrebuje prave takove animaly, ktere jsou (vice ci mene okate) zamerene hlavne ba export. 8/10. Update 10012024 muj maly osobni oscar za dila poprve shlednuta v roce 2023. Udilim cenu za nejlepsi hudbu ()

• Mavka je ukrajinská mytologická postava s dlhými vlasmi. Obvykle išlo o duše dievčat, ktoré zomreli neprirodzenou smrťou. Žili v lesoch a milovali kvety, ktoré nosili vo vlasoch. Na jar lákali mladých mužov a snažili sa ich uštekliť na smrť. (vydumnica)