Dora a stratené zlaté mesto

• Česko Dora a ztracené město (viac)

Doru (Isabela Merced), ktorá väčšinu života strávila spoločne so svojimi rodičmi v džungli, nedokázalo nič pripraviť na doteraz najväčšiu výzvu – strednú školu. Po tom, čo jej rodičia pri hľadaní strateného zlatého mesta záhadne zmiznú, musí Dora okamžite začať konať a vrhnúť sa s partičkou nedostatočne vybavených spolužiakov v ústrety divokému dobrodružstvu, aby ich zachránila. Dora a jej priatelia sa na tejto nebezpečnej misii budú musieť nielen predierať džungľou, ale tiež predbehnúť lovcov pokladov a rozšifrovať prastaré hádanky v snahe vyriešiť nerozlúštiteľnú záhadu bájneho mesta. (TV Markíza)

VanTom

Příjemné průzkumnické dobrodružství se nestydí připomínat svůj "cartoonový" původ ani cílit na předškolní ročníky infantilním humorem o kakání, nicméně obojí updatuje velkou porcí roztomilé a uvědomělé nadsázky pro (nerdovské) puberťáky, do kterých vyrostli též jeho hrdinové (jak je tak krásně vidět na Isabele Moner :)). Hledání ztraceného inckého města v (digitálně) výpravném, pestrobarevném prostředí exotické džungle už ale v obehraném "tombraiderovském" finále ztrácí dech (i dospěláckou zajímavost). ()

Marze

Další rodinný výletově zkoumací film, který se snaží probudit představivost. Dlouho jsem se kvůli hereckému obsazení při sledování domníval, že je to indický film. Dvacetiletí hrají teenagery, vtipy jsou hloupé a nevinné. Před skoro dvaceti lety běžel animovaný seriál Dora the Explorer. Ti kteří s postavou Dory vyrostli a mají rádi filmy se správnou dávkou hlouposti typu Jumanji si asi hodnocení zvednou. ()

T2

Rozpočet $49miliónovTržby USA $60,477,943Tržby Celosvetovo $120,624,994Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,080,219Tržby za predaj DVD v USA $3,588,166║ O niečo málo stráviteľnejší klon trápneho Jumanji a je tam cítiž aj takého Indiana Jonesa celé ladené pre tých menších. Príde mi to ale skôr také utrápené, než pohodové dobrodružstvo. Nepomôžem si ale niektoré postavy to tam dosť kazia svojou bezhrančnou tuposťou a rovnako tak aj obsadenie tých deciek, spolužiakov moc nesadlo. /40%/ ()

sedm.1

Když mé děti byly ještě malé, tak především dceřinu pozornost si právě tato hrdinka z džungle dokázala jako jedna z mála poměrně spolehlivě udržet, a popravdě řečeno jsem nyní nebyl ani příliš překvapen, když jsem se dozvěděl, že se Nickelodeon rozhodl Doru přenést i do celovečerní filmové podoby, jelikož mi veškerá ona seriálová animovaná látka přišla pro dobrodružnou dětskou podívanou jako opravdu vhodná a nabízející spoustu možností, a nyní mohu konstatovat, že to opravdu nedopadlo vůbec špatně. Samozřejmě, že každý potencionální divák musí vzít v potaz, že cílová skupina jsou děti ve věku řekněme 6 – 10 let, nicméně ani dospělé publikum nemusí zvedat oči v sloup, jelikož i přes onu celkovou naivnost, infantilnost a nenáročnost, disponuje Dora velice solidním spádem, milou atmosférou, množstvím dětinských, ovšem funkčních vtípků a hlavně spoustou sympatických postav a jejich výrazných hereckých představitelů, a to ať těch dětských, kde především vyniká již světem filmu protřelá Isabela Merced, tak dospělých, v čele s vážně vtipným Eugeniem Derbezem. Fajn pak působila i opička, jejíž zpracování sice bylo až příliš očividně počítačové, ale co na tom, když byla tak roztomilá a zábavná. Co se týče zápletky, tak i ta sice vyloženě podléhala dětskému publiku, ovšem ani jí nelze nějak vyložen kritizovat, a svým obsahem v podstatě dosahuje až měřítek klasických dospělých dobrodružných filmů. K Doře a ztracenému městu se zkrátka musí přistupovat jako k filmu pro nejmenší a z tohoto hlediska se jedná o vážně zábavnou a velice dobře odvedenou filmařinu. ()

kingik

Původní animovaný seriál, na nějž tvůrci tímto filmem vydatně odkazují, u nás nikdy žádnou diváckou mánii nezpůsobil. Není tedy divu, že se do našich kin nepodíval, ačkoliv je svým štědrým rozpočtem stavěn na velkolepou rodinnou podívanou na velkém plátně. Bohužel režijně film nikterak neexceluje, scenáristicky je vyloženě naivní a chová se jako seriálová epizoda, na kterou zbyl odpolední vysílací čas, v němž se mu nedostane velké pozornosti. Dejme tomu, že není nutné znát původní předlohu, která se pyšní téměř dvacetiletou existencí. Dora je ve filmové verzi temperamentní šestnáctka, která je odkojena džunglí a prsy Evy Longoria, která jí hraje máti a spolu s Michaelem Peňou tvoří sympatický rodičovský pár, který je patřičně profesorsky vzdělán ve vědních oborech archeologie. Na město a střední školu Dora stavěná není, sice exceluje ve znalostech přírodních věd, ovšem mezi vrstevníky působí zaostalým dojmem a budí, nejen u svého bratrance z dětství, společenské rozpaky. Když je náhle se svými novými přáteli unesena ziskuchtivými lovci pokladů, co baží po vzácné mapě z Dořina ruksaku, ocitá se zpět v jihoamerické džungli, kde se jí plní dětský sen - je na dosah objevení dávno ztraceného města Inků. Její eskapády provází (CGI) opička, bratranec (Jeff Wahlberg), který se z dobrodružného dítěte změnil na dospívajícího mladíka, u něhož touha po dobrodružství už jaksi zakrněla, panovačná fiflena (Madeleine Madden), která sice vládne střední škole, ovšem v džungli je poprvé, mladý astronom (Nicholas Coombe), kterého se vrstevníci na škole spíše straní, a partu svérázných dobrodruhů uzavírá Eugenio Durbez, jenž má tak trochu tajemnou auru i tajemné plány. Komediální partička je kupodivu zábavnější než to, co se děje kolem ní. Není vystavěna žádné spektakulární akci, jen neustále někam padá, propadá se nebo se nedobrovolně potápí, případně v závěru ještě řeší nezajímavé rébusy, jaké je třeba vyřešit, abyste se ocitli na tajemstvími opředenými a zapovězenými místy. Je zcela zjevné, jak to celé dobrodružství dopadne, a režisér neprokázal snahu pobavit nad rámec svých možností a schopností. James Bobin má na svém kontě například loutkové Mupety a nepovedenou Alenku v říši imbecility, což má do dobrodružného filmu pořád ještě daleko, tudíž nebezpečné putování džunglí se zlotřilými lovci pokladů v zádech mnoho nebezpečí neskýtá, respektive z atraktivního prostředí džungle se vytěžilo jen malé procento kvalitního dobrodružství, takže divák se o partu vůbec nebojí a maximálně tak čeká, kdy Eugenio Durbez přikvačí s vtipnou hláškou, a Isabela Merced coby Dora energeticky zdolá další překážku. Finále se smrskne na nepřehlednou a nezajímavou sračku bez pořádné akce, předchází mu množství více či méně zábavných scének, kde jsou k vidění omamné rostliny, což je podtrženo otřesně nezapadající animovanou halucinogenní sekvencí, i pohyblivé písky, a vrcholem je (CGI) zlodějská liška. Lepší tvůrčí tým by možná natočil opravdu spektakulární dobrodružný film ve stylu Indiana Jones pro omladinu, ovšem výsledkem je jen nákladná tv epizoda, která se pyšní pěkným prostředím s komickými dobrodruhy, pospojovaná málo ladně a nápaditě. 6/10 () (menej) (viac)

• Natáčení začalo 6. srpna 2018 v Queenslandu a skončilo 7. prosince 2018. (SONY_)
  • V momentě, kdy se Dora (Isabela Merced) s přáteli snaží otevřít bránu pomocí souhvězdí, svítí přesně nad nimi měsíc v dorůstající fázi a je poloviční. Ovšem když se jim o minutu později podaří bránu otevřít, před nimi se objeví měsíc v úplňku a navíc na úplně jiném místě. (Tommy6)

Dora průzkumnice obsadila záporáka

Dora průzkumnice obsadila záporáka

16.12.2018

V hrané adaptaci seriálové Dory průzkumnice se vedle herečky Isabely Moner (Transformers: Poslední rytíř) jako představitelky titulní postavy objeví čerstvě také herec Benicio del Toro (Sicario). Ten… (viac)

Eva Longoria maminkou

Eva Longoria maminkou

21.08.2018

Eva Longoria (Zoufalé manželky, Manžel na zkoušku) se připojila k obsazení hrané adaptace pohádkové Dory průzkumnice Dora the Explorer od Paramountu. Herečka ztvární matku hlavní postavy. V roli Dory… (viac)