Misia Káthmandu: Dobrodružstvá Nelly a Simona

(festivalový názov)
  • Česko Nelly a Simon: Výprava za Yettim (festivalový názov) (viac)

Quebec, rok 1956. Nelly Maloye, mladá nádejná detektívka, sa náhodne stretne so Simonom Picardom, odborným asistentom antropológie na miestnej univerzite. Istý po sláve túžiaci filantrop ich vyšle na nebezpečnú misiu. Popletená intuitívna Nelly a metodický upätý Simon sa tak vyberú za divokým dobrodružstvom, ktorého cieľom je dokázať existenciu chýbajúceho článku vo vývoji človeka, a to yetiho. Simon postupuje podľa zašifrovaného denníka dávno strateného objaviteľa; denníka, ktorý ich má priviesť až k brlohu záhadného tvora. Na ceste ich sprevádzajú Tenzig Gombu, tajomný a šikovný šerpa, a Jazzmin, hovoriaci mýticky vták. Naši hrdinovia musia prekonať množstvo nebezpečenstiev, aby v srdci Himalájí našli legendárneho yetiho. (Art Film Fest)

Master19

Viděno na Zlínském filmovém festivalu i s úvodním slovem režisérské dvojice. Z toho bylo zejména patrné, že se jednalo o vypiplané dílo na kterém si dali záležet a věnovali mu hromadu času. Bohužel je vidět, že nadšení nemůže vyvážit produkce molochů Disney nebo Dreamworks. Velkým plusem je vizuál, krásné namalované obrázky zejména ty z Nepálu. Rušivě pak můžou působit Yettiové bez renderu chlupů a s idiotským výrazem jako z nějakého mexického večerníčku. Oni tam celkově působí jakoby nepatřičně, nicméně vlastně nejsou tak důležití. Film je veskrze velice koukatelný, zábavný (nejen díky obezličce v podobě otravného ptáčka) a uteče jako voda. Do plného počtu ale hodně chybí a je to zejména příběh, který je nepochybně slabou stránkou. Nevadí mi enviromentalistická pointa, ale spíš bezradnost vyznění příběhu, které je dospělým divákům jasné už po deseti minutách filmu a děti ho nepochopí ani na konci. Příjemná jednohubka ze které by jeden mohl lehce nabýt dojmu, že běhat týden po Himalájích je taková lehká procházka jako výlet na Kokořín. ()