V bájné zemi zvané Arth budují obyvatelé starobylého města Arthdal a jeho okolí novou společnost a soupeří o moc. (Netflix)

Vavča

Joon-ki Song je výborný herec a jde mu skvěle akce, vytváří, nebál bych se říct ikonické momenty a fakt má koule, že to všechno natočil sám. Seriál sráží nedostatečné zpracování ambic tvůrců až přílišná snaha využívat prvky GOT, obří výtah, lokální jazyk (který, ale nezní cool, nýbrž komicky a je použit většinou ve zcela nevhodných momentech), vytáčí mě ty kostýmy s kožešinami v prostředí tropické džungle Bruneje. Nádherené lokace a kamera, akční scény, OST spíše nevýrazné, příběh divně klopýtá, nezatracuji to, ale některé momenty, rekvizity jsou tak pitomé, že se nejde nesmát. Navíc se na výpravě nějak šetřilo, nevím, kostýmy, kulisy mi přijdou nějak ošuntělé, než velkolepé, uvidíme, co další série. Vadí mi, že že tak skvělá herečka jako Kim Ok-bin je málo využitá. Jinak ta idea mezidruhové, mezirasové války, proč ne, ale začátek vypadá jako béčko Underworld, neděste se, sérii první dva díly trvá, než se přehoupne k trochu smysluplnějšímu ději. Tuším sice další děj a průběh, ale záleží na tvůrcích jak to pojmou, nepovedlo se jim udělat to úplně EPIC, a mezirasové obsazení by tomu taky pomohlo....Kostymerá a zbrojíře bych si pozval na konzultaci, šlo by pár věcí vylepšit, třeba odstranit v době bronzové železné přilby a zbroje... ()

Jirka_Šč

Trailer https://m.youtube.com/watch?v=etY96gAW0bA Má to dost slabších míst, ale současně je zajímavé, že se Korejci do něčeho podobného pustili. Nadechli se k rozsahu nad jejich kapacity, ale mnohé dílčí věci zvládli dobře. Příběh mohl být lépe zpracován, ale celková myšlenka s Neanthalci a jejich míšenci je dost cool. Pokus vytvářet nelidské jazyky nedopadl zle. Některé přístupy byly až směšné, ale při pohledu na vizuální celek nelze nevyjádřit uznání za pokus. Jsem zvědavý, jestli série bude pokračovat. Taealha byla dost sexy, její vývoj byl zajímavý a pokud bych mohl poprosit, tak trochu víc té zajímavé vůdkyně klanu Momo (obecně je v tomto seriálu spousta koukatelných ženských postav - vzhledově je zajímavá například zde v hercích neuvedená Elena An https://www.idntimes.com/hype/entertainment/trisnaynt/potret-elena-an-pemeran-nunbyeol-di-arthdal-chronicles-c1c2/full). ()

ainny

Hodně slabý začátek vynahradil skvělý střed, aby to ke konci trošku ztratilo dech. Ale i tak mě seriál bavil. Nekoukám na seriály a filmy proto, abych v nich hledala nedokonalosti. Když mě zaujme příběh, tak už to okolo většinou neřeším. A tady mě rozhodně zaujal. Song Joong-gi mě snad poprvé nijak neoslnil, za to Kim Ji-won a Kim Oh-bin byly úžasné.  Z herců mě pak nejvíc zaujal Park Hae-joon v roli Mu Baeka, který měl neskutečné charisma. Už teď se těším na druhou sérii, i když budou některé role pravděpodobně přeobsazeny a to je docela škoda. ()

LuciusWlk

Moje první dojmy z Arthdalské kroniky, když jsem si jí pustil poprvé, nebyly úplně dle mého očekávání a po polovině prvního dílu jsem jí na pár měsíců odložil, že možná někdy. Nutno ale říci, že nejsem konzument korejské tvorby a snímky s této části světa, které jsem shlédnul by jsem spočítal pravděpodobně rychlosti blesku. Protože mám ale potřebu vždy dokončit to s čím jsem začal a také pro velmi kladná hodnocení kroniky, jsem tomu dal druhou šanci. A pak se to stalo. Zažil jsem něco, co jsem opravdu nečekal! Trochu mě děsila stopáž jednotlivých epizod. Téměř 80min. na díl je opravdu hodně a při počtu osmnácti dílu, uff. První dva díly jsou v podstatě seznamovací a troufám si říci, že také nejslabší. Zprvu se mi to vše zdálo tak nějak přeemontované. Herecké projevy tlačené až na hranu a vůbec tak nějak jiné. Rychle mi ale docházelo, jak realistické to ve své podstatě je. Musel jsem se jen oprostit od západního a zde přirozeného hereckého projevu. A ono to fungovalo. Ona emotivní přímočarost mě dokonce okouzlila. Od třetího dílu už se děj pořádně rozjíždí, zamotává a začíná spanilá jízda. Nejsem schopen hodnotit jednotlivé herecké projevy, protože herce vůbec neznám a ani nevím, jestli bych je hodnotit chtěl. Ono to všechno totiž funguje jak má. Hra s emocemi mě doslova drtila. V jednu chvíli jsem se radoval, abych za pár minut zaraženě zíral na nečekané zvraty, nebo se slzou v oku prožíval brutalitu, která je zde dávkovaná v notné míře a způsobem, který je tak neuvěřitelně uvěřitelný. Nejde o přímočarou ukázku bezhlavé řežby, nebo rozsekaných těl. Mnohdy jen viditelné máchnutí mečem nad plačícím dítětem, panickou hrůzu v očích přihlížejících, hysterický pláč a bolest ve výrazu a mé podvědomí již pracovalo na plné obrátky. Takových scén a situací je zde nepřeberné množství. Radost, smutek, nenávist, radost, smutek. Některé postavy nenávidíte, aby jste po chvíli změnily názor v pochopení chování a začali soucítit, načež se utvrdíte v nenávisti, nebo naopak. Vývoj postav je nádherný, promyšlený. Lokace jsou překrásné a nemám pocit, že by se zde na něčem šetřilo. Opak mi přijde pravdou. A v neposlední řadě i souboje jsou realisticky přidržené u země. Nikdo zde nelétá a ani nekosí stovky válečníků svým bronzovým mečem. Dá se polemizovat, nakolik by jedna, byť cvičená, žena s dýkou obstála proti osmi strážným s meči. Ale to nějak patří ke koloritu. Jednodušeji řečeno, Arthdalská kronika je pro mě neuvěřitelným překvapením. Příběhově krásná, hudebně brilantní, soundtrack je zde více než jen kulisou. Nádherně rezonuje a dotváří atmosféru. Je součástí emotivní linky, tak jako přítomných rituálu a atmosferických nálad. Herecky čistá a příjemná. Možná jsem se právě stal fanouškem korejské tvorby v originálním znění. Už koukám po dalším seriálu. Uvidíme. Arthdalská kronika se ale právem vyšplhala na piedestal mého top žebříčku. ()

Roby

S blížícím se koncem seriálu mi došlo, že slušně vykradli řeckou mythologii a tou brutalitou i krapet hry o trůny. Tagon jako drsný Zeus, Taealha jako Hera a Eunsum jako nešťastný polobůh Herkules, kterému stejně jako Eunsumovi házeli klacky pod nohy. Tanyu bych viděl jako Athénu nebo Artemis a takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Jinak jsem rád, že Korejci zkusily plavání v jiném rybníčku než doteď. Oceňuji kostýmy a masky, které v seriálu vidíme, ale na rekvizitách mečů a sekyr by měli trochu zapracovat. Příběh byl dobrý, ale někdy až neskutečně zdlouhavé pasáže některých mini příběhů hlavně uprostřed seriálu už nudili. Celkově bych pochválil odvahu tvůrců, že se do něčeho takového pustili a přeji jim, aby to případnou druhou sérií zdokonalily a výrazně nepokazili. ()

Merkin

Ano. Přiznejme si to - první dvě epizody se musí přetrpět, ale když to vydržíte, čeká vás podívaná jako už dlouho ne. Na korejských dramatech mám ráda hned několik věcí: způsob, jakým Korejci zobrazují city, zejména lásku, je možná až dětsky naivní, ale právě to je romantika (někdy se čeká 16 epizod na jeden letmý polibek, opravdu tam spolu neskočí do postele po prvním rande), politika a intriky nejen, že jsou scénáristicky vybroušené, ale dávají hlavu a patu, mezilidské vztahy mnohdy musíte vyčíst z pohledů a náznaků, přestože hýbou dokonale dějem a pak - nádherná příroda, věrné kostýmy, majestátní výprava... ()

lemonova

Príjemné oživenie, ktoré prichádza do nášho európskeho fantasy priestoru. Určite by som ho neporovnávala s GOT a už vôbec nesúhlasím s tvrdením, že z neho Arthdalské kroniky čerpajú. Znenávidené rody tu boli odnepamäti dávno pred Trónmi a sú motívom snáď v každej druhej veľkej ságe. Atrhdal prináša aj úplne nové motívy a zaujímavý dej s hrdinami, ktorí ma chytili za srdce. Občas mi prišla úsmevná tá teatrálnosť a doslovnosť, najmä pri monológoch postáv, ale keď som si zvykla na trochu odlišný štýl rozprávania, nevyrušilo ma nič. Celkom sa teším na pokračovanie, ktoré, dúfam, príde.. ()

Tirkus

Po první epizodě se špatným CGI a druhé pomalejší nastalo velké překvapení, kdy se děj skutečně rozjede a i se pořádně zamotá. Nápad vcelku dobrý, svět ale hlavně historie jednotlivých kmenů je propracovaná, tvůrci se celkem dobře poprali i s dlouhou délkou jednotlivých epizod, která ovšem zaviní pár slabších scén...naopak silné scény skvěle doplňuje hudba, to vše je propleteno záběry na nádhernou přírodu a lokace. Seriál se nebojí být i drsnější, divák se vcítí do role jak kladných postav, tak i záporáků, což je hlavně později dost zajímavé. Můj největší problém se seriálem je jeho konec, který vlastně nic neuzavírá, jen vás donutí chtít víc dílů, které možná nikdy nepřijdou. ()

Gada

Tento seriál se mi líbil. Byla to taková fantasy pohádka pro dospělé. Řada hlavních postav, propracovaný děj, vyprávějící o chamtivosti lidstva, třídním boji, náboženství a přátelství. Nechyběla romantika a tajemno. Krásné kostýmy, na kterých se nešetřilo. Joong-ki Song byl ve své dvojroli vážně úžasný. Rozhodně jsem nic podobného dlouho neviděla. Někdy si pustím znovu, proto dávám 4*. ()

hufnagel

Veľmi podarená fantasy sága s pravdepodobne veľkým rozpočtom.Je pravdou,že sú tam hluché miesta,ale ako celok je to zaujímavý svet aj detailné spracovanie jednotlivých vzťahov.Už sa teším na pokračovanie. ()

Bumkybunny

Mňamkaaa. (Ne, vůbec jsem si nepošušňávala na Sayovi, vůbec ne...:9) Ale vážně - líbí se mi celkově prostředí, ve kterém se seriál odehrával - příjemná změna od současných a historických dramat, proti kterým nic nemám samozřejmě, ale mocmoc podporuju takovou tu možnost úplně se odvázat, kterou získáte jedině tím, že si vytvoříte vlastní svět, což tady krásně klaplo. Dvojrole je skvěle zahraná, námět i mytologie jsou super. Člověk je hrozně napnutý a těší se na dlouho očekávaná setkání postav, takže mi koukejte navalit druhou sérii. Hned. ()

Pozerac

Takto...ja som v celosti zástanca názorovej rôznorodosti a naozaj z celej duše si ctím právo prejavu, vrátane práva na vlastný názor. Napríklad ja nemám až tak rád také tie psycho horory typu.... preto to moc nepozerám, ale keď sa tak stane ctím žáner, myslím si o tom svoje, ale nevypisujem coconutiny na rôzne fóra, aby som vyzeral ako fajny intelektuálny popitchofkový coconut, ktorý sa sústreďuje na hľadanie nedostatkov, ktoré by tu inak nesporne našiel každý s IQ v v pásme mentálnej subnormy. A preto treba povedať celú pravdu. Seriál je úžasný, graduje, napriek stopáži nenudí, trošku Machiavelliho intríg na ázijský spôsob, je to jednoducho fantasy rozprávka pre dospelých, na pozeraní ktorej som sa chcel zabaviť a aj som sa veľmi dobre zabavil.Teším sa na druhú sériu, ak príde. ()

Jankaxx

Předem upozorňuji, že moje recenze bude obsahovat SPOILERY!  Právě jsem dokoukala první sérii a nadšená nejsem. Byla tam spousta skvělých herců a postav, ale přišlo mi, že se totálně utopili v množství vedlejších postav a ději. Ty zvraty v jednání postav by se možná daly pochopit, ale jejich postoje, nebo přerod nebyl dobře zachycen. Některým postavám se dostalo dost pozornosti a pak se prostě z příběhu vytratily bez uzavření. Víc jak první půlka byl hrozný guláš. Jako neskutečně natahováná kopaná kdo koho dostane....  Nakonec se to dostalo do bodu, kdy mě začaly lézt na nervy skoro všechny postavy. Poslední 18 díl -  nevšimla jsem si, že jich není 20 a když 18ka končila tak jsem si říkala, že už se to uzavře a že 19 a 20 bude mít spád a dojde ke konfrontaci. A ono to 18kou končí??? To jako vážně? A ti co na to koukali museli čekat několik let na druhou řadu, kde chybí půlka postav z první řady vč. několika hlavních a oblíbených? No pachuť zůstala trpkalá... ()