Také krásne šaty

• Česko Takové krásné šaty (viac)

Strašidelné rozprávanie je zasadené do hektického obdobia zimných zliav v obchodnom dome. Hovorí o prekliatych šatách, ktoré putujú od človeka k človeku a ich cestu sprevádzajú ničivé dôsledky. Vo svojom najnovšom filme dokazuje Peter Strickland svoj osobitý filmársky štýl. (ASFK)

borec999 odpad!

A to som si myslel, že film o zabijáckych šatoch nemôže byť nudný. Môže. Keď sa z neho vykľuje takáto artová, nezmyselná pičovina. 0% ()

Trash

Tak tenhle film se fakt špatně hodnotí. Pocta italskému giallu? No možná formálně, jinak mně to přišlo spíš jako pošklebování se tomuhle žánru. Nebo jako když si vás malé dítě dobírá a provokuje tím, že po vás všechno opakuje, ale pitvoří se u toho. Prostě na facku. Spíš pocta absurdnímu dramatu à la Eugène Ionesco. Některé scény byly tou přemrštěnou symbolikou a vypjatostí vtipné, stejně jako bezúčelné a surrealistické lekačky... Postava hypnotizujícího opraváře je pro mě osobně hodně vtipná, můj strýc Pavel – elektrikář má na mě s jeho prology z oboru úplně stejný vliv. Asi musím vidět ještě jednou, takhle je to něco mezi * až *****, čili v průměru za 3. ()

Biopler

Čo človek ešte nevymyslí? Videl som už všeličo vraždiť vo filmoch, ale šaty ešte nie. Komplikované repliky predávajúcej v obchode k zákazníčkam sú dôkazom, že scenárista je nejaký uletený marketingový stratég fičiaci na niečom. Film je to veru čudný, hlavne vďaka svojským hereckým postavičkám a réžii, ktorá nečakane a často strihala zábery na iba nejaké statické obrazy, asi k navodeniu istého tajomna. Príbeh je rozdelený akoby na dva samostatné, s rôznymi hlavnými postavami, ak nerátam obchodníkov, idúce časovo po sebe, čo by bol zaujímavý počin, ak by druhý z nich nekončil rovnakým výsledkom ako ten prvý. Najviac sa mi na snímke páčil hudobný motív, ktorý navodzoval veľmi fajnovú atmosféru tajomna. ()

horovska

Retro parodie na béčkové horrory, vraždící šaty, čarodějný obchodní dům se sexuálními rituály s krejčovskými panami, opravář praček, jež vysvětlením závady uvede člověka do hypnotického stavu a jiné a další MontyPythonovské gagy a situace, jež vás ohnou smíchy, pokud tento druh humoru máte rádi. Ten matroš, co při natáčení všichni hulili musel být fakt kvalitní. Bohužel prázdných ploch s vlajícími šaty a příšerně sedmdesátkovou syntezátorovou hudbou je ve filmu hodně a tak mu chybí spád. Ale za výbuchy smíchu hvězda navíc. ()

muskcz

Vyšším hodnocením jsem posunul zase na chvilku film do "červené" barvy. Bizár všech bizárů, film, který místy paroduje i sám sebe, překvapivé zvraty, suchý britský humor a ti prodavači - to jsou tak dokonalé postavy, že film nemůžu hodnotit jinak. Hodně jsem se nasmál. [KVIFF 2019] ()

helraiser

Bizární peklo v obchoďáku s hadrama. No nejzábavnější část filmu se odehrávala v obchoďáku, škoda, že této části nebylo dáno více prostoru. Gotická upírka s vyšinutým sluhou a pomocnicemi super, se zbytkem to už je horší. Tento film rozhodně není pro každého. Za mě průměr. ()

Rockerman

Vraždící šaty? Proč ne, ale já mám s těmi artovými filmy potíž. Vždycky se snažím přijít na to, co tím chtěl básník říci, ale většinou přicházím na to, že nemá cenu si s tím lámat hlavu, protože je to blbost! Tohle je ten případ. Mimochodem podobné rodeo s pračkou Tatramat (plnění shora) jsme zažívali v osmdesátých letech když bylo prádlo v bubnu nerovnoměrně uloženo. Také tak vyváděla a to jsme v ní ani neměli hororové šaty. ()

rivah

Stricklandův film je vizuálně omamný a v souvislostech s dnešní artovou produkcí originální a výjimečný, nicméně jeho hodnocení záleží od toho, co divák zná, co očekává a jak daleko je ochoten vyjít vstříc. Světová kritika jej hodnotí poměrně vysoko (např. metascore IMDb udává téměř 90%). Několik příkladných kritik https://www.hollywoodreporter.com/review/fabric-review-1137550 https://variety.com/2018/film/festivals/in-fabric-review-1202931639/ https://www.eyeforfilm.co.uk/review/in-fabric-2018-film-review-by-amber-wilkinson https://cine-vue.com/2018/09/toronto-2018-in-fabric-review.html ()

m4xp4yn3

Je velká škoda že se vynikající neokoukaný vizuál, pečlivě budovaný zneklidňující tón a zpočátku velkou dostředivou sílu poutající divákovu pozornost nepodařilo dovést k nějakému devastujícímu finále. Ve druhé polovině už jsem si říkal že se s každou další scénou nedozvídám nic nového, zpočátku tak tajemné postavy se nijak nevyvíjí. V recenzích vidím že lidi buď nad filmem lámou hůl, nebo se snaží najít mezi řádky nějakou satiru, společensky relevantní komentář. In Fabric nabízí vše, ale v neadekvátním množství. Na satiru je to málo konkrétní a kousavé, na horor málo hororové, na drama chybí příběhový oblouk. Zbývají esteticky silné dojmy, které v divákovi druhý den rezonují, ale jen jaksi naprázdno. ()

Shanen29

Nevím co to má co společného s hororem,ale budiž.Film se táhne a je v podstatě nudný a nezáživný.Spousta frází a mluvení které nahradilo akci.Pro mě ne. ()

tlesk

Je to bizár. Snímek, prosycený citem pro detail je něčím víc než jen béčkovým hororem o vraždících šatech. Jsou zde i náznaky satiry a kritiky na konzum. Na druhou stranu je řada myšlenek zde těžko uchopitelná a film jako takový navíc mnohdy na zmíněnou kategorii hororů odkazuje a takřka ji paroduje. Jde spíš o mysteriózní thriller s prvky absurdní komedie, který je natočen zvláštním artovým stylem. To vše podkresluje psychedelická hudba, jež vykresluje svízelnou atmosféru možná nejvíc. Protože atmosféra těmhle šatům místy docela chybí. Tedy ta hororová. Takové krásné šaty dokáží pobavit, znepokojit a hlavně zaujmout tím, jak nemainstreamově jsou zpracované. Je to dobrý film. A jiný. Stojí za zhlédnutí. ()

blondboss

Niekedy mám pocit, že čím väčší bizár niekto natočí, tým viac ocenení alebo aspoň nominácií to má. A tento kvázi hororový snímok bolo niečo, na čo človek jednak musí mať žalúdok, náladu a hlavne pochopenie. Ja na takýto druh "umenia" pochopenia nemám a keby tam nebolo pár zaujímavých scén, tak tomu napálim rovno odpad. Takto je to aspoň slabý podpriemer a s tým súvisiace slabé dve hviezdičky. 30 % ()

Birter

Vsadím se, že nejednomu divákovi na karlovarském festivalu projela hlavou otázka: Pro koho vlastně jsou takové divné filmy? Inu, takové krásné filmy jsou pro diváky mně podobným. Libovali jsme si v absurdních dialozích, znepokojující hudbě, groteskních vizuálech a decentně inteligentní parodizaci slasherů s prokletými předměty. Ta je vskutku zajímavá, protože ve chvíli kdy si říkate jak neděsivé a spíše směšné jsou zabijácké šaty... bum prásk rozsvěcovák! Je fascinující jak kolem tak bizarní premisy dokázal Strickland vystvět tak působivou atmosféru a obecně velmi kvalitní film. A mimochodem mi je jasné, že hororoví fanoušci budou zde klepat na špatné dveře. ()

Accuphose

Tak jsem byl včera na premiéře v Bio Oko a pokud bych neslyšel odpovědi (v debatě po filmu) Petera Stricklanda, dal bych o hvězdičku víc. Ale postupně. Film je velmi zajímavý vizuelně, některé dnešní situace, kterými jsme svědky v korporátním světě tu byly zahrány vemi vtipně ad absurdum. Charaktery jsou velmi dobře a uvěřitelně vykresleny a není problém se s nimi ztotožnit. Bohužel dost toho pozitivního z filmu, dokázal režisér znegovat svými odpověďmi. Nevím a necítím rozdíl mezi Britským a Evropským filmem, britský humor byl ve filmu cítit velmi výrazně (díkybohu) a pokud nechtěl rozebírat sociální situaci v dnešní společnosti, potom asi natočil jinej film, než chtěl. Jiný, který jsem viděl, což opět kontrastovalo s odpovědí na otázku, zda je spokojen se svými filmy (snaží se sice dělat filmy lépe, ale je zároveň limitován penězi). Nemyslím si, že peníze jsou zásadní limit dobrého scénáře. Jsou filmy minimalisticé, které jsou v mých očích hodně na špici, kupříkladu Expres na západ, který se vlastně téměř celý odehrává v jedné místnosti. Ale zpět k filmu, já jsem odcházel spokojen, pokud si odmyslím debatu po filmu, nicméně sluší se podotknout, že ty šaty tam vlastně nehrály hlavní roly, byly pouze katalyzátorem, pro děj samotný... ()

287382

Jelikož jde o festivalový snímek, nejsou to na co jsem se soustředil speciální efekty ani kulisy. Kamera, hudba, herci, ti tento film táhnou kupředu. Příběh je sice slabší. Ale o to tu nejde, a vlastně o nic z toho co jsem psal. Když jsem odcházel z kina, katarze byla nevyhnutelná, jelikož atmosféra filmu byla svůdná, podivná, humorná a snad i všechno ostatní. O tom ale festivalové snímky jsou, o atmosféře, a proto pět hvězd. ()

Milo384

Určitě to není ztvárněním a příběhem obyčejný film. Dobrý příběh na začátku. Koupě šatů v divném obchodě černoškou, byla zajímavá. No a pak se vše posune k rozlučce se svobodou a nevyrovnaném páru, který plánuje svatbu . Tyto dvě části spojují jedny šaty. Divný obchod byl dobře ujetý. Prostě to bylo moc dlouhé a nevyrovnané. Hrátky s obrazem měnících se tvarů, figurín a lidí byly povedené. Místy jsem se nudil, takž 3* ()