Filmaři dva roky sledovali policii v michiganském městečku Flintu a odkryli boje zdejšího oddělení s třaskavými problémy v bezútěšných podmínkách. (Netflix)

OG_Swifty

Dokument z pohledu zastupcu policejnich slozek ve meste s dlouhodobe nejvyssi urovni kriminality v USA - osobne se mi to libilo, ale spoustu slunicek a Black Lives Matter zastupcu tvrdi, ze je to serial zobrazujici rasismus a policejni brutalitu. Ja s timhle nazorem nesouhlasim, rasismus v tom nevidim a policajt musi bejt pevnej v kramflecich, s poldou dobrakem by ve Flintu zametli raz dva. Jediny problem mam se stavbou serialu - od zacatku do konce vidime, jak je to vsechno ve Flintu v prdeli. Nevidime priciny (krome toho, ze tam je chudoba a krize s pitnou vodou) a serial nam ani nepredklada nejaky nazor nebo navrh reseni. Od nekolika lidi zazni, ze penize by tomu pomohly, ale penize neresi spatnou mentalitu mistniho obyvatelstva. Je to vicemene komplexni nahled na to, ze ackoliv USA je pupek sveta a vznikaji tam vsechny ty Marvelaci a zpevaci, normalni zivot tam neni zadny med... Otazkou je, v jaky zemi tomu tak je? PS: Vetsina tech policajtu jsou dementi - cernosi z drtivy vetsiny maji ty ublizenecky kecy o bilejch policajtech terorizujicich cernochy (s vyjimkou novacka Diona, ten byl asi nejrozumejsi), policajtka Balasko ubrecena krava, starostka pica, sef policajtu macho dement atd.. Ostatni (belossky) policajti mi prisli trochu snesitelnejsi, ale samozrejme na ne se snazi kritika kritiku serialu... takze vlastne vsechno v poradku. ()

nwx

netflixovka - ze zivota, drsny svet policajtu v jednom chudem americkem meste pobliz Detroitu, v obdobi volby Trumpa, v case cernosskych protestu proti "policejni brutalite".. Narozdil od ceskeho policajta pochuzkare, ktery hlavne resi kdy uz bude mit narok na vysluhy, ten americky opravdu denne riskuje zivot. ()

flu

Střízlivý, nepatetický a téměř až veřejnoprávně vyvážený pohled na to, jak vypadá policejní práce v komunitách zasažených strukturálním úpadkem, kriminalitou a rasovými tenzemi (v případě Flintu je navíc vše znásobeno kolosálním komunálním průserem v podobě kontaminované pitné vody, jež byla obyvatelům distribuována vodním řadem a snah městské administrativy zamést vše pod koberec). Tohle se Netflixu opravdu povedlo. Quality (docu)TV at its best. ()

Matty

Obával jsem se, půjde o náborové video, heroizující americkou policii a oslavující její militarizaci. Obraz, který série nabízí, je ale komplexnější a svědčí o ambici tvůrců natočit něco jako dokumentární verzi The Wire.___ V osmi epizodách sledujeme podfinancované policejní oddělení ve městě s jednou z nejvyšších zločinností v USA. Příslušníci otevřeně mluví o své únavě, deziluzi a strachu z toho, že přijdou o život a práci. Stejně tak se o jejich životy kvůli rostoucímu počtu útoků na policisty strachují jejich blízcí. Místní, kterým se po dvorcích potulují týpci s nabitými puškami, z nichž občas z plezíru střílejí okolo sebe, si pak stěžují, že musejí na policejní hlídku mnohdy čekat několik hodin, protože střelba byla zároveň hlášena na třech dalších místech. Nedůvěra komunity dává smysl, ale vidíme, že jednotlivci toho bez podpory z vyšších míst moc nezmění. ___ Chování strážníků v terénu občas hraničí s neopodstatněnou šikanou a dokument je nijak neomlouvá. Zároveň ale chápeme jejich zvýšenou ostražitost, víme, že jsou mizerně placení a musejí pracovat přesčasy. Policejní náčelník se snaží předejít redukci již tak omezených stavů všemi možnými způsoby, třeba - což je rozhodnutí zřejmě nejlépe dokládající absurditu a zacyklenost problému s kriminalitou - rozprodáváním vyřazených policejních zbraní obyvatelům Flintu s platnými zbrojními průkazy… Do toho se blíží prezidentské volby (natáčelo se od listopadu 2015) a zatímco „bílá“ část policejního sboru doufá ve vítězství Trumpa, od něhož si slibují větší investice do represivního aparátu, černošští policisté si kladou otázku, pro koho chce Trump vlastně udělat Ameriku „great again“. ___ Velká část natočeného materiálu se odehrává v noci, kameraman se vyžívá ve velkých detailech a uměleckých kompozicích s oranžovou noční oblohou a postavami osaměle stojícími v krajině, v podkresu hraje zlověstná atmosférická hudba, případně v něm slyšíme třeba tlukot srdce nenarozeného dítěte jednoho z policistů. Chvílemi to připomíná noirové thrillery Michaela Manna, chvílemi apokalyptický horor o městě, které jen čeká na to, až jej někdo podpálí. V něčem zbytečně vyhrocený, každopádně působivý a přínosný počin, který vcelku obratně balancuje na tenkém ledě a snaží se příliš nenaštvat ani konzervativce, ani liberály. ()

WUTEN

To se natačelo v centru Afriky? V žádném případě! Tohle je černá Amerika! Vítejte v novém Kongu! S otroka se stal policejní náčelník který tam mimochodem tlachá že ta kriminalita musí jít dolů. Právě, ona je tak vysoká díky nim. A první kdo zrušil otroctví byli běloši a také první kdo jim dal práva a zrušil apartheid! Aspoň nějaký ten šerif alias Wesley Snipes přiznal fakt že, kdyby se to dělo v bílé komunitě tak by nikdy k takové kriminalitě nedošlo. To je jistá dávka odvahy a progresu za několik století, ještě že tak bystré šerifoidy májí. Je tohle snad poslední odpor v Ugandě? Všeho mají nedostatek, od strážníků přes čepice až po auta, není to jako zaškolovat securiťáky z Kauflandu. Ani zmínka nepadla o tom, že tam 55% populace jsou negroidi podobně jako těch strážníků, to stačilo říct na začátku a nemusel jsem koukat na zbytek dílů. Zamlčují se fatka, stačilo zmínit veřejně dostupné statistiky, místo toho budou hledat výmluvy a z rozhovorů vytrhávat vyjádření. Ukažte čísla a nebrečte! Všechno se to dalo zatlačit do jedné hodiny. A opět došlo na téma chudoby. Může za to chudoba, jak jinak, když nechci makat tak jdu prodávat drogy a že to zrovna říkají negoridi kteří pracují u policie, takže žádná diskriminace. Tam kde je vůle, tam je i cesta! ()