Radiohead - Karma Police

všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
USA, 1997, 4:26 min

zdepapepa

Legendární klip, který je stejně všeříkající a zároveň nicneříkající jako titulní píseň. Klasický oner (alespoň po většinu klipu), který sice sděluje emoce, ale příběhově příliš nezaujme stejně jako objevující se a mizící Thom Yorke na zadním sedadle. Ani reklama na auto to není nic závratného. Jak z hlediska hudebního tak z hlediska obrazového u mě na plné čáře vyhrává živá verze. ()

corpsy

Moje prvé audiovizuálne obohatenie sa o túto skupinu. Po dekáde jej existencie. A jej profil sa mi pozdával, hlavne vzhľadom na tento videoklip. ()

dan4815

Videoklipu se ujal Jonathan Glazer, který pracoval již na hudebním klipu k písni „Street Spirit“. Glazer s rozpočtem 200k Dolarů, což ve své době bylo nevídané, ale žádané, neboť se kapely předháněly a snažily se posouvat hranice v podivnosti a smyslnosti, dokázal natočit na první nesoustředěný pohled jednoduchý videoklip, který dokáže zaujmout. Inspirací mu byl film Lost Highway režiséra Davida Lynche. Videoklip je skvělý ve své nejednoznačnosti, každý divák si jej může interpretovat po svém. Koncept videa režisér nabídl Mansonovi pro jeho píseň "Long Hard Road Out of Hell", ten naštěstí nabídku odmítl. Sám Glazer prohlásil, že chtěl přijít s příběhem, který lze říci jednou větou. Nicméně, je člověk na zadním sedadle ďábel nebo anděl? V mých očích se videoklip Karma Police jeví jako to nejlepší, co jsem mohl vidět. ()

• Videoklip byl natočen v Cambridgeshire v Anglii. K vytvoření celého klipu bylo využito digitálních triků, nicméně několik prvních metrů hořící benzínové stopy bylo skutečných. Mimo jiné herec ztvárňujícího utíkajícího muže měl z neustálého zapalování popálený palec. Zbývající část ohně natočila kamera umístěná ve stejné výšce mimo tento záběr. Po stranách silnice se nacházely track pointy, díky kterým se oheň naklíčoval na silnici a digitálně se dodala zářivost plamenů. (dan4815)