Cobra Kai

• USA Cobra Kai
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, (2018–2024), 34 h 9 min (Minutáž: 22–49 min)

Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña, Mary Mouser, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Peyton List, Vanessa Rubio, Jacob Bertrand, Gianni DeCenzo (viac)

Pár desítek let po turnaji, který jim změnil život, na sebe znova narazí soupeři Johnny a Daniel. (Netflix)

Recenzie používateľa Lacike k tomuto seriálu (6)

Cobra Kai (2018)

1. seria: Fanusikovia pôvodnej trilogie budu z tohto pokracovania po rokoch nadseni. Ja sice jej fanusikom nie som, ale tento serial je rozhodne najlepsim pocinom tejto serie. Predstavte si, ze zoberiete nejaky pribeh, ktory je podany naivne a postavy su cienobiele a pretocite to seriozne s postavami ktore nie su ciernobiele a maju dokonca dostatocnu hlbku. Zaroven to cely cas ctí predosle diely a obsahuje mnozstvo odkazov a pomrknuti. Takze zopakovat si pred serialom celu trilogiu nakoniec nebola strata casu aj ked ma po rokoch uz vôbec nebavila. O to viac som sa zasmial, kedze som chapal jednotlive narazky. Ale nie je to len sranda. V prvom rade to je dost depresivny nahlad na postavy po rokoch. Jak sa vyvijal ich zivot plny nesplnenych snov. Z Johnnyho je absolutny luzer a aj ked sa Danielsanovi profesne celkom dari, tak ma tiez dost starosti pri vychove svojich deti. Najlepsi na serialy je neustaly vyvoj postav od dobreho k zlemu a naopak. Pritom to pôsobi cely cas uveritelne. V tomto smere je najzaujimavejsi prerod Johnyho postavy, ktory neustale bojuje so svojimi demonmi a prchlivostou. Bitky su tiez na kvalitnej urovni. Sem tam sice vidno, ze su chvaty nacvicene, ale pôsobia dobre. Jedina vec, ktora ma stvala boli viacere konflikty, ktore vznikli obycajnym nedorozumenim a namiesto toho, aby si ich postavy vysvetlili behom jedneho rozhovoru, tak urazene a zo zlosti radsej vymyslali spôsoby ako sa pomstia. Pôsobilo to jak z nejakej telenovely. Nejake uveritelnejsie konflikty by nebolo zase tak zlozite vymysliet. Ale to sa da prekusnut hlavne vdaka poslednemu dielu, ktory je neskutocne napinavy a skvele zakonceny. Fanusikovia Cobry Kai budu konecne spokojni. Vdaka nemu sa tesim na druhu seriu a som zvedavy jak do nej zakomponuju navrat dalsej slavnej postavy. 7/10. 2. séria: Oproti prvej sérii tu absentujú rôzne nedorozumenia a náhle prechody postáv od zlého k dobrému a naopak. Vývoj postáv je oveľa uveriteľnejší pretože k nemu dochádza pomaly. Vďaka tomu má táto séria oveľa pomalšie tempo. Viac sa sústredí na Danielsana, čo mňa bohužiaľ príliš nebavilo. Je to tak strašne veľký dobrák od kosti, že mi proste lezie na nervy a svojimi radami spôsobí neraz viac škody ako úžitku. Z Johnnyho sa stal naivka, ktorého väčšinu série navrátilec Kreese vodí za nos jak nejakú pipinu z telenovely, aby sa nakoniec v poslednom diely odhalil a diabolsky sa mu vysmial. Muhehe. Napriek tomu realistickejšiemu pojatiu väčšiny serie sa nakoniec naplno ukáže, že je to proste béčko s tými najobohratejšími klišé, ktoré začnú vybublávať v deviatej časti a naplno sa zúročia v poslednej epizóde. Ale o tom až za chvíľu. Odkazy na pôvodnú sériu mi tentoraz pripadali doslovnejšie a tým pádom menej nostalgické. Z pôvodných postáv ma bavil Hawkov vývoj a som rád, že Miguel dostal rozum. Johnny mal peknú epizódu so svojimi kamarátmi zo strednej. Danielsan, Robby a celá tá banda kladných hrdinov mi svojím poučovaním liezla na nervy. Z nových postáv pobaví tučniak Paul Walter Hauser v podobnej úlohe namachovanca akú mal vo filme I, Tonya. John Kreese je riadny parchant ale v určitých momentoch táto úloha poskytla Martinovi Kovemu možnosť predviesť výkon aký už dávno nepredviedol. Nové Miguelové dievča Tory je pekné, ale od začiatku mi pripadala divná. Pomaly sa odvíjajúci dej tejto série oživujú hlavne bitky, ktoré sú špičkové. Hravo strčia do vrecka väčšinu MA borcov, ktorí sú už dávno za zenitom a poctivým kaskadérskym prevedením bez akýchkoľvek vylepšení alebo trikov tromfnú aj väčšinu súčasnej kinoprodukcie. Je neskutočné čo choreografovia dokázali vydolovať jak zo starcov ako je Kove tak aj z detských hercov. Bitky rozhodne nie sú nejaké detské oťukávačky ale riadne drsné a bolestivo vyzerajúce fighty. Väčšinu série sú dávkované striedmo až do poslednej epizódy v ktorej sa vykašlú na prirodzený vývoj a po pár šialených zvratoch sa rozpúta nonstop hromadná bitka, ktorá trvá skoro celú epizódu. Síce k predošlému deju absolútne nepasuje, ale sakra dobre sa na ňu pozerá. V poslednom zábere nás čaká navnadenie na návrat ďalšej postavy. Veľká škoda, že ju na pár sekúnd neukázali, ale rozhodne sa teším na tretiu sériu. Druhú hodnotím rovnako ako prvú 7/10, ale hviezdičky zaokrúhlim tentokrát smerom nadol za to pomalé tempo. 3. seria: Klady: najviac sa mi páčilo, že sa tvorcovia postavili čelom k tej šialenej hromadnej bitke na konci druhej série a jej aktéri boli tak akurát potrestaní, aby zároveň ostali v seriáli. Takisto sa seriál venuje následkom, ktoré bitka zanechala na obetiach a hneď sa na ňu nezabudlo. V tomto smere seriál hodil spiatočku z tupej zábavy zase k civilnému dramatickému pojatiu. Ďalším plusom tejto série je, že sa postavy nemenia z kladných na záporných a naopak každé 2-3 diely, ale absolvujú tu uveriteľnejší vývoj, ktorý trvá celú sériu. Trochu ma mrzelo, že vo veľkej miere odstavili Robbyho, ale zase sa aspoň vďaka tomu donekonečna neriešil nejaký otravný milostný trojuhoľník. Nostalgici si užijú návraty ďalších postáv a navštívime znova aj Japonsko. Návrat Ali je pre dej viacmenej zbytočný, ale rozhodne potešil. Bolo vtipné keď Daniel a Johnny museli na začiatku nedobrovoľne spolupracovať. Bolo z nich zábavné buddy duo. Ale veľmi rýchlo túto líniu uťali. Medzi neutrálne body by som dal odhalenie minulosti Johna Kreese ohľadom toho jak sa z neho stal taká kokot. Keďže sa s týmto motívom v súčasnosti nijak nepracuje a Kreese je ultimatívny kokot bez ohľadu na dôvody, tak jediným prínosom je to, že zistíme pozadie vzniku názvu Cobra Kai. Negatívom je primitívny zdroj konfliktov jak z nejakej soap opery. 99% konfliktov tu vzniká z afektovanosti postáv, ktoré chcú hneď zničiť, či už fyzicky alebo aspoň slovne, oponenta. A je jedno, či sa jedná o tie akože kladné alebo záporné. Všetci hneď štartujú jak besné psy. Tento neduh sa síce tiahne seriálom od začiatku, ale už mi to začína dosť vadiť. Snáď to bude snaha o nastavenia zrkadla súčasnej spoločnosti v ktorej nikto nepočúva druhú stranu a chce ju umlčať, zakázať, proste odstaviť za každú cenu. Snáď. Všetko, čo som napísal platí až na posledný diel v ktorom znova postavy chytí rapel a dočkáme sa zase veľkolepej bitky za ktorú by si už fakt viacerí z nich zaslúžili natvrdo basu. Ale vyústenie bitky je tentokrát nádejnejšie a čakanie na ďalšiu sériu nebude tak neznesiteľné. Bitky stále patria k špičke a ja úprimne nechápem, že v nejakom seriáli predvádzajú títo mlaďasi pôsobivejšie kúsky ako v mnohých blockbusteroch. 7/10. 4. séria: Kvality série sa nijak výrazne nemenia, ale už ma prestalo baviť fandiť postavám. Komplet všetci sa tam správajú jam malé deti. Všetkých ovláda ego a ide im len o to koho kung-fu je lepšie. Aj na tupý akčniak to je príliš tupé a toto sa naviac berie strašne vážne. Najviac ma serie jak sa postavy zakaždým dozvedia niečo nepekné tak, že si náhodou vypočujú nejaký rozhovor alebo niekoho načapú spolu. Následné prebehnutia postáv zo strany dobra k zlým a naopak, sú už čistá komédia (vrátane finálneho Kreesovho, ktorý sa asi bude rozoberať v ďalšej sérii, čo ma privádza k myšlienke, že v úplne poslednom diely celého seriálu sa všetci určite objímu a povedia si, čo sme si, to sme si a odteraz budeme kamaráti). Telenovela je oproti tomuto intelektuálny seriál. Jediná postava, ktorá sa tam zachová dospelo, je navrátilec Terry Silver. Ale aj to len v prvom diely, keď pošle Kreesa so všetkými tými kecami o Cobra Kai do prdele. Následne sa z neho ale znova stane tupý zloduch. Mrzelo ma, že v prvej polovici série dosť upozadili kopa detských postáv a riešili tam nejakého otravného černoška. Takisto Robby bol celý čas na vedľajšej koľaji, až kým na konci zázračne znova po miliónty krát neprezrel. Už ma to prestáva baviť. Za niečo našťastie stále stoja skvelé bitky a nejaké tie retro odkazy, či už na pôvodnú trilógiu alebo 80s popkultúru. Stále čakám a dúfam, že sa aspoň na pár dielov objaví Julie Pierce z Next Karate Kida. To by bola pecka. Inak je to stále, čím ďalej tým viac, hovadina u ktorej sa bavím na účet tvorcov. 6/10. Piata séria je za mňa doteraz najlepšia z celého seriálu. Konečne tvorcovia ubrali na ten neznesiteľne otravnej afektovanosti, ktorou trpeli prakticky všetky postavy, akonáhle došlo na konflikt. Tentoraz sa viackrát pri konflikte zachovali ako normálni dospelí ľudia. A dokonca si z tohto neduhu tvorcovia párkrát urobili srandu a akonáhle došlo na vypätú situáciu, tak to postava zhodila vtipom. Postavy naviac už nemenili strany každých pár dielov ale mali pekne zmysluplný a dramaticky funkčný vývoj behom celej série. Z línií ma najviac bavila tá Johnnyho. Z časti z neho urobili vtipnú figúrku typu Joey z Priateľov, ktorý je v dnešnej dobe úplne mimo, ale zároveň dozrel čo sa týka vzťahov a ostatní, vrátane Danielsana, si k nemu začali chodiť po radu. Za idiota, ktorý nezvláda situáciu bol tentoraz Danielsan, ale akonáhle v druhej polovice série spojil sily s Johnnym, tak sa zase vzchopil. Záporák Terry Silver stratil všetky zábrany a s nadšením som čakal na finálne zúčtovanie, ktoré stálo za to. Dokonca aj Kreesea sa tvorcom skoro podarilo urobiť ľudské bytosť, ale zlodušské gény sa nezaprú. Dočkali sme sa pár ďalších návratov. Všetci tí herci za zenitom, po ktorých sa zľahla zem, musia byť šťastím bez seba, že môžu po dlhej dobe predviesť kvalitný výkon v niečom úspešnom. Záver série je u všetkých postáv a vzťahov natoľko dobre uzavretý, že by sa koniec tejto séria dal kľudne akceptovať aj ako záver seriálu. Som zvedavý s čím prídu v ďalšej sérii. Snáď len bitiek bolo v prvej polovici série pomenej ale finále nám to vynahradilo do sýtosti, takže celkov som spokojný. Pobavilo aj niekoľko ďalších vtipných popkultúrnych pomrknutí typu Môj bratranec Vinny. 8/10. () (menej) (viac)

Série 1 (2018) (S01)

Fanusikovia pôvodnej trilogie budu z tohto pokracovania po rokoch nadseni. Ja sice jej fanusikom nie som, ale tento serial je rozhodne najlepsim pocinom tejto serie. Predstavte si, ze zoberiete nejaky pribeh, ktory je podany naivne a postavy su cienobiele a pretocite to seriozne s postavami ktore nie su ciernobiele a maju dokonca dostatocnu hlbku. Zaroven to cely cas ctí predosle diely a obsahuje mnozstvo odkazov a pomrknuti. Takze zopakovat si pred serialom celu trilogiu nakoniec nebola strata casu aj ked ma po rokoch uz vôbec nebavila. O to viac som sa zasmial, kedze som chapal jednotlive narazky. Ale nie je to len sranda. V prvom rade to je dost depresivny nahlad na postavy po rokoch. Jak sa vyvijal ich zivot plny nesplnenych snov. Z Johnnyho je absolutny luzer a aj ked sa Danielsanovi profesne celkom dari, tak ma tiez dost starosti pri vychove svojich deti. Najlepsi na serialy je neustaly vyvoj postav od dobreho k zlemu a naopak. Pritom to pôsobi cely cas uveritelne. V tomto smere je najzaujimavejsi prerod Johnyho postavy, ktory neustale bojuje so svojimi demonmi a prchlivostou. Bitky su tiez na kvalitnej urovni. Sem tam sice vidno, ze su chvaty nacvicene, ale pôsobia dobre. Jedina vec, ktora ma stvala boli viacere konflikty, ktore vznikli obycajnym nedorozumenim a namiesto toho, aby si ich postavy vysvetlili behom jedneho rozhovoru, tak urazene a zo zlosti radsej vymyslali spôsoby ako sa pomstia. Pôsobilo to jak z nejakej telenovely. Nejake uveritelnejsie konflikty by nebolo zase tak zlozite vymysliet. Ale to sa da prekusnut hlavne vdaka poslednemu dielu, ktory je neskutocne napinavy a skvele zakonceny. Fanusikovia Cobry Kai budu konecne spokojni. Vdaka nemu sa tesim na druhu seriu a som zvedavy jak do nej zakomponuju navrat dalsej slavnej postavy. 7/10. ()

Série 2 (2019) (S02)

Oproti prvej sérii tu absentujú rôzne nedorozumenia a náhle prechody postáv od zlého k dobrému a naopak. Vývoj postáv je oveľa uveriteľnejší pretože k nemu dochádza pomaly. Vďaka tomu má táto séria oveľa pomalšie tempo. Viac sa sústredí na Danielsana, čo mňa bohužiaľ príliš nebavilo. Je to tak strašne veľký dobrák od kosti, že mi proste lezie na nervy a svojimi radami spôsobí neraz viac škody ako úžitku. Z Johnnyho sa stal naivka, ktorého väčšinu série navrátilec Kreese vodí za nos jak nejakú pipinu z telenovely, aby sa nakoniec v poslednom diely odhalil a diabolsky sa mu vysmial. Muhehe. Napriek tomu realistickejšiemu pojatiu väčšiny serie sa nakoniec naplno ukáže, že je to proste béčko s tými najobohratejšími klišé, ktoré začnú vybublávať v deviatej časti a naplno sa zúročia v poslednej epizóde. Ale o tom až za chvíľu. Odkazy na pôvodnú sériu mi tentoraz pripadali doslovnejšie a tým pádom menej nostalgické. Z pôvodných postáv ma bavil Hawkov vývoj a som rád, že Miguel dostal rozum. Johnny mal peknú epizódu so svojimi kamarátmi zo strednej. Danielsan, Robby a celá tá banda kladných hrdinov mi svojím poučovaním liezla na nervy. Z nových postáv pobaví tučniak Paul Walter Hauser v podobnej úlohe namachovanca akú mal vo filme I, Tonya. John Kreese je riadny parchant ale v určitých momentoch táto úloha poskytla Martinovi Kovemu možnosť predviesť výkon aký už dávno nepredviedol. Nové Miguelové dievča Tory je pekné, ale od začiatku mi pripadala divná. Pomaly sa odvíjajúci dej tejto série oživujú hlavne bitky, ktoré sú špičkové. Hravo strčia do vrecka väčšinu MA borcov, ktorí sú už dávno za zenitom a poctivým kaskadérskym prevedením bez akýchkoľvek vylepšení alebo trikov tromfnú aj väčšinu súčasnej kinoprodukcie. Je neskutočné čo choreografovia dokázali vydolovať jak zo starcov ako je Kove tak aj z detských hercov. Bitky rozhodne nie sú nejaké detské oťukávačky ale riadne drsné a bolestivo vyzerajúce fighty. Väčšinu série sú dávkované striedmo až do poslednej epizódy v ktorej sa vykašlú na prirodzený vývoj a po pár šialených zvratoch sa rozpúta nonstop hromadná bitka, ktorá trvá skoro celú epizódu. Síce k predošlému deju absolútne nepasuje, ale sakra dobre sa na ňu pozerá. V poslednom zábere nás čaká navnadenie na návrat ďalšej postavy. Veľká škoda, že ju na pár sekúnd neukázali, ale rozhodne sa teším na tretiu sériu. Druhú hodnotím rovnako ako prvú 7/10, ale hviezdičky zaokrúhlim tentokrát smerom nadol za to pomalé tempo. ()

Série 3 (2021) (S03)

Klady: najviac sa mi páčilo, že sa tvorcovia postavili čelom k tej šialenej hromadnej bitke na konci druhej série a jej aktéri boli tak akurát potrestaní, aby zároveň ostali v seriáli. Takisto sa seriál venuje následkom, ktoré bitka zanechala na obetiach a hneď sa na ňu nezabudlo. V tomto smere seriál hodil spiatočku z tupej zábavy zase k civilnému dramatickému pojatiu. Ďalším plusom tejto série je, že sa postavy nemenia z kladných na záporných a naopak každé 2-3 diely, ale absolvujú tu uveriteľnejší vývoj, ktorý trvá celú sériu. Trochu ma mrzelo, že vo veľkej miere odstavili Robbyho, ale zase sa aspoň vďaka tomu donekonečna neriešil nejaký otravný milostný trojuhoľník. Nostalgici si užijú návraty ďalších postáv a navštívime znova aj Japonsko. Návrat Ali je pre dej viacmenej zbytočný, ale rozhodne potešil. Bolo vtipné keď Daniel a Johnny museli na začiatku nedobrovoľne spolupracovať. Bolo z nich zábavné buddy duo. Ale veľmi rýchlo túto líniu uťali. Medzi neutrálne body by som dal odhalenie minulosti Johna Kreese ohľadom toho jak sa z neho stal taká kokot. Keďže sa s týmto motívom v súčasnosti nijak nepracuje a Kreese je ultimatívny kokot bez ohľadu na dôvody, tak jediným prínosom je to, že zistíme pozadie vzniku názvu Cobra Kai. Negatívom je primitívny zdroj konfliktov jak z nejakej soap opery. 99% konfliktov tu vzniká z afektovanosti postáv, ktoré chcú hneď zničiť, či už fyzicky alebo aspoň slovne, oponenta. A je jedno, či sa jedná o tie akože kladné alebo záporné. Všetci hneď štartujú jak besné psy. Tento neduh sa síce tiahne seriálom od začiatku, ale už mi to začína dosť vadiť. Snáď to bude snaha o nastavenia zrkadla súčasnej spoločnosti v ktorej nikto nepočúva druhú stranu a chce ju umlčať, zakázať, proste odstaviť za každú cenu. Snáď. Všetko, čo som napísal platí až na posledný diel v ktorom znova postavy chytí rapel a dočkáme sa zase veľkolepej bitky za ktorú by si už fakt viacerí z nich zaslúžili natvrdo basu. Ale vyústenie bitky je tentokrát nádejnejšie a čakanie na ďalšiu sériu nebude tak neznesiteľné. Bitky stále patria k špičke a ja úprimne nechápem, že v nejakom seriáli predvádzajú títo mlaďasi pôsobivejšie kúsky aké vidíme v mnohých blockbusteroch. 7/10. ()

Série 4 (2021) (S04)

Kvality série sa nijak výrazne nemenia, ale už ma prestalo baviť fandiť postavám. Komplet všetci sa tam správajú jam malé deti. Všetkých ovláda ego a ide im len o to koho kung-fu je lepšie. Aj na tupý akčniak to je príliš tupé a toto sa naviac berie strašne vážne. Najviac ma serie jak sa postavy zakaždým dozvedia niečo nepekné tak, že si náhodou vypočujú nejaký rozhovor alebo niekoho načapú spolu. Následné prebehnutia postáv zo strany dobra k zlým a naopak, sú už čistá komédia (vrátane finálneho Kreesovho, ktorý sa asi bude rozoberať v ďalšej sérii, čo ma privádza k myšlienke, že v úplne poslednom diely celého seriálu sa všetci určite objímu a povedia si, čo sme si, to sme si a odteraz budeme kamaráti). Telenovela je oproti tomuto intelektuálny seriál. Jediná postava, ktorá sa tam zachová dospelo, je navrátilec Terry Silver. Ale aj to len v prvom diely, keď pošle Kreesa so všetkými tými kecami o Cobra Kai do prdele. Následne sa z neho ale znova stane tupý zloduch. Mrzelo ma, že v prvej polovici série dosť upozadili kopa detských postáv a riešili tam nejakého otravného černoška. Takisto Robby bol celý čas na vedľajšej koľaji, až kým na konci zázračne znova po miliónty krát neprezrel. Už ma to prestáva baviť. Za niečo našťastie stále stoja skvelé bitky a nejaké tie retro odkazy, či už na pôvodnú trilógiu alebo 80s popkultúru. Stále čakám a dúfam, že sa aspoň na pár dielov objaví Julie Pierce z Next Karate Kida. To by bola pecka. Inak je to stále, čím ďalej tým viac, hovadina u ktorej sa bavím na účet tvorcov. 6/10. ()

Série 5 (2022) (S05)

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (viac)

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021