Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenzie používateľa Nach k tomuto seriálu (19)

Série 1 (2015) (S01)

Pilotní série historického seriálu, který se točí okolo Uhtreda, šlechtice, který byl zajat. Zajatce, který se stal synem vikinga a vikinga, který se stal královým vojevůdcem. Obrovský plus vidím v realističnosti. Doba 9. století našeho letopočtu je zde vykreslena skutečně skvěle. Věřím, že ten svět takto mohl fungovat. Není tedy tak drahý jako kupříkladu Game of Thrones, ale to mu neubírá na kvalitách. Většina epizod si ty čtyři nebo pět hvězd právem zasloužila. A nyní hurá na druhou sérii. 81% ()

Epizoda 1 (2015) (S01E01)

Rozjezd docela slibný. Plusem epizody je, že si bere to nejlepší z dětství hrdiny a pak rovnou přeskakuje na jeho dospělou část. 80% ()

Epizoda 2 (2015) (S01E02)

Tak tohle byl těžký průměr. Bloudění hlavních protagonistů, které je podané nezajímavě a nezáživně. I ty scény kdy se postavám děje bezpráví nejsou nijak zajímavě podané a ač to celé docela rychle uteče, zůstává mi v ústech hořká pachuť, že jsem nic zajímavého neviděl. 60% ()

Epizoda 3 (2015) (S01E03)

O něco lepší, než druhá epizoda. Zapojení královského dvora tomu dodalo šťávu a charismatická postava Alfreda mi nedovolila se nudit. Konečně ten potenciál opět vidím a jsem zvědav na následující dění. Příběh se opět vydal na tu správnou kolej. 80% ()

Epizoda 4 (2015) (S01E04)

Příběh konečně se nějak hne kupředu. Intriky dvora a rozdílné charaktery, to je vše co táhne tuto epizodu kupředu. A kupodivu velice kvalitně. Už tomu chybí jen trocha a bude to dokonalé. Už ve vzduchu cítím tu pátou hvězdu. 80% ()

Epizoda 5 (2015) (S01E05)

Tak a je to tady! Konečně za plný počet hvězd. Zbrklost a emotivnost hlavního hrdiny a jeho bezpráví zde vytvořilo hutný emoční guláš, který ve mě kvasil i po skončení epizody. Toto rozčarování reality navíc hlavního hrdinu vyslalo i směrem antihrdinství, což je velice příjemné překvapení a doufám, že seriál z toho bude nadále těžit. Nádherná epizoda! 90% ()

Epizoda 6 (2015) (S01E06)

Díky Bohu zdlouhavost se nekoná. Příběh evidentně odněkud někam směřuje a nemá čas příliš zůstávat na jednom místě. Zvraty se dějí, postavy jednají tak, jak ze své psychologie mají. Ano, občas je ta černobílost u některých vedlejších charakterů markantní, ale daří se vše držet pohromadě. 85% ()

Epizoda 7 (2015) (S01E07)

Přítomnost čarodějky jakoby se snažila celý příběh posunout k fantasy, což zde nekvituji s povděkem. Líbí se mi realističnost historické Anglie. Doslova věřím, že to tak mohlo fungovat. A chci aby se příběh toho držel, což ve výsledku tak i je. Takže plný počet a evidentně nás tu čeká velká bitva. 85% ()

Epizoda 8 (2015) (S01E08)

Tak i s nízkým rozpočtem se dají dělat velké věci. Aneb nečekejte epické bitvy pozdních řad Game of Thrones, ale ani náznaky prvních řad tohoto fantasy seriálu. Zde opravdu k velké šarvátce dojde a bude to opravdu pěkné na oko i emoce. Konec první řady dokazuje, že The Last Kingdom jde ve šlépějích Borgiů, jen zde je děj zasazen o několik set let dozadu. Palec nahoru a lituji hlavního hrdinu a jeho osud, který mu dává i bere mnohé. 90% ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá série Last Kingdom patří mezi kvalitní historické počiny, které si zachovávají realističnost, zajímavou dobovou atmosféru a středobodem je jeden konkrétní hrdina. Ano, není to tak drahý projekt jako Game of Thrones, což je na něm znát. Ovšem čím nižší má rozpočet, tím větší má srdce. A věřte mi, s Uthredem budete chtít cestovat. A budete mu přát úspěch. A ač je většina postav vykreslena černobíle, vadit vám to nebude. Protože v příběhu se stále něco děje, nikde na dlouho nezapadnete a dojde i na krásné bitvy efektivně kamerově nasnímané. Prostě velký palec nahoru. 86% ()

Epizoda 1 (2017) (S02E01)

Druhá řada začíná Uhtredem na vrcholu moci. Slavný bojovník, kráčí kamsi na sever osvobodit nějakého královského otroka z vize jednoho mnicha. Že je to šílené? Ano, ale přesto tak to i skutečně bylo. A palec nahoru dávám za ztvárnění nějakého možného obrazu historie. Jinak seriál jde nyní spíše dobrodružnější cestou. Postavy stále někam směřují, nezastavují se dlouho na jednom místě. Je to svěží, má to drive a až nové charaktery se více prokreslí, bude to opět za plný počet. 80% ()

Epizoda 2 (2017) (S02E02)

Tak intriky se rozbíhají naplno, svatý v rakvi cestuje po zemi a Uhtreda čekají těžké zkoušky, protože osud je vše. Máme tu slabého krále, odvážného bojovníka, silného bojovníka, chytrého bojovníka, mocichtivého a politicky angažovaného kněze a vikingy. Prostě docela dobrý guláš, kde tvůrci všechny chutě dobře mixují. A závěr mě opravdu vytočil. 90% ()

Epizoda 3 (2017) (S02E03)

Epizoda, kde se pátrá, kde se vesluje, těžce pracuje, trpí. Pokud předchozí epizody občas šlapaly na plyn, zde se výrazně ubírá. Tempo je někdy velice táhlé, ale to mu neubírá na napětí. Skoro jakoby zde to točil zcela jiný tvůrce. Nicméně vše má svůj smysl, vše si jde svou cestou a ač jsem věděl, jak to skončí, bavilo mě to sledovat. Nicméně o nejlepší epizodu nejde. 75% ()

Epizoda 4 (2017) (S02E04)

Tak tohle se povedlo. Bitva o pevnost sice rozpočtově komornější, ale zato dravá, dobře zpracovaná v každém záběru a hlavně napínavá. Na tohle se vyplatilo si počkat! Zároveň jde vidět, že hlavní postava se v závislosti na svých zkušenostech nějak charakterově vyvíjí. Tedy není stále tím panákem jako v první sérii, ale scénáristé s ním pracují jak navenek, tak v nitru. 90% ()

Epizoda 5 (2017) (S02E05)

Jakoby nám začínala další série. Posouváme se o několik let napřed, kdy se objevuje nová hrozba a jakýsi šeptající mrtvý. Vše má samozřejmě svůj racionální základ. Každopádně pátá epizoda jakoby oproti jiným výrazně zpomalila aniž by se pokoušela nabídnout alespoň vydatnější porci atmosféry. Vše jede jak má, ale je to o jednu hvězdu slabší. 80% ()

Epizoda 6 (2017) (S02E06)

Tak opět jedeme na plný počet. Intriky zase vládnou světu, černobílé rozdělení postav je zde největší negativum a největší plus skvělé vedení příběhu, nenáročnost děje a výborná kamera. Ano, opět tu padnou bitvy a opět budou na svou "komornost" geniálně nasnímané a připravené. Na to si vezměte jed! 90% ()

Epizoda 7 (2017) (S02E07)

A tak nám tu začíná nějaká vikingská romance ala Shakespearovská tragédie. Ano, romantika v této epizodě hraje podstatnější roli, ale v rámci řešení nějakého válečného konfliktu jde o svěží vítr v tomto seriálu. Stále totiž zde jde jinak o to samé. Nicméně je nadále radost to vše vidět, postavám fandit nebo je nenávidět. Filmařská práce je zde odvedena na jedničku a jako předehra k velkému finále to funguje na výbornou. 90% ()

Epizoda 8 (2017) (S02E08)

Poslední epizoda druhé řady vcelku epicky a obdobně jako u první řady, ukončuje celou tuto krasojízdu. Některé linky jsou uzavřeny, u jiných načrtnuto pokračování pro další sérii. A náš hlavní hrdina? Tomu se alespoň podařilo zabít vrahy jeho adoptivních rodičů, přesto ale hlavní cíle jeho cesty jsou stále kdesi v neznámu. Ano, celkově se to moc daleko neposunulo, ale koukalo se na to tak dobře, že si další sérii přeji. A tvůrcům tohoto projektu fandím. Poslední díl na kvalitách nijak neubral, což je rozhodně pozitivní zpráva. 90% ()

Série 3 (2018) (S03)

Krásně nám ten seriál krásní a dospívá. Jde vidět, že si tvůrci s jednotlivými postavami nadále umě pohrávají a skutečnost se snaží brát jako vodítko, nikoli jen jako břemeno. Velice rád se zde s některými charaktery opětovně setkávám i pro jejich odchod skoro truchlím, ale jiné bych nejraději poslal do horoucího pekla. Snad naposledy u Pilířů země, Spartaca či Game of Thrones se mi stalo to, abych se s postavami tak emočně propojil. A to je jasný úspěch. A jak díly jdou dál, toto propojení nepolevuje, ba naopak posiluje. Netflix na něj navíc evidentně přidává více a více peněz. Další palec nahoru dávám za magii, která je zde použita jako mocná síla, ale vždy a pouze na úrovni osobní víry, ne nějaké energetické veličiny, která metá blesky a otevírá pekla. Velký palec vzhůru a jsem zvědav zda tato série již opravdu byla poslední, či se dozvíme něco v případné další sérii. 85% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD