Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

DaViD´82

Destiny is all. Stěží aktuálně najít lepší historickou rubačku, kde však politikaření a věci vztahové neslouží jako pouhé prvoplánovité záminky pro tasení mečů a následnou gore řezničinu. Ne že té by tu snad nebylo habaděj. Je. Navíc echt špinavé, skvostně zchoreografované a nekompromisní. Jen je nepřehlédnutelné, že za předlohami stojí Bernard Cornwell, který si konstantní vývoj řádně ambivalentních postav, "vláčilovskou" atmosféru středověku i věci srdce a politického rozumu s mnohavrstevnatým kutím piklů ohlídat umí, aby jedna každá z těchto složek fungovala sama o sobě a přesto působila jako nedílná součást celku. A celek je to čistě žánrový, vskutku nejde (a nemá jít!) o věrný obraz doby Alfréda Velikého. Ke cti autorům slouží, že se vším výše uvedeným při adaptování popasovali bez toho, aby to působilo jako do očí bíjící zkratkovitá teze, u které i neznalým záhy dojde, že to má literární předlohu. Středobodem je pak výtečně rozvíjená (ne)přátelská "bromance Uhtreda a Alfréda"; jejich vzájemná nevraživost, nedůvěra, pnutí i vzájemný respekt a potřeba. Jediná výraznější nevýhoda úvodních dvou sezón je, že mají po osmi epizodách, ale striktně platí, že co čtyři díly, to adaptace jedné z knih. A předlohy jsou koncipované tak, že každá má svůj začátek i konec čili v seriálu opakovaně dochází k antiklimatickým situacím, kdy první a druhý díl budují linie, čtvrtá epizoda nabízí vyvrcholení a pátá se šestou následně budují nové dějové linie zase od nuly. Seriál ustál i klinickou smrt, kdy ho po druhé sezóně BBC odpískala, ale roli spasitele na sebe vzal Netflix. Obavy, zda to přebráním pod svá křídla nezmrví se ukázali liché, jelikož tomu naopak dal křídla, aby šlo nejen scenáristicky, ale i rozpočtem, o ultimátní historickou rubačku "s přesahem". Výraznější odklon od historie směrem k mysticismu tomu sedne. Čili pokud vám chybí žánrový souputník Vikingů, který by však neztrácel s přibývajícím počtem epizod na kvalitě, tak netřeba dále hledat, protože eskapády horkokrevného a vyznáním i původem rozháraného válečníka Uhtreda, syna Uhtredova, odvádějícího černou práci ve službách "dějinotvorných" mocných, nabízí vše, po čem jen lze v rámci žánru toužit; navíc v nejvyšší možné kvalitě. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | S5: 3/5 | ()

Fr

„OSUD JE VŠE!“ /// To se tenkrát grupa vysmátejch Dánů s copama ve vlasech i fousech rozhodla, že k Anglickejm břehům se nemá vozit radost, ale starost. Zřejmě proto je (už předem) obyvatelstvo posraný strachem a já neshledávám nic, co by mě na tom nemělo bavit. Nejedná se (zatím?) o nějakou mimořádnou ságu (jasně že myslím GOT!) i když ani tady se s lidským životem moc neserou. Vyprávěj o chlapci, kterej je napůl Dán a napůl Sas a jeho cestě za pomstou, slávou, majetkem a (hlavně?) stát se mužem. Baví to mnohem víc než jednotvární Vikingové, páč Dánové plení Anglii, vysmívaj se „našemu“ bohu a z králů dělaj vládce ničeho. Ovšem nic se nemá přehánět. A jak dopadl Uhtred? Jeho cesta pokračuje… (což je dobře!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Bernard Cornwell, jsem nečetl. 2.) Vožralej Dán se mnou chce hrát hru „na svatýho Šebestiána“ a neznám pravidla. 3.) Thx za titule „hermionablack, LuAn a Bobisudka“ /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ * /// 2. Série “A PŘIJDE DEN ZŮČTOVÁNÍ...“ /// Nový dobrodružství Uhtreda jsou stejně frajerský jako ty předchozí. Mrkne se na votrokářskou loď, zadobejvá si hrad… a já hltám každej díl… možná víc krve by tomu neškodilo i když Ragnar ve 4.díle předvedl dobrý jatka. Přehlídka chlapů schopnejch držet slovo, hrdost, čest… samozřejmě i nechybí zbabělost a podlý intriky. Anglánská historie podaná jednoduše a stylově pro prostou lůzu, jako jsem já. Není divu, že všichni Uhtredovi věrní jsou zase blíž mýmu srdci. Tenhle seroš je fajn i když „jen“ vypráví. Takže zvedám na 5*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Spolíhám na osud. 2.) Stará mi zdrhla z Dánem. 3.) Thx za titule „teamu - hermionablack, Bobisudka, Luna a Standovka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 3. Série „KRÁL MUSÍ ROZHODNOUT, KOMU VĚŘÍ A KOHO SE ZBAVÍ. MUSÍ POCHOPIT MYŠLENKY SVÝCH NEPŘÁTEL I PŘÁTEL. MUSÍ POCHOPIT, ŽE PODSTATA ČLOVĚKA NELEŽÍ V ZEMI, KDE SE NARODIL, ALE V JEHO SRDCI...“ /// Alfréd umírá... boj o moc může začít! Dramatickej a historickej seriál s prvky fantasy... plnej intrik špinavejch Dánů. Sympatie se přelévaj z jedný strany na druhou, ovšem jdou vždycky s Uthredem Tenhle seriál je víc dramatickej než akční, ale s životy se tady neserou. Prostě středověk. S fajnovým hrdinou... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Užiju si oslepení bez umrtvení. 2.) Pochopím, proč je Anglie Anglií a ne Dánskem. 3.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 4.Série „BOHOVÉ CHTĚJÍ, ABYCH SI VZAL CO JE MOJE...“ /// Neexistuje asi lepší telenovela pro chlapy! Tentokrát je to o rodičích a dětech… Jistou roztahanost vynahradí dobrý bitvy a často krvavý záběry. Všechno je osud! Tak honem další sérii… /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 5.SérieNÁSLEDUJTE MĚ A MÁTE SLOVO SASA I DÁNA…“ Není nic drsnějšího, než rodinný vztahy! Jako vždycky parádní vyprávění, takže nezbejvá než doufat, že někdo dostane odvahu zpracovat další Cornwellovy knihy  /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sérii „Saské kroniky“, kterou v letech 2004 – 2020 napsal Bernard Cornwell, neznám. 2.) Chci se stát králem!  ///  Thx za titule „Eva Dostálová“.             PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * () (menej) (viac)

EvilPhoEniX

Neměl jsem na co koukat, tak jsem zkusil něco z odlišného ranku, než běžně koukávám a radostně mohu prohlásit, že The Last Kingdom je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. 8 dílů jsem dal na jeden nádech. Úžasná výprava, dobře pojatá historie ( člověk se i něco nového dozví), perfektní postavy jak záporné (Ubba!!), tak i hlavní hrdina s tváří Orlanda Blooma mi byl velmi sympatický, boje jsou správně krvavé, taktika i strategie je působivá, tempo je dech beroucí, dialogy vytříbené, zvraty kouzelné a finále spektakulární. Já jsem tak dlouho nadšený z ničeho nebyl ani nepamatuji a plánuji to celé dát opět znova. Jízda and PRAISE TO GOD! 100% ()

flanker.27

Dívalo by se mi na to lépe, kdyby Uhtred, syn Uhtreda, nebyl sobecké idiotské hovado. Nadto jeho představitel nepřipomíná mocného válečníka ani z rychlíku, podstatně lepší byl kluk, který ho hrál ve scénách z dětství (ty byly ostatně celkově nejlepší). Nejradši jsem měl Elfrica, sice to byl pragmatik, ale neměl přehnané osobní ambice a v pravou chvíli věděl, kde je jeho místo. Holky jsou tam pěkný, jak už to bývá, navíc Britky vesměs umějí na rozdíl od zámořských kolegyň dobře hrát, ale při třetí se objevivší královně lože už nějak té romantice mezi ní a hlavním antihrdinou nevěřím. Výprava je velmi dobrá, akční stránka zase tak průměr, při boji se zbytečně třese kamera a záběry jsou rychle stříhané a trhané. Pro jiný pohled na Alfréda Velikého než v, kdo by to řekl, Alfrédu Velikém, to stojí za vidění, ale očekával jsem od BBC trochu více. ()

kulyk

Svými Vikingy rozkopl History Channel bránu mamonu pro další následovníky. Nejaktuálněji jde o Legendu o meči, kterou jsem zatím neráčil vidět a dost se jí bojím, protože tu nad ní nejeden nadšenec cáká jako Klonilony před patnáctiletým připrclíkem, takže půjde nejspíše o čiré zlo. Na vlně se veze i Poslední království. Pozitivně mi po druhé sérii prozatím vyznělo, že nastoupila nějaká ta aviváž a Saský soldát již není jen ovcí, podřezávanou seveřanem. Akce je také dost, sem tam intrika, občas vykoukne cecík. Uthred, syn stejného debílka shodného jména, je již složitější na hodnocení. Předlohu od mistra Cornwella neznám, protože si nechci kazit oči, takže čtu již jen etikety na lahváčích, ale pochybuji, že by se mistři meče a díky tomu i hromadní vrazi dali popsat coby ,,chlapci jako panna". Samozřejmě je výhodou míti plné rty a luzné tělo, jeden si více zamrdá, jak mi vyprávějí kamarádi, co mají o dva až tři hrby méně, než já, ale když stotřicetikilové hovado máchne obouručákem proti štítu podobného hezounka s útlým pasem, holenou nožkou a pečlivě zastřiženým obočím, je tomu většinou exteriér hovno platný, či jinak - urychleně se na něj vyvrhávají součásti interiéru. Též mi poněkud začíná rušit naivita výše jmenovaného, který, byť rodem slizký Anglik, výchovou pak kluzký Viking, skáče na špek každému, kdo tu mastnou záležitost vytáhne. Králům pak opakovaně. Ovšem když má přijít na válečnou lest, náhle se u něj objeví záchvaty geniality.... no, sere to pes, prostě nejsou další díly Vikingů a tímto se dá čekání bez ublinknutí zkrátit. Mimo mísu - jsem žádostiv, zda někdy vznikne skutečně realistický seriál z válečného tažení. Vojáček bude většinu času trávit kopáním sanitárního zařízení, aby hovna nedekonstruovala příjezdové cesty. Devět z deseti vyznamenaných budou štábní krysy, co si za celou válku vystřelili jen po chilli con carne. Hlavní geroj poté, co jako zázrakem vyjde zbrocen krví nepřátel z kruté potyčky, chcípne v polovině druhého dílu na zhnisanou záděru. Milující ženy hrdinů si čekání na jejich návrat krátí dílem chcípáním hlady, dílem kurvením se s modroknížáky. A v závěru ta stáda přeživších invalidů s hrdostí zjistí, že buď prohrála a mají ostudu, nebo zvítězila a je jim to plat prdné, ovšem ,,svoboda byla zachráněna", nebo nějaká podobná abstraktní pičovina, zatímco bankéři všech zúčastněných i nezúčastněných stran s úšklebkem počítají zisky.... ()

Davies182

PILOT: Vikings 2.0 a to jsem nevěřil, že lze něco podobného natočit ještě syrověji, drsněji a celkově prostě uvěřitelněji... Škoda, že když už člověk sleduje prvně zmíněný seriál (a desítky dalších, takže prostě nezbývá čas), nemá moc důvod proč s TLK pokračovat - to je alespoň můj případ. ()

Tom_Lachtan

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima. ()

HAL

Vikings jsou vedle tohoto nažehlená pohádka pro děti, skoro přesně takhle jsem chtěl aby to téma od začátku vypadalo. Last Kingdom se víc drží při zemi, realismu, ale pořád s velmi dobrými a vypointovanými charaktery a jejich příběhovými linkami. Při srovnání s filmy typu Outlaw King či The King samozřejmě bude tahat za kratší konec provazu, ale mezi akčně laděnými historickými seriály je to špička. /// Po konci páté řady zvedám na plné hodnocení - Last Kingdom není bezchybné, ale bezpochyby patří mezi nejlepší historická díla jaké jsem viděl, nejen mezi seriály. 9/10 ()

misterz

Veľké prekvapenie na poli historických seriálov. Totálne ma zvalcovalo pútavé a perfektné prepojenie fikcie s niektorými bodmi reálnych historických udalostí (s pár nepodstatnými odchýlkami). Myslím tým predovšetkým udalosti okolo úteku Alfréda do močiarov, priebehu bojov s Dánmi... Treba si však uvedomiť jednu vec, a síce že seriál vznikol podľa knižnej predlohy - The Saxon Stories od Bernarda Cornwella a nie podľa Anglosaskej stredovekej kroniky. Takže výčitky okolo nepresného historického výkladu sú nezmysel. Celý príbeh okolo Uhtreda je fiktívny, ale jeho napasovanie a zosúladenie s historickými udalosťami je vskutku originálne. Samozrejme, chybičky by sa tu našli. Napr. hlavný herec hrajúci Uhtreda sa mi zdá až príliš modelkovský na to, aby mohol vierohodne zahrať takúto postavu, ale budiž, po čase sa dá na to zvyknúť. Naproti tomu ale Alfréd Veľký bol vybraný veľmi dobre, presne tak som si ho vždy typovo predstavoval, pričom seriál dbá aj na jeho hodnovernosť čo sa týka charakteru - pobožný, citlivý a chorľavý. V porovnaní so seriálom Vikingovia sa mi tu zdá aj lepšia výprava a čo je hlavné je aj hodnovernejšia s menším počtom chýb. Kostýmy ako aj výzbroj odrážajú lepšie svoju dobu. Dokonca aj štítová hradba tu bola výborne zvládnutá, podstatne lepšie ako napr. v Alfrédovi Veľkom (1969). Jediná vec čo sa v tomto smere dá vytknúť je nosenie meča na štýl Zaklínača, čo v tej dobe samozrejme nebolo vôbec bežné, aj keď na druhú stranu úplne vylúčiť sa to zas nedá, hlavne ak ide o fiktívnu postavu. Celkovo, ani jedna časť nebola slabá a v každej som si našiel niečo čo ma upútalo. Seriál sa rozbehol veľmi dobre, len dúfam, že si tento vynikajúci dojem zachová aj v ďalších sériách a dobrodružstvách modelkovského Uhtreda. Doplnenie - 11.8.2017: Po pozretí druhej série konštatujem, že v nej nedošlo k žiadnej kvalitatívnej zmene - stále rovnako dobré a výborne spracované. Na modelkovského Uhtreda som si už zvykol a čo sa týka Alfréda Veľkého, stále platí že ide o to najvernejšie herecké stvárnenie tejto významnej historickej postavy vôbec. Nádhera! A ešte dobrá správa - tretia séria je na dobrej ceste. Update (3. séria) - 4.12.2018: Opäť jedinečný a veľmi príjemný zážitok. Aj tretia séria sa môže pýšiť výborným scenárom na podklade fantastickej knižnej predlohy. O intrigy, dobrodružstvo, romantiku, napínavé situácie... tu nie je núdza. Navyše sa mi veľmi páči kam sa začal príbeh uberať, som zvedavý či bude ďalšia séria. ()

Ant

Seriál, který umí díl od dílu překonávat sama sebe. Syrový ranný středověk, Saxoni proti Vikingům, křesťanství proti "pohanství", Alfredova bázlivá umírněnost proti Uhtredově strategické impulzivnosti. Vynikající herci, hudba, výprava (Maďarsko šikovně simuluje Anglii). Příběh toho řekne mnoho o náboženském pokrytectví a netolerantnosti a to velmi chytře - něco, co bych tady nečekala. Uhtred je skutečný asshole, který se prostě nedokáže sžít se Saxonskými zvyky a právě proto jsem si ho oblíbila. Kdo seriál po pilotu opustil, udělal velkou chybu. Už teď to překonalo stále více do bahna průměrnosti zapadající Vikings. 8/10 ()

Ratemus

Nejdříve jsem tomu dal tři hvězdy, ale s druhou řadou musim změnit rozhodnutí od základů. První řada byla nic moc, nejvíce mě bavil Ubba a Uvřed se svým adolescentním knírkem spíše otravoval. Druhá řada nabrala jiné tempo a fakt mě bavila. Jedna věc mě teda ale opravdu štvala, někomu se zdá sen o hovně a to hovno je druhý den král, hlavně že to tak chce bůh, postavy přichází a odchází. Tento seriál je učebnicovej příklad toho, že s věřícími se prostě nedá bavit natož s nimi žít. Scéna kdy jednomu vezmou majetek s tim že to bude sloužit bohu a pak se otec (čti pedofil) cpe masem jako to prase mě fakt nasrala. Ale jinak výborné, skvělá kamera, akce a pletichy, u mě dobré a jak jsem se netěšil na druhou řadu tak na tu třetí se těším....jinak ten Alfréd byl opravdu takovej idiot? mimochodem v té době se ještě meče na zádech ani nenosily, vlastně je to šíleně nepraktický ()

Happens

Mladší a méně úspěšný bráška od série Vikingové, která byť je charismatičtější, tak ale je více položena na fikci a spíše základech mytologie, přičemž zde se více odráží realita, což v konečném důsledku vypadá lépe, než když vede armádu do boje kvechtivý a nechodící Ivar. ()

Chrustyn

Hodnoceno na základě první série. Po několika dlouhých měsících a s velkým zpožděním, jsem konečně dokoukal celou Hru o trůny. Navnaděn historickým tématem jsem vyhlížel co dalšího rozjedu a Poslední království se zdálo jako velice dobrá volba. Hodnocení vysoké a vzhledem k tomu, že je seriál přirovnáván ke skvělým Vikingům, těšil jsem se moc. První dojmy velice dobré. Skvělá špinavá atmosféra, působivá ruční kamera a i postavy byly zajímavé. Bohužel jsem si někdy v druhé půlce začal víc a víc uvědomovat, že se toho vlastně moc neděje a bohužel se tento pocit až do konce nezměnil. Nudil jsem se, vývoj příběhu a postav jsem moc necítil a po první sérii končím a vyhlížím něco jiného. ()

Arsenal83

Od skvelého rozjazdu sme sa za 8 častí dostali v prvej sérii trochu na neutrál. Od druhej série dávam ale plný počet, pretože od vtedy akoby tvorcovia prešli vysokou školou stupňovania napätia. Uthred, čo by hlavná postava, má byť nositeľom sympatií. Nie je však len nejakým bielym rytierom, ale dosť aj serie. Jeho priority, vzťah k ženám i celkové pohŕdanie každým prináša až pocit úľavy, keď sa mu stane niečo zlé. Navyše vystriedať toľko "oficiálnych partneriek" za tak krátky časový priestor, to nepoteší žiadneho fanúšika romantických partov v podobných seriáloch. Seriál sa celkovo snaží podobať a je zmesou takého miš mašu Game of Thrones, Kráľovstva nebeského, Vikingov a ktovie ešte čoho, ale úžasne baví. Keď už sa zdá, že dej trochu nudnejší, ihneď tam nasadia nejakú pekne krvavú scénu. Náboženstvo sa tu stretáva s čarodejníctvom, či až fikciou. Hlavný hrdina je braný za vzor čestnosti a spravodlivosti a následne vyvražďuje nevinných ľudí v dedine. Príliš veľa kontroverzií, ktoré ale diváka silne lákajú. ()

Ivoshek

Zatímco z Vikingů jsem viděl dva díly a přestaly mě bavit, tohle jsem si oblíbil hned. Možná to není tak výpravné jako třeba Hra o trůny, ale hlavní půdorys děje stojí na historických datech a postavách, které se navíc docela chovají tak, jak odpovídá jejich obrazu. Obraz středověké Anglie se vší tou chudobou, bídou a primitivním křesťanstvím je skvělý. Jedinou slabinou (nebo "slabinou"?) je pro mne hlavní hrdina Uhtred. Zatímco ostatní postavy jsou v zásadě docela historicky věrné, on to celé mnohem víc stahuje k hrdinské fantasy. Z produkce posledních let nicméně musím říct, že tohle je top. /// HODNOCENO PO KONCI PRVNÍ SÉRIE. ()

Necrotongue

Od pohledu levnější seriál než Vikingové,musel jsem si na něj chvilku zvykat,ale vzhledem k syrovosti děje a hlavně kvůli výborné hlavní postavě jsem nemohl dát méně než čtyři hvězdičky.Na rozdíl od velkého množství křesťanských poklékačů,je Uhtred typická neřízená střela,je sobecký,neuctivý,nezvladatelně vzteklý a nekřesťanský a to jsou důvody,proč jsem si ho oblíbil,seriál by mě bez této postavy asi nebavil. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD