Po období míru povolá tajemný hlas Uhtreda, aby následoval svůj osud. Erik má rafinovanou prosbu a Beocca řeší otázky srdce. (Netflix)

Necrotongue

Po shlédnutí páté epizody jsem byl trochu vykolejený. Uprostřed rozjeté sezóny přišel jakýsi zvláštní pilotní díl, který mě zvolna uváděl do děje tři roky po posledních událostech. Nebyla to sice nezajímavá záležitost, ale nepříjemně mě rozladila a zbytečně zpomalila zatím výborné tempo druhé řady. ()

Ironfood

Tak jsem si říkal, že druhá série se z hlediska atmosféry docela zlepšila, nicméně tento díl je v tomto směru celkem zklamáním. Zejména scéna s mrtvým prognostikem mohla být udělána mnohem hutněji... ()

Nach

Jakoby nám začínala další série. Posouváme se o několik let napřed, kdy se objevuje nová hrozba a jakýsi šeptající mrtvý. Vše má samozřejmě svůj racionální základ. Každopádně pátá epizoda jakoby oproti jiným výrazně zpomalila aniž by se pokoušela nabídnout alespoň vydatnější porci atmosféry. Vše jede jak má, ale je to o jednu hvězdu slabší. 80% ()

Arkanoid

V seriáli máme po prvý raz mystiku. Uthred ako bojovník spomína svojím porazeným Alfreda, ktorý s jeho riešením situácií nesúhlasí. Uthred by zasa od Alfreda vo vojensky napätej situácii očakával vojenské riešenie, čo pacifistický kráľ odmieta. Uthreda po prológu epizódy navštívi kráľov synovec a povie mu bájku o mŕtvom mužovi, ktorej neverí najprv ani Uthred, ani jeho žena. Uthred sa ale ide presvedčiť na vlastné oči a máme tu surové násilné scény mimo bitky, aké už dlho neboli. V krvi sme sa ale nakoniec neutopili, aj keď by možno málo nechýbalo. Pri nemŕtvom mužovi mi chýbala nejaká hádanka o predpovedanej budúcnosti, ktorou by zasial aspoň nejaké pochybnosti do svedkov a trochu lepšie, zlovestnejšie a nechutnejšie masky, čo by pridalo na atmosfére. Inak ale epizóda aj napriek menšiemu množstvu akcie bavila. ()