Dobré ráno, Vietnam

• Česko Dobré ráno, Vietname (viac)

Dobré ráno, Vietname! To je pozdrav nového discjockeye (Robin Williams) na vlnách armádního rozhlasu, který doslova srší humorem a miluje rock and roll... Nový moderátor na vlnách armádního rozhlasu zásadně změní ranní vysílání. Vojáci ho zbožňují, ale někteří nadřízení ho zkrátka nenávidí. Velmi lidský příběh ukazuje krutý čas války ve Vietnamu v protikladu s nesmrtelným humorem Robina Williamse a hudebních hitů té doby. (oficiálny text distribútora)

dobytek

Film jsem viděl poprvé před mnoha lety (dodávám, že s dabingem) a vim, že mě to moc nenadchlo. Teď jsem se k filmu zase dostal takovou oklikou. Jelikož v práci trávim většinu času v autě a nebaví mě poslouchat ty sračky, co hrajou v rádiu, tak si pořád tahám nějaký mp3ky na flešku. Ani nevim jak, protože šedesátky zrovna moc neposlouchám, ale na flešku se dostal i soundtrack k tomuto filmu. Soundtrack kromě písniček obsahuje i různý hlášky Robina Williamse z filmu. Nějak jsem zase dostal chuť se na ten film podívat. Přečet jsem si tady komentáře, že dabing je na hovno, originál je nesrovnatelně lepší, atd... Takže jsem se podíval na film v originále a opět musim konstatovat, že mě to moc nenadchlo. Robin Williams sice dával do svý role všechno a zahrál skvěle, jenže ten příběh kolem je spíš taková přehlídka klišé a šablonovitejch postaviček. Prostě tenhle film stojí na výkonu Robina Williamse a zároveň dodávám, že dabing Michala Pavlaty podle mě filmu nijak neublížil. Škoda, že jsou už oba po smrti... ()

flanker.27

Spolu s Vrtěti psem a Mladým Sherlockem Holmesem nejlepší film Barry Levinsona. Už je to dlouho, co byl naposled v televizi, přesto si ještě pamatuju skvělý mix nepřetržitých hlášek Robina Williamse a občasných připomenutí, že válka zas taková sranda není. "Víte, jakej je rozdíl mezi armádou a skautama? Skauti nemaj těžký dělostřelectvo." ()

Morien odpad!

(1001) Nelíbí se mi sentimentální tón celého filmu, nelíbí se mi postava Cronauera a nelíbí se mi, jak ho Robin Williams hraje. Navíc mi pro tu roli přijde moc starý. Kdyby se ta postava napsala na papír, tak bych si určitě představila někoho mladšího. Když například pronásleduje po ulicích dvacetileté holky, nepůsobí to jako roztomilá charakterizace hlavního protagonisty, ale skoro jako kriminální chování zastydlého úchyla. Skutečnému Cronauerovi bylo v době, kdy se film odehrává, 27 let, Williamsovi bylo ve filmu 36, takže na tom něco bude. Nejsem schopná dát zelenou snímku, kde se hlavní akce odehrává v ilustrativních montážích, který říká, že policejní akce je v pořádku, když se u toho vojáci nenudí, a jehož hlavní hrdina neumí ani mlčet, ani říct cokoliv, co by stálo za slyšení. ()

Aluska88

Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej." ()

genetique

Vojny, ako temné obdobia v ľudskej histórii sa poväčšine vo filmoch vykresľujú čo najviac realisticky, dramaticky, tragicky. Ono by to teda v podstate ani nemal byť problém, pretože sa snažia zobraziť vojenské konflikty také, aké v skutočnosti sú. Oveľa väčšou výzvou je nájsť v týchto udalostiach námet, ktorý by dokázal diváka rozosmiať a dať do kontrastu vojenské reálie s humorom. Levisonovi a pár ďalším sa to podarilo na výbornú, Williamsov multitalent skvostne využitý a film má za pomoci ostatných hercov presne taký feeling, aký v tragikomédiách tohto typu (Musíme si pomáhat) proste zbožňujem. 85%. ()

StarsFan

Hodně zvláštní film o válce ve Vietnamu. Záběry na vojáky v bitvě byste tu počítaly na sekundy a podobně je tomu s politikou. Místo toho se na vás řítí vodopád gagů v podání Robina Williamse, který jako rozhlasový moderátor dělá to, co umí dělat nejlépe. Ve svých vystoupeních si utahuje nejen z vysoce postavených vládních představitelů, ale i z politiky USA, takže je logické, že se to po nějaké době přestává některým lidem na určitých pozicích líbit. A spekulace, jak se (ne)oblíbeného moderátora zbavit, jsou v plném proudu... No, s válkou ve Vietnamu tenhle film nic moc společnýho nemá, Vietnam tu slouží jenom jako kulisa pro Williamsův komediální potenciál. A ten pro vás má připravenou takovou smršť vtipů, že se budete asi po většinu času pitomě tlemit jako většina vojáků americký armády (tedy aspoň těch z tohoto filmu). Někdo tvrdí, že ten film má i dramatickej potenciál a možná je to pravda. Williams naráží na problémy války. Jasně a taky sakra můžeme říct, že podtextem Indiany Jonese je probudit v lidech zájem o památky. Nevím, možná na někoho tenhle film jako drama působí, ale znám řadu jiných filmů o Vietnamu, kde je přece jen té závažnosti a témat na zamyšlení víc. Žádný z nich ale není tak vtipný. I když chápu, že ne každému bude Williamsův styl "ukecaného šílence" zrovna sedět. Jak bude dnes v noci? Horko a vlhko, což je fajn, když jste s dámou, a ne, když jste v džungli!" ()

berg.12

Tenhle film bohužel naráží na jednu hodně podstatnou věc: z velké části NEPŘELOŽITELNÉ (ve smyslu toho aby mi ten nepřetržitý vodopád Williamsových hlášek taky něco říkal. Povedl se mu spíš pravý opak, časem mě doslova ubil). Ale jako pohled na válku "odjinud" to není špatné. ()

Spiker01

Jedna z těch mnoha legendárních rolí nedávno zesnulého Robina Williamse. Jedná se o velice dobře natočenou komedii, která ani trošku nestárne a pobaví i dnes. A co může být lepšího než nadčasový film? Williams s Whitakerem zkrátka tehdy váleli. PS : Gooooooooood Moooooorning, Vieeeetnam...90% ()

castor

„Jak se tady může válčit? Jsme zahrabaný ve špenátu!“ Dá se čekat, že moderátor armádního vysílání v Saigonu léta páně 1965 narazí i přes obrovskou popularitu u vojáků u svých nadřízených. I přesto, že u mikrofonu srší ďábelskými monology, nemůže pouze s tváří baviče dál pozorovat sílící ozbrojený konflikt. Renomovaný Barry Levinson natočil další variaci ukazující na nesmyslnost války a v poměrně jednoduchém příběhu dává vyniknout komediálnímu herectví Robina Williamse (nominace na Oscara, na Zlatých glóbech si cenu odnesl). Ač divák může jeho řádění v éteru pozorně sledovat, některé kousky jednoduše nepochopí (a málo jich rozhodně není). Emočně se mě to dotklo jen velmi jemně!! 75% ()

viperblade

One man show Robina Williamse, který tu bude chybět. Good Morning, Vietnam ale není jen tohle, je to především skvělá satira na válku a film, který jen tak nezestárne. Jak kvůli pečlivě vybraným písničkám, tak kvůli Robinovi a jeho doslova energickému výkonu. A jakmile film skončí a vy si vyhledáte trošku více informací o opravdovém Adrianovi a zjistíte, že dost tam bylo přikresleno kvůli filmu, tak vám to bude vcelku jedno, protože byste nechtěli, aby tento film byl nějak pozměněn. Alespoň já jsem to tak cítil a to, si myslím, je asi nejlepší argument pro plné hodnocení pro film, který je "inspirován skutečnými událostmi". Někdy fikce je holt zábavnější. 100 %. ()

D.Moore

Tři a půl hvězdy. Co si budeme povídat - herecký výkon Robina Williamse může být zrovna tak hlavní devizou i hlavním úskalím tohoto filmu. Někdo může prostořekého vojína Cronauera zbožňovat a hltat každý jeho vtip, jinému zase může vadit, že některé jeho fóry prostě a jednoduše nepochopí. Já jsem zůstal někde v půli cesty, nicméně parádní hereckou kreaci Williamsovi upřít nemůžu. Co se týče zbytku filmu, škoda byla takové nějaké nijaké dějové linky s vietnamským hochem, která mohla být více emotivní, a také se mi moc nechtělo věřit tomu, že banda Vietnamců, kteří se ve škole učí angličtinu a mají s ní evidentně problémy, by tak dobře rozuměla kulometnému projevu "učitele Cronauera". ()

gogo76

"Si o hlavu menší, preto si mi sympatický"...Toť jedna z mála vtipnejších hlášok v tomto filme. Našťastie film nestojí na tom , či vám je humor svojského moderátora blízky alebo nie. Mňa ten jeho humor nejako minul, ale pri tej jeho kadencii sa sem-tam niečo zadarilo. Príbeh moderátora, ktorý si hovorí čo chce a nadriadeným poriadne pije krv, zaujme aj tak a ten humor som bral ako bonus navyše. Filmu pomáhajú skvelé songy tej doby a do poniektorých bol namixovaný výborný dobový materiál. Asi najlepší zostrih dostal hit L. Armstronga What a wonderful world . Výkon R. Williamsa poteší, ale mne urobili radosť dvojičatá v uniforme, pri ktorých si spomeniete na Cameronov T2. 70%. ()

Reiniš

Robin Williams excelující ve filmu, jež z něho udělal hvězdu. Kouká se na to sice hezky, ale ke konci jsem měl pocit, že mi někdo něco vyprávěl, ale nedovyprávěl. Děj snímku se mě moc nedotýkal a skončil, tak jak jsem předpokládal. Nadprůměrný film o válce ve Vietnamu, stojící hlavně na výkonech pánů Williamse a Whitakera. ()

sepp

Naprosto ojedinely film, podavajici valku ve Vietnamu originalni formou. Ackoli se film tvari jako komedie, jde spise o drama ukazujici nesmyslnost a zabednenost. Robin Williams je naprosto vytecny... ()

lamps

Trochu jiný pohled na hrůzy Vietnamské války. Pohled očima člověka naplněného humorem, entuziasmem a láskou k druhým, kterou aplikuje přednostně a za jakýchkoli podmínek. Pohled o to více působivý a autentický, že i do duše takového člověka si válka nakonec prokouše svou jednosměrnou cestičku. Zahráno mistrně, natočeno zkušeně a napsáno tak, aby se na film mohli dívat s trochou benevolence i občané Vietnamu, s důrazem na přátelství, kterému by neměly bránit žádné jazykové bariéry nebo kulturní a rasové rozdíly. Ale plný počet udělit nemohu, bez Robina Williamse by totiž dobrá polovina humorných situací vyzněla jaksi vniveč.. 85% ()

Big Bear

Dnešní ráno jsem dobré neměl. Dozvěděl jsem se, že zemřel Robin Williams. Ačkoliv jsem tenhle film viděl už před časem, nevím proč sáhl jsem právě po něm. Chtěl jsem si něčím Robina připomenout, něčím uctít jeho památku. Měl jsem ho rád. Ne vždy mi vše sedlo, ale to platí u mých ostatních oblíbených herců také... Tenhle film bude pro leckoho hůře stravitelný. Je to tiž o specifickém humoru, ke kterému musíte něco vědět o tradici amerických rozhlasových relací, způsobu jejich prezentace některými aktéry i přímo o dobových osobnostech, které Williams paroduje a nebo ironizuje. V neposlední řadě humor zneprůhledňuje i časký dabing v čele s Michalem Pavlatou. Já ho mám rád, ale u dabované verze filmu mi to celé nějak nesedlo (osobně preferuji Viktora Preisse nebo Jiřího Pragera)... Válečným bych snímek rozhodně nenazýval, je to prostě drama odehrávající se během války ve Vietnamu. Paradoxně však hlavně díky záběrům na projíždějící kolony amerických náklaďáků s pěchotou, PT boaty hlídkující na řece či na sestavy prolétajících Hueyů nad opevněnými rozbahněnými bázemi v džungli nabídly tak silné aroma války ve Vietnamu, o kterém by se mohlo snít nejednomu regulérně válečnému filmu. Odpočívej v pokoji Robine Williamsi ! A děkuju za tu kupu krásných postav, které jsi ztvárnil... * * * * ()

Aky

Závratně povedená herecká equilibristika Robina Williamse. Z filmu je cítit, že jak on, tak režisér do poslední své cévy uvěřili myšlence svého filmu, že dobýt zemi lze zbraněmi, ale dobýt její lidi se dá spíše humorem a dobrotou. ()

HAL

V podstatě celá Vietnamská válka v kostce - naivní americký prosťáček přijde do Vietnamu, chvíli dost dobře baví sebe i všechny kolem, pak narazí na realitu, a rychle se spokojeně vrátí domů, zanechávaje za sebou něco málo mrtvých a menší kulturní obohacení místních domorodců (= umění nadávat a baseball). Přijít sedmnáct let po MASHi a rok po Četě s něčím takto relativně plytkým, tím Levinson s Williamsem prostě nemohli moc ohromit už tehdy, a zábavnější než sledovat celý film, by bylo jen poslouchat Williamsovy rádiové výstupy. To jediné jsou tu totiž opravdu vtipné. 6/10 ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)