Dobré ráno, Vietnam

• Česko Dobré ráno, Vietname (viac)
Trailer

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

Knor

Velmi zábavný snímek se skvělým Robinem Williamsem. Komik, bavič a především výborný herec utáhl celý filmsám naprosto s přehledem. Musím ale upozornit, kdo ještě neviděl ať kouká na nedabovanou verzi, je to jeden z mála případů, kdy dabing uškodil. Ale to je detail, jinak je to originální zpracování válečného tématu, u kterýho se díky Robinovi budete skvěle bavit. ()

Godhaj

„I am a lieutenant and I would like salutes occasionally. That's what being a higher rank is all about.“ Dívat se dvě hodiny, jak Williams bez ladu a skladu řve náhodná slova do rádia, má asi být dle tvůrců legrace. Ale dívat se na někoho, jak se směje či řve, prostě není vtipné. Navíc postava Cronauera mi byla naprosto nesympatická. Nejen jeho výstupy v rádiu, ale také způsob, jakým běhá po Saigonu a nabaluje vietnamskou dívku, mě byl dost proti srsti. Jeho nadutost, nepochopení místní kultury a neúnavná intenzita, s jakou si chtěl podmanit chudák nebohou dívku, jakoby v kostce symbolizovala kolonialistické vykořisťování západních mocností celé jihovýchodní Asie. Dobré ráno Vietname je dost hloupý film, vůbec v něm není stopy po pochopení celého složitého konfliktu a napjatých vztahů mezi Američany a Vietnamci. Žánrově to nebyla ani komedie, ani válečný film, jen dvouhodinová hloupá nuda. Jediný klad na tomto filmu vidím v technické stránce věci a uvěřitelnému prostředí. ()

Kenneth

Spíš to byl film o tom, jak se jeden člověk staral o dobrou náladu mezi vojáky a ti ho 'žrali'. Bohužel mi to ale v drtivé většině případů vůbec nepřišlo vtipné, takže jsem se ptal sám sebe: "Čemu se ti vojáci tak smějí?" Myslím, že si dali američtí tvůrci opět laťku moc moc vysoko. ()

herrbierer

Když jsem tenhle film sledoval, napadlo mě, že je to takový MASH z Vietnamu. A skutečně tomu tak je. Pár ostřejších slov a celkově ostřejší přístup k věci ho o dost více přibližují skutečnosti. Robin Williams tu má snad nejlepší roli své kariéry a Foresta Whitakera si zde dobře zapamatujte, protože takovouhle postavu už ho hrát neuvidíte. Celkově je tento snímek koncertem po všech stránkách. Humor je většinou lehce černého ražení, ale nikoho neuráží. A když je potřeba vzbudit i jiné emoce, i ty fungují. ()

Boulderman

Tenhle "vietnamský" film mě vůbec nenadchnul. Spíš jsem se celou dobu dost nudil, český dabing byl strašný, což mi ještě umocňovalo mé utrpení. Mslím, že je to jeden z nejvíce nadhodnocených filmů, jaký jsem zatím viděl.... Sotva 10% ()

Mykhaluu

Nečím mi ten herecký koncert Williamse připomínal Benigniho v Život je krásný. Nejdříve to mělo u mě našlápnuto k filmovému zázraku. Pak, ačkoliv některé scény vypovídali skutečně naléhavě, dostavil se mi z filmu jistý pocit neskutečna a nic neřešitelna. No, ono se toho vyřešit asi moc nedalo. Každopádně film je natočený tak, že nezestárl ani do roku 2010, kdy jsem ho viděl konečně celý! :) ()

transbeskyd

Tak trochu jiný pohled na vietnamskou válku. I když odlehčený, přesto ne zlehčující. U takového vysílání s takovým spíkrem by byla radost umírat. Leoši, máš se ještě hodně co učit..:) ()

Alca

Robin Williams. Když vidíte v titulcích tohle jméno, znamená to parádní výkon a perfektní show. Tady tomu nebylo jinak. ()

Meow86

Hej, pane diskžokej! Nevšední film o nevšedním americko-šikmookém přátelství na pozadí války ve Vietnamu, ve kterém suverénně vál(č)í Robin Williams. "It's gonna be hot and wet! That's nice if you're with a lady, but it ain't no good if you're in the jungle." ()

Guran

Výborný neakční válečný film se špetkou kemodie s vynikajícím Robinem Williamsem v hlavní roli. Zde předvádí, že to není jenom komediální herec, ale i dokáže zahrát vážnější role. Jeden z jeho nejlepších filmů. Williamsův úsměv je nezapomenutelný. ()

papadoce

Film, ktorý ma absolútne minul. Či už je to rokom jeho výroby (nemyslím), témou (nemyslím), alebo špatným herectvom (vo filme také nie je) nedokázal som sa naladiť na jeho vlnu. Malo by to byť smutno veselé, ale v českom dabingu mi to nič vtipného nedalo (veľmi zriedkavo som sa jemne vyzývavo pousmial). Rozumel som tej smutnej pasáži, ale tú som už videl natočenú mnohokrát ďáááleko lepšie. Čakal som oveľa viac. ()

Stejšn

Na mě to vůbec nepůsobilo. Ale možná je to kvůli dabingu, Michal Pavlata mi do toho absolutně neseděl a byl mi až protivný. ()

pestak

Jednoduchý, ale přitom velmi kritický film o Vietnamské válce, v němž povrchní vtipy moderátorů odhalují nesmyslnost válečného konfliktu. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,3/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 90%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 78.7% | Dóbrééé ráno Vieeetnáááme! Opravdu velmi dobrý film, který i přes svoji komediální a odlehčenou atmosféru (hlavně díky skvělému "Robovi") má silný podtext a několik úžasných scén. Holt není to žádná vyvražďovačka v pralese nicméně tehdejší život v Saigonu a příběh o jednom pozitivně naladěném chlápkovi, který skvěle říká vtipy a kašle na zkorumpovanou vládu US. K tomu velmi zdatně sekundující mládík Forest Whitaker a nevyjde z toho nic jiného než skvělý filmeček do pohody i nepohody... 85% ()

Súvisiace novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který…

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

07.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,…