Dobré ráno, Vietnam

• Česko Dobré ráno, Vietname (viac)

Dobré ráno, Vietname! To je pozdrav nového discjockeye (Robin Williams) na vlnách armádního rozhlasu, který doslova srší humorem a miluje rock and roll... Nový moderátor na vlnách armádního rozhlasu zásadně změní ranní vysílání. Vojáci ho zbožňují, ale někteří nadřízení ho zkrátka nenávidí. Velmi lidský příběh ukazuje krutý čas války ve Vietnamu v protikladu s nesmrtelným humorem Robina Williamse a hudebních hitů té doby. (oficiálny text distribútora)

Stíba

Mám rád, když se vážnější téma dokáže podat s úsměvem a nadhledem a tohle je přesně ten případ. Skvělý Williams v konfrontaci se svými přímými nadřízenými. ()

Pekisan

Sir, in my heart I know Im funny. Urcite vtipnejsi a pravdepodobne pravdivejsi nez jeho slavnejsi bratranci. Stacia mu 2 minuty a jeden song, aby skritizoval celu tu vietnamsku vojnu. Dokonca v case stale komunistickom, kludne oznacil USA za nositela zla. Ako vravim - velmi pravdivy film. There is no place like home. Hope, we`ll go all home. ()

tranquill

"Lidi mohou být plní sraček..." Vietnamský MASH? Dá se říct. Krásné komediální válečné drama s excelentní exhibicí Robina Williamse, tak jak to on umí! ()

Zahartof

Ač je Robin Williams výborný, většina jeho "vtípků" nebyla moc vtipná. Nic specifického se tomuto filmu nedá vytknout, avšak ani vám nezůstane v paměti příliš dlouho. Dobrý film, lehký nadprůměr. ()

marusaj

Netradiční pohled na konflikt ve Vietnamu a zároveň zajímavá výpověď Vietnamského traumatu. Z pozice rozhlasových DJ's sledujeme každodenní život v Saigonu - městě, které je uprostřed a zároveň na okraji konfliktu. Pohled, kde není vítězů a poražených, hrdinů a zbabělců. Tohle přes optiku klasické komedie vycházející z konfliktu "talentovaný podřízený a suchý nadřizený!, !učitel-američan a žáci-Vietnamci", v podstatě komici dělají gagy. Robin Williams klasicky k sežrání, vedlejší role jsou naprosto zastíněny a vpodstatě nestojí za zmínku. Trochu zamrzí celková nereálnost situací, násilně komponované vztahy mezi postavami a (pro mne) celkové vyznění filmu... tak trochu do ztracena. ()

Petulka88

Tenhle film se mi těžko hodnotí. A proč? Protože jsem ho viděl v českém dabingu TV Nova. A upřímně, tohle se vážně nepovedlo a dost to kazí dojem z celého filmu. Nejhůř dopadl bohužel právě hlavní hrdina, takže skvělý výkon Robina Williamse jsem si užil sotva napůl. Ty 4* nakonec dávám ze tří důvodů. 1. Robin Williams je tady opravdu úžasný. 2. Mám rád Foresta Whitakera. 3. Nemůžu filmu ubírat body za to, že nějaká komerční televize zmrvila jeho nadabování. ()

Colour

Dobré ráno, Vietnam, nie je ani zďaleka tradičným vojnovým filmom, skôr chrlí rad za radom hlášku za hláškou zameraných pre americké publikum (mnohé hlášky zrejme väčšina Európanov nepochopí). V podstate sa jedná o pomaly plynúci, no nenudiaci, príbeh postavený na kvalitnom scenáre, vtipných hláškach a charizme Robina Williamsa. Medzi humorné vysielanie sa veľa drámy nezmestilo, no čo sa vyskytlo, to zobrazovalo pravý, humánny, zmysel filmu. Povinnosť pre milovníkov hlášok alebo MASH-u. 75% ()

SPDB

je to rozvleklý, pravda, že jsem si pustil dabovanou verzi, takže děsná nuda a chvílemi trapnost, třeba to jednou dám znovu, ale podle mě jedna z Williamsových slabších rolí ()

balcazar

Pre mňa typický príklad "one man show". Zaujímavosť filmu prudko závisí od prítomnosti Williamsa, resp. od scény, v ktorej hrá. Odlišnosť kultúr na základe nevydarenej lásky hlavného hrdinu s domorodkyňou z Vietnamu ma príliš nenadchla, manipulácia v médiách a podobné javy boli ukázané, niektoré scény ako záverečný softball či Williamsove "Gooood morning, Vietnam" mi zostanú v pamäti. ()

lakart

Upřímně obdivuji s jako vervou a nasazením hraje svoje role Robin Williams a o to více mě zamrzí jeho náhlá smrt. Tento film dokazuje jeho nesmírné kvality. Příběh rádiového discjockeye v Saiogunu je originální. Paradoxně mě jeho vysílací momenty bavily a nadchly nejméně. Asi jsem je dostatečně nepochopil a rozhodně mi nepřišly vtipné, nejsem Američan a nemám vzpomínky na tu dobu. Tady jsem se trochu nudil. Na druhou stranu všechny zbývající scény odehrávající se mi rádio jsou nadprůměrné a skvěle vykreslují atmosféru, problémy a lidské přístupy k prapodivné a nesmyslné válce. Tady je film pro mě hodně silný a nezapomenutelný. 85% ()

Psycho.R

Robin měl obří charisma, o tom se netřeba bavit. A zrovna v tomto filmu byl plnej energie, jako atomová elektrárna. Co mi nejvíc kazilo zážitek byl naprosto strašnej dabing, kterej poslal spoustu důležitého do kopru. Třeba se na to časem podívám v originále a ocením i slovní přestřelky. ()

Likan7

Uznávám schopnosti Robina Williamse. Jeho komediální talent je v Dobré ráno, Vietname, úžasně rozvinutý. Jenže ten zbytek mi jednoduše nesedí. Určité fragmety, scény, jsou dobré a jako protiválečný film funguje dobře. Jenže mi přijde, že film jednoduše téměř nemá příběh a spoléhá se "jen" na umění Williamse. Tohle mi k dovuhodinovému filmu přijde málo. ()

kukkik

Tenhle film předchází takřka legendární status a sním spojený hype. Čekal jsem tedy pecku a fantastický film, na který budu dlouho vzpomínat a rád se k němu vracet. Dobré ráno, Vietname není špatný film, to ani v nejmenším, ale přesto je pro mě zklamáním. Robin Williams tu hraje svoji celoživotní roli šprýmaře se smutkem v očích ale pro mě tu není kladnou postavou. Je zvláštní, když komediální snímek z válečného prostředí prezentuje kladného hrdinu příběhu, který ale ani ve své době kladně vlastně nepůsobí. Namísto břitkého humoru inteligentního protagonisty tu jsou jen rádiové vtipy, kterým vtipnost dodává hlavně rychlost, se kterou jsou vymýšleny a přednášeny a ačkoli nejsem odpůrce tohoto stylu humoru, v tomto filmu na mě bohužel nefunguje. Že fungoval na tehdejší vojáky, tomu plně věřím ale zub času na tenhle styl komedie působí víc než na jakýkoli jiný a tak v dnešní době působí zmateně a bezzubě. Rádoby vtipné role pánů Dickersona a Hauka, které se nejspíš měly nést v duchu Ernesta Goodbodyho, vyvolávají spíše soucit, než pobavení. Dějová linka s Tuanem mi připadá zbytečně osekaná a chybí jí smysluplný závěr. Sám Cronauer tu na mě nepůsobí jako charakterní klaďas, kterým měl nejspíš být, ale jako po většinu času velice arogantní, nezodpovědný a nepříliš inteligentní sobec. Jeho civilní eskapády potom nepůsobí moc věrohodně, jelikož nesedí k postavě, kterou tvůrci představují ve zbytku filmu. 3/5 ()

junxi91

Skvělý film, ve kterém do zatuchlé atmosféry Vietnamského Saigonu přinese trochu svěžího vánku svérázný, ulítlý a vtipný diskžokej Adrian Cronaeur. Jeho humor a nadhled se líbí vojákům, zato však nadřízeným leze na nervy. V roce 1965 přijíždí do vietnamského Saigonu letec druhé třídy a rádiový DJ Adrian Cronaeur, aby pracoval pro rádiovou službu ozbrojených sil. Po rozhlasové stanici jej provází vojín Edward Garlick, a jeho přístup značně kontrastuje s postoji a chováním ostatních zaměstnanců. Cronaeurovy zprávy začínají větou "Dobré ráno, Vietname!" a následuje čtení přísně cenzurovaných zpráv a neuctivých vtipů, smíchaných se zakázanou rock'n'rollovou hudbou. To se moc nelíbí jeho nadřízeným, kterými jsou podporučík Steven Hauk a seržant major Phillip Dickerson, jeden je suchar bez respektu, druhý je velice přísný a budí v ostatních strach. Hauk dodržuje přísné armádní směrnice ohledně humoru a hudby, zatímco Dickerson je zlý na všechny vojáky. Naopak brigádní generál Taylor a ostatní DJové si Cronaeura a jeho výstřední humor rychle oblíbí. Při cestě městem se Cronaeur zakouká do mladé vietnamské holky Trinh a pronásleduje jí do hodin angličtiny. Zde podplatí učitele, aby jej mohl zastoupit. Začne Vietnamce učit americký slang, vulgární výrazy a typické americké chování. Když Vás někdo sere, tak jej pošlete do prdele! Po vyučování se chce dát do řeči s Trinh, ale zastaví jej její bratr Tuan, který mu řekne, že ve zdejší společnosti platí přísná pravidla ohledně seznamování. Croaneur se spřátelí s Tuanem a vezme jej do místního armádního baru, který vlastní Jimmy Wah. Dva vojáci nejsou spokojeni s přítomností rákosníka Tuana v baru, a tak dojde ke rvačce. Cronaeur za to dostane od Dickinsona pořádnou čočku, nicméně jeho vysílání může dále pokračovat. Jednoho dne vytáhne Tuan Cronaeura ven z Jimmyho baru s tím, že jej chce vidět Trinh. O chvíli později bar exploduje a při tom zahynou dva vojáci. Příčinou exploze je nastražená bomba a Cronaeur o tom nesmí ve zprávách mluvit. Nicméně se vzepře, zamkne se ve studiu a o všem informuje ve vysílání. Dickinson nechá vypnout elektřinu a Cronaeur je suspendován. Na jeho místo nastupuje suchar Hauk, ale jeho humor je trapný, hudba nudná, a tak do studia chodí dopisy a telefonáty požadující, aby se Cronaeur vrátil zpátky. Cronaeur je demoralizován, chlastá a pronásleduje Trinh, která jej opakovaně odmítá. Taylor zasáhne na rozhlasové stanici a nařizuje, aby byl Cronaeur vrácen zpátky do funkce, on se však odmítá vrátit. Brzy však změní názor. Garlica a Cronaeura zastaví po cestě vojáci 1. pěší divize, mířící na boje do Nha Trangu. Garlic přesvědčí Cronaeura, aby předvedl vojákům na místě "improvizované vysílání", což vojáci ocení a DJovi to připomene, jak je jeho práce důležitá, a vrátí se do ní. Dickerson však vycítí příležitost, jak se zbavit natrvalo Cronaeura. Prostě schválí jeho žádost o rozhovor s vojáky v poli a nasměruje jej do An Loc. Cesta sem však vede přes oblast kontrolovanou Vietcongem. Croanaeur se vydává s Garlickem na cestu, ale najedou na minu a musí se schovávat před hlídkami Vietcongu v hluboké džungli. V Saigonu se o tom dozví Tuan, a tak ukradne dodávku a vydá se za nimi. Podaří se mu je najít, ale dodávka se porouchá a tak musí všichni tři mávat na helikoptéru americké pěchoty, která je vyzvedne a odveze zpět do města. Nicméně, není to tak jednoduché. Na základně se totiž Cronaeur dozví od Dickinsona nepříjemnou pravdu o svém příteli Tuanovi. A tak je Cronaeur čestně propuštěn a ani generál Taylor mu v této záležitosti nemůže pomoci. Dickerson však také nemá moc důvodů k radosti - za svou pomstychtivost je Taylorem převelen na Guam. Cronaeur pronásleduje Tuana do jeho vesnice, kde si vymění názory ohledně toho, kdo je přítel, kdo je nepřítel a kdo komu zachránil život. Před odjezdem si Croaneur zahraje softball se svými studenty ze třídy angličtiny a také se rozloučí s Trinh, se kterou tedy nakonec nic neměl. Na rozloučenou předává Garlicovi pásku s nahraným vzkazem na rozloučenou, kterou další den přehraje Garlic. Páska začíná slovy: "Sbohem, Vietname". Byl to skvělý, humorný film s dobrým příběhem, zobrazující tuhle zbytečnou válku z jiného úhlu pohledu a místo válčení a zabíjení tam šlo spíše o humor a přátelství. A Robin Williams opět potvrdil své herecké kvality a také status jednoho z mých nejoblíbenějších herců. () (menej) (viac)

raneczech

"Hey, this is not a test, this is rock´n´roll!" Vynikající film, který se neomrzí ani po stém shlédnutí a u kterého si člověk nutně musí říct, že Adriena musí jeho oblíbené radio za každou cenu angažovat. Koncert Robina Williamse, znamenitě sekundující Forrest Whitaker, vynikající příběh, prostě všechna nej. "Isn´t it early for being that loud? Oops, too late. It´s O´Six Hundred. What does the O stand for? Oh my God it´s early." ()

Sollozzo

Hodně originální pohled na Vietnam, který Vás nejdřív rozesměje a potom skoro rozpláče...Tak jak to občas bývá v "těch smutnějších" dílech M*A*S*He. Adrien, podobně jako Hawkeye, se musí vypořádat s jedním majorem (čtěte magorem), s nespravedlností války anebo s nesmyslnými nařízeními. To vše řeší pomocí ironie či satiry a drzého přístupu. Robin Williams, podle mě, v jeho nejlepší roli. ()

Nightswimmer

One man show Robina Williamsa na pozadi masinerie vietnamskej vojny, ktora nici tela i duse bojucich vojakov. Ich jedinou radostou zostava ranne vysielanie a vystupy ich milovaneho speakera s legendarnym pozdravom "Guuud Morning Vietnaaam." Filmu dominujú dva momenty - Song What a beatiful world a Robinov vystup pred vojenskymi jednotkami cakajucimi v autach na odvoz na zakladnu. Williams to rozbali v plnej parade a vybojuje Levinsonovmu filmu pathviezdickovy zásah ()

HarqAlAda

Inak ladený pohľad na vojnu vo Vietname. Robin Williams si to užíval. Byť native american, aj ja si to užijem na plné obrátky. Dej sa mi zdá trochu mdlý, čo v konečnom dôsledku až tak neprekáža vďaka kadencii hlavného protagonistu. Oplatí sa vidieť. ()

Gromit

Málokterý film dal tak vyniknout všestrannému talentu Robina Williamse. V této znamenité hořké komedii se mohl předvést nejen jako vynikající komik, kterému není nic svaté, ale také jako excelentní charakterní herec. A právě v souvislosti s ní na něj budu vzpomínat asi nejčastěji. Skvělé, opravdu skvělé! ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)