Dobré ráno, Vietnam

• Česko Dobré ráno, Vietname (viac)

Dobré ráno, Vietname! To je pozdrav nového discjockeye (Robin Williams) na vlnách armádního rozhlasu, který doslova srší humorem a miluje rock and roll... Nový moderátor na vlnách armádního rozhlasu zásadně změní ranní vysílání. Vojáci ho zbožňují, ale někteří nadřízení ho zkrátka nenávidí. Velmi lidský příběh ukazuje krutý čas války ve Vietnamu v protikladu s nesmrtelným humorem Robina Williamse a hudebních hitů té doby. (oficiálny text distribútora)

farfalla

V pondělí 11. srpna Robin Williams zemřel. Včera jsem se podívala znovu na jeden z jeho filmů. Williamse jsem z televize znala spíše z lehčích komedií jako ´Jumanji´, ´Mrs. Doubtfire´ nebo ´Night at the Museum´. Až později jsem viděla filmy, které byly více zaměřeny na zákoutí duše. Jedním z takových je i ´Good Morning, Vietnam´. Být DJ v rádiu je náročné, hlavně když to chce člověk dělat dobře, udržovat kvalitu a zároveň věřit tomu, co dělá. O to těžší to musí být v armádním vysílání v době válečného konfliktu. Čím potěšit posluchače, jak dát vojákům najevo, že jsou stále ještě lidmi, že i ti ostatní kolem jsou lidi. Je to precizní alchymie a ne každý na to má. Adrian Cronauer je rozený showman a pusa se mu nezavře. Něco jako bratři Marxové. Je potřeba žerty rychle říkat jeden za druhým, aby posluchači neměli čas si všimnout, že jsou to blbosti. Ale právě to vojáci chtějí, myslet na něco jiného a odlehčit si hlavu. A taky chtějí svou oblíbenou hudbu. Všechno toto ale naráží na zkostnatělé regule armádního vysílání, kde se úředníci jenom snaží plnit příkazy (Lt. Hauk - Kirby a Stg. Dickerson - Walsh). Adrian má rád lidi, podporuje vojína Edwarda Garlicka (Whitaker), aby zkusil po válce práci v rádiu, začne učit třídu Vietnamců angličtinu. Samozřejmě, je to angličtina ulice, ne ta z učebnice. Líbí se mu vietnamská dívka, a tak tráví čas s její rodinou. Je upřímný k druhým a to samé očekává i od nich. Ve válce však mají lidé hodnoty posunuty. Tento film je jiný, odlehčený pohled na vietnamskou válku, přes jejího účastníka, který přímo nebojuje, ale také se nevyhne konfliktu. Celý film stojí na Williamsovi, který jako stand-up komik skvěle dávkuje humor před mikrofonem i mimo něj. ()

Stružák

Průměrně dobrej příběh v průměrným filmu by se rovnal jasnejm třem hvězdičkám. Když ale mladej Robin Williams zahraje jednu ze svejch životních rolí. přidám klidně čtvrtou. (A mimochodem, označení žánru jako válečný sem nepatří ani omylem.) ()

SpaceOdyseus

Rodin Williams je skvely, stejne tak Forest Whitaker. Jejich vtipky funguji celou stopaz. Jen pribeh se po polovine premeni na klasicke klise, coz je skoda. Ale ctvrtou hvezdu si udrzi za celkem netradicni pohled na vojnu. ()

pjotr76

Průměrný film...hodnotím jej, ale vůbec si nevzpomínám o čem byl. Jo, Robin ráno něco vykřikoval do rozhlasu...Jenom co to bylo? ()

Hanys_

Dj Robin chrlí hlášky, jejichž humor jsem moc nepobíral (ale možná bude chyba na mém přijímači) a balí mladé vietnamky (tedy jednu). Jako ukázka Williamsova improvizačního talentu perfektní, ale jinak nuda, protože hlavně vážná dějová linie moc nefunguje. 6/10 ()

Warle

Tak trochu sólojízda Robina Williamse, která z "Gooooooooooood Morning, Vietnam" dělá tu klasiku, která se z tohoto filmu tak trochu stala. Jen díky němu a řízné muzice (Beach Boys a Luis Amstrong ftw) je tenhle film vynikající. Nezvyklý film, který je čistě protiválečný a možná není tak úplně tím, co na první pohled očekáváte. Na plný počet to nebude, ale hodně dobré 4* naprosto s přehledem. ()

Disease

Tak do půlky to vypadá jen na herecký koncert Robina Williamse (a je to jeho nejlepší výkon, co jsem viděl, protože ještě nedělá pořád ty samé škleby), ale pak se začnou dít věci, některé sice předvídatelné, ale v pohodě. Výhrady mám proti tak trochu selankovitému pojetí války a ten humor v rozhlase mi taky nepřišel třeskutě vtipný, i když slovy klasika "pro kikoťi dobrí". ()

Zombi

Doooobrééé rááááno Vietnaméééé. Tuhle větu díky Robinu Williamsovi (a českému dabingu :) asi nikdy nezapomenu. Bezvadnej film o válce ve Vietnamu, který se místo na bojiště zaměřuje na zázemí, s hereckým koncertem Robina Williamse. ()

Rozjimatel

"Goooooooood morning Vietnam! It's 0600 hours. What does the "O" stand for? O my God, it's early!"  Vietnam tentokrát netypicky v humornej podobe, ale napriek tomu stále mrazivo nástojčivý. Ide o nezvyčajnú kombináciu komédie a drámy, ktorá prekvapivo perfektne funguje v oboch rovinách. Je to jeden z mála filmov o Vietname, kde dostali priestor aj Vietnamci (pri všetkej úcte, ale predsa išlo hlavne o nich) a dokonca sú konečne vykreslení ako normálni ľudia. Film ťahá hlavne skvelý Robin Williams, ktorý exceluje v role moderátora (s guľometom namiesto úst), pričom mu výborne sekunduje Forest Whitaker. Samostatná kapitola je hudba, ktorá je vybratá dokonale a skvelo film podfarbuje. Scéna napalmovej skazy v sprievode Armstrongovej piesne "What a Wonderful World" je neskutočne mrazivá. Keď si tak trápim hlavu, napadá ma jediný podobne pojatý film, aj keď z inej americkej vojny - M*A*S*H (1970).  "Speaking of things controversial, is it true that there is a marijuana problem here in Vietnam?" "No, it's not a problem, everybody has it." ()

Rekpet

Obávám se, že český dabing stojí za.. prd.. Sice jsem originál neviděl (ale v brzké době to plánuji, je to skvělý film) ale myslím si, že český dabing zničil spoustu vtipů, které zní spíše trapně. Myslím, tedy spíš doufám, že v originále to bude mnohem lepší podívaná. ()

S.per.T

Robinu Williamsovi parádně tahleta role sedla ke které stačí jen dodat Dobré ráno, Vietname! Jiný úhel pohledu na válku ve Vietnamu. Dobrá ukázka toho, že jakékoliv duševní povzbuzení v takových situacích je taky důležité a těsíte se každý den z maličkostí a jste rádi, že se můžete ráno probudit a slyšíte tohodle chlapíka. ()

j0nathan

Miluju tenhle film. Herecká one man show v podání výtečného Robina Williamse alá válka ve Vietnamu trochu jinak. Goooooooooooooooooooood morning Vietnaaaaaaaam! ()

Jaroslaf

Fantastický výkon Williamse, jak je u něj zvykem. Ze začátku spustí verbální kulometnou palbu, vystřídá tak 20 akcentů během půlminuty, 50 hereckých poloh během minut dvou a zdá se, že ho nikdo nezastaví... Film ale brnká jak na komediální, tak i dost vážnou notu. Čistá pravda a přehnaná ulítlost v médiích se prostě NENOSÍ a to jak v dnešní době, tak sakra v dobách Vietkongu. Ve výsledku je nedůležité co chtějí posluchači, hlavně aby nepřišel k úhoně systém a byly dodrženy byrokratické a ideologické normy... Pro mě to má hloubku i v tom, že jsem na mantinely systému narazil osobně i v nezávislých, pražských rádiích, což je smutná pravda. Byl jsem taktéž už poněkud přesycen filmy s vietnamskou tématikou, ale toto... je zkrátka jiné :) P.S: Skoro každý tu hodnotí dabovanou verzi. To jako fakt? Styďte se. ()

petikacka

Tady si to Robin Williams fuckt užil...Ta role mu sedla jak prdel na hrnec...Další v řadě filmů, které začal točit Oliver Stone, o tom jak to ve Vietnamu skutečně bylo a co si o tom mysleli samotní vojáci, kteří tam ve většině byli nedobrovolně...Silný příběh, který je chvílemi komedie, ale o to víc potom působí to skutečné drama...Za mě 98% ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)