Dobré ráno, Vietnam

• Česko Dobré ráno, Vietname (viac)

Dobré ráno, Vietname! To je pozdrav nového discjockeye (Robin Williams) na vlnách armádního rozhlasu, který doslova srší humorem a miluje rock and roll... Nový moderátor na vlnách armádního rozhlasu zásadně změní ranní vysílání. Vojáci ho zbožňují, ale někteří nadřízení ho zkrátka nenávidí. Velmi lidský příběh ukazuje krutý čas války ve Vietnamu v protikladu s nesmrtelným humorem Robina Williamse a hudebních hitů té doby. (oficiálny text distribútora)

HAL

V podstatě celá Vietnamská válka v kostce - naivní americký prosťáček přijde do Vietnamu, chvíli dost dobře baví sebe i všechny kolem, pak narazí na realitu, a rychle se spokojeně vrátí domů, zanechávaje za sebou něco málo mrtvých a menší kulturní obohacení místních domorodců (= umění nadávat a baseball). Přijít sedmnáct let po MASHi a rok po Četě s něčím takto relativně plytkým, tím Levinson s Williamsem prostě nemohli moc ohromit už tehdy, a zábavnější než sledovat celý film, by bylo jen poslouchat Williamsovy rádiové výstupy. To jediné jsou tu totiž opravdu vtipné. 6/10 ()

Snorlax odpad!

Možná, kdybych byla zfetovaným vojákem potícím se ve vietnamském pralese, by mi Cronauerovo žvatlání přišlo i malinko vtipné. Možná, ale silně o tom pochybuju. Troškův humor v kontextu tohoto díla získává nový, téměř intelektuální rozměr. Obávám se, že snažit se hledat smysl Adrianova žvanění v usvědčení války ve Vietnamu z nesmyslnosti, by bylo přeceněním Markowitzových schopností. Tak strašně jsem se nudila a nechápavě kroutila hlavou při oplzlém blábolení hlavní postavy, že nedokážu docenit ani netradičně pojatý pohled na válku. Ponechám Cronauera, aby si pohrával se svými varlátky, u nichž zamrznul jeho pseudohumor, a urychleně na tuto zrůdnost zapomenu. ()

kingik

Tenhle film si rozhodně nezaslouží tak vysoké hodnocení. Nic na něm není. Disponuje úplně obyčejnou režií, netradičním pohledem na válečný konflikt a ukecaným Robinem Williamsem. Český dabing rozhodně nedokázal věrně zachytit improvizační schopnosti zesnulého herce. V původní verzi je zážitek odlišný. Jenže je zde ten problém s ukecaností, která přece jen je přehnaná. Pro našince je film úplně nevtipný. Nevím, jak to mají Američané, ale Williamsův kulometný projev, šklebení se, všelijaké pitvoření, to moc vtipu nepobralo. Tenhle film si dovedu představit jako dobrou divadelní hru. Jako film to nemá ty správné grády a ostré filmové náboje. Hudební složka oslní pamětníky. K těm se já neřadím. Robin Williams na vlnách armádního rozhlasu je svérázná figurka s originálním rozměrem. Wiliams uměl lidské charaktery ztvárnit. Jenže pozor, film má dvě hodiny a výplň až příliš řídkou na to, aby dokázala diváka válečným humorem nepolíbeného, spolehlivě neznudit. S tímhle dramatem jsem se spolehlivě míjel, i když snaha hlavního herce byla velmi urputná. 40% ()

Anderton

Skúste si z fleku spomenúť na nejaký americký film o vietnamskej vojne, v ktorej dostanú väčší priestor aj vietnamskí civilisti. A prostitútky vo Full metal jacket teraz necháme stranou. Levinsom s Markowitzom majú moju úctu. Ide o hlboko ľudský antivojnový film skombinovaný s komédiou, čo nabáda k porovnávaniu so seriálom MASH. Je trochu škoda, že Williamsove fóriky sú prezentované v tak zbesilom tempe, že zachytíte maximálne každý tretí a po filme máte chuť si radšej k plnej spokojnosti ešte pre istotu prečítať scenár. Ono to viac funguje ako ten ľudský príbeh, než komédia, čo je nakoniec len a len dobre. ()

Frajer42

Možná, že mi veškerý zážitek z filmu zkazil naprosto otřesný český dabing. Ale v tomhle filmu jsem neshledal naprosto nic vtipným. Ať byl za tím mikrofonem kdokoliv, bylo to spíše trapné než vtipné. Přesto dám alespoň *, i když snad ani pořádně nevím za co. Snad za song od Luis Armstronga a nebo možná za tu pozitivní energii, která z filmu vyzařovala pod slupkou nudy. Všechny postavy s vyjímkou té hlavní mi přišly otřesné. Úspěch filmu si vysvětluji snad jen tím, že předchází Rainmanovi. V orginále už si na to netroufnu. Stačilo. ()

stilgar1

Snad nejlepší Williamsův výkon. Jen je škoda toho přílišného americanismu, jenž byl vsazen i do úst hlavního protagonisty. Taky se mi nezdály jeho řeči v rádiu tak vtipné. I když celkový projev byl skutečně dokonalý a hudba byla vybrána dokonale. A alespoň už vím, kde našel svou inspiraci Michael Moore pro svůj sestřih scén během "What a Wonderful World". Zde se to hodilo snad ještě více 8/10 ()

Kothy

Parádní film z války v Vietnamu s Robinem Williamsem. Dělá jim tam opravdu zábavnou rozhlasovou show. Škoda že už není mezi námi... "Dobré ráno, Vietnameee!" :D ()

Smok

Robin Williams sa pustil do ťažkého boja. Zvečniť Adriana Cronauera (ktorý mimo iné zas až tak vtipný moderátor nebol) sa mu podarilo svojským spôsobom, hláškuje v rádiu perfektne, len v súvislosti s predabovaním je drvivá väčšina humorného potenciálu vystrieľaná do vzduchu, čo je škoda.Chápem, že tvorcovia sa snažili využiť Robinov potenciál na vytvorenie odľahčenejšieho filmu o Vietname, ale takto sa im z toho vykľul ako sa u nás doma hovorí - ani ryba, ani rak. ()

nascendi

Videl som viacero filmov zobrazujúcich vojnu vo Vietname. Neobľubujem humor Robina Williamsa, na ktorom bol film postavený, pričom pokladám za nevýznamné, že dabovať jeho prejav nebolo ľahké. Oceňujem, že vo filme bol zobrazená domnelá nadradenosť Američanov, ktorí do Vietnamu prišli "pomáhať", pričom Vietnamcov neoznačovali inak ako rákosníkov, ničili im domovy a ženy považovali za potenciálne a lacné prostitútky. A tak mi z celého filmu ostal dobrý dojem iba z hudby mojej mladosti, ale na jej vypočutie nemusím siahnuť po filme. Na druhej strane kontrapunkt hudby a obrazu pri Armstrongom, spievanej skladby What a Wonderful World považujem za výborný. ()

nash.

Válka ve Vietnamu zase z jiného úhlu, tentorkát ovšem hodně okatě jako pouhá kulisa pro herecký koncert Robina Williamse. ()

Tomco

jedina vec co ma brala na tomto filme je urcite excelentny vykon robina williamsa, ktory predvadza paradne kreacie a je radost sa na neho pozerat. tym to vsak hasne. pribehova linka je dost nudna a medzi hrbkou viac ci menej uspesnych filmov s vietnamskou tematikou sa lahko strati. ()

WANDRWALL

Američané na Vietnam naházeli spoustu špíny. Okupovali ho, a pak si stěžovali na to, že mají z toho celonárodní trauma. Kdo je tam zval? Až agresoři, tak to často vypadá, že Vietnamci nejsou oběti, ale jejich nepřátelé...Aby to nebyla lidská společnost - když už měli američani Vietnam skoro zlomený, tak prezident vyhlásí konecválky, už má vláda zájmy jiné...***A tenhle film? Trapný R. Williams, nechutný F. Whitaker atd.***(19.10.2010) ()

Bachy

Mám slabost pro Robina Williamse, ale občas by potřeboval facku za to, jaké role si vybírá. Ale zde naopak zasluhuje pořádnou pochvalu. Celý film je postavený na jeho hereckém umu a ten Williams prodává skvěle. Prostředí rádia mám hodně rád viz. Piráti na vlnách. Navíc stejně jako ve zmiňovaných Pirátech je volba muziky provedena na výbornou. Opět mám problém s místní omezenou 5ti hvězdičkovou stupnicí. Ubrat 1-2 nudnější scény a je vyhráno. Varování: Nekoukejte na dabovanou verzi: Williams je nepřeložitelný a i v angličtině jsem se díky neznalosti zmiňovaných osobností dost ztrácel. ()

Rocky62

Na Levinsonově režii jsem si již několikrát pochutnal, ale tenhle pokrm byl těžko stravitelný. Málo ingrediencí, studené jak psí čumák a suché jak poušť v pravé poledne. Nezazlívám režisérovi, že se rozhodl trochu optimističtěji vyjádřit pohled na vietnamskou válku, i ten mix komedie a války bych (s velkým sebezapřením) skousl, ale nemohu vystát tu těžkou nudu, což je to jediné, čeho jsem se zde dočkal a v takovém případě nehodlám být objektivní. Možná nejsem tak inteligentní, abych film pochopil, možná mám retardovaný vkus a nebo bude problém žánr. Jsem si však vědom té výpovědní hodnoty, která má snahu zjemnit pravdu o válce ve Vietnamu.40% ()

dopitak

Film docela dobrý, zase trochu jinak vystavěný pohled na vietnamský průser. Ale pozoro na dabing! Dabérská partička z MASH si tady střihla další projekt. Pavlata je na Williamse sice nezvyklý, ale hodně dobře to dává. Škoda, že ostatní dabéři každý musí zvládnout asi osmnáct postav, a to i v situaci, kdy se herci ve scéně potkají. Nenadabovatelný, a hlavně nepřeložitelný film. Robinovy hlášky totiž nejsou vtipné, a nebude to asi jen paradigmatem doby. Mně ale hodně zaujal herec, tady ve filmu hraje dvojčata cenzory, který ve dvojce Terminátorovi sehrál postavu policisty, jehož T1000 propíchne (jak jinak) a jehož identitu pak pár scén používá. Věděl by někdo jméno? ()

Chrustyn

Barry Levinson přináší jiný pohled na vietnamský konflikt, který ukazuje pohledem rozhlasového DJ. Absurditu a krutost této války Levinson zprostředkoval na výbornou aniž by se vypravil na bojiště, potěší i výborný výběr dobové muziky a Robin Williams zde skvěle ukázal komediální talent, který ho později proslavil, bohužel se nemohu zbavit dojmu jednotvárnosti a občasné nudy. ()

Jirka_Šč

Výborní snímek, představující válku ve Vietnamu ze scela nového pohledu. K hodnocení 5*: Brát toto jako válečný film by mě nenapadlo ani ve snu. Kdybych ho měl hodnotit jako drama, povím si, že jsou mnohá lepší. Vnímat ho jako úžasný koncert Robina Williamse - ANO! Nenapadá mě role, ve které bych ho viděl lepšího! Moje dcera si bezprostředně po shlédnutí přála pustit některé jeho scény znova, ale zahnali jsme ji do postele :). ■ Jako nedostatek však vnímám dabing. Po úvodním dialogu z úst hlavních představitelů jsem se souhlasem zbytku rodiny přepnul angličtinu s českými titulky (a nedovedu si představit, že bych měl poslouchat Williamsův "slovní vodopád" v češtině). ()

classic

RAIN MAN BARRYHO LEVINSONA s DUSTINOM HOFFMANOM,ktorý v blízkej budúcnosti zahrá charakter s výnimočnosťou hodnou zapísania sa v najlepších hereckých výkonoch v dejinách kinematografie ešte len bude,rok predtým prichádza iný snímok,ale s geniálnym hlavným predstaviteľom: ROBIN WILLIAMS. V roku 1987 sú dva známe snímky s vietnamskou tématikou,a to KUBRICKOV FULL METAL JACKET,ktorý je samozrejme pre inú kategóriu divákov,náročný extrém,ktorý nešetrí nikoho a je tu režisér Barry Levinson a jeho pohľad na Vietnam:Good Morning,Vietnam o jednom fantastickom SPEAKEROVI,ktorý sa chce predviesť v Rádiu Saigon,ktoré potrebuje novú šťavu,ale jeho nadriadeným ihneď po príchode jednoducho nesadne...BUDE SHOW!!! Všetci už v súčastnosti dobre vedia,že pán HEREC ROBIN WILLIAMS už nie je medzi nami,a ja nemienim riešiť to,čo bohužiaľ urobil,chcem riešiť jeho mimoriadne geniálne herecké nadanie práve v tomto excelentnom podaní,že si za žiadnych okolností neviem nikdy predstaviť TO,že by som to videl dabované,Originál VOICE,ktorý má energiu takú,že som bol taký uchvátený,nielen preto,že tento herec získava prvú nomináciu na oscara,ale nepremieňa ju,čo aspoň v podobe CENY GOLDEN GLOBE sa premieňa. Je takisto dobre vidieť mladého herca FORESTA WHITAKERA,ktorý už v mladom veku dokazuje,aký je kvalitný herec,je zreteľné,že už v mladosti ukazuje svoje nadanie a OSCAR za THE LAST KING OF SCOTLAND príde takmer za 20 rokov! Prejdem k scenáru,ktorý nie je len o šou v rádiu s vtedy letiacimi songami,kde Adrian Cronauer je taký svojský,sebavedomý,že sa zamiluje do miestnej dievčiny,čo nadbieha na školenie Vietnamcov,ABY sa k nej dostal bližšie,tak sa tiež z neho stáva učiteľ(žeby príprava na WEIROV DEAD POETS SOCIETY?),ale musia byť tiež automaticky aj zložitejšie podoby diania,ktoré patria do tohoto konfliktu-masakru... Páčil sa mi strih STU LINDERA,ktorý sa vycvičil na GRAND PRIX a kamera PETRA SOVU. Dôvod prečo vidieť Dobré ráno,Vietnam je v nasadení Robina Williamsa v originálnom znení,ktoré ponúka neuveriteľný zážitok v maximálnej vnútornej energii jedného herca,ktorý mal aj samozrejme druhú tvár,ktorá bola bolestivejšia... ()

marhoul

Ptačí klec, Básníci, Čas probuzení, Dobrý Will  a Vietnam... Filmy, v nichž miluji Robina Williamse, mimochodem velmi chybí. Po letech jsem snímek viděla s dabingem Davida Novotného a přestože jsem u Robina zvyklá na krásný hlas pana Viktora Preisse, chválím. Williamsova velká show, napsaná na tělo a zahraná bravurně. Odchylky od reality odpouštím a v žádné případě se nejedná o velkorysost. Z výsostné kategorie "komik ve vážné roli". Robin famózní. ()

rikitiki

Chci jen varovat před příšerným českým dabingem - v hlavní roli s Pavlatou, který se coby rozhlasový moderátor snaží imitovat různé hlasy tak, že ten svůj vůbec nezmění. Ostatní dabéři jsou stejně mizerní. /21. 8. 14./ ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)