Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový názov)
  • Česko Lajko - Cikán ve vesmíru (viac)

Lajko sa o lietanie zaujíma od detstva a dôkazom tejto fascinácie je let jeho matky do vesmíru, ktorý sa uskutočnil plne v jeho réžii. Hoci štart latríny nebol úspešný, Lajko sa napriek nepriazni osudu prebojuje až na pozíciu kandidáta na prvého maďarského kozmonauta. Na kozmodróme v kazašskej stepi však na túto šancu čakajú kandidáti z viacerých krajín. Všetky pritom majú dôvod svojim kandidátom zamávať na rozlúčku na večné veky. Satirická komédia, ktorá na obežnú dráhu vystrelila film s kultovou témou komunistickej propagandy, ktorou boli lety do vesmíru, divákom sprítomní aj jej historických protagonistov, a to nielen Jurija Gagarina, ale aj „obrveného“ Leonida Brežneva. (Art Film Fest)

Necrotongue

S maďarskou filmovou tvorbou mám povětšinou velmi dobrou zkušenost a nezklamal mě ani maďarský vesmírný program. Sice se tady pohybuje pouze v modrých číslech, já si ale nemůžu stěžovat; často je mi vyčítáno, že mám smysl až pro příliš černý humor, takže když výsledek jednoho z prvních Lajkových dětských pokusů zarazil i mě, musel jsem to ocenit. Nápad byl skvělý, provedení sice místy pokulhávalo, ale ve výsledku jsem byl velmi spokojen, protože jsem se skvěle bavil. 4*+ ()

Malarkey

Maďaři si natočili takové milé a osobité memento doby, kdy své zemi nevládli oni, ale Sovětský svaz. Natočili ho poměrně obstojně, ale nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že nakolik je tahle komedie bláznivá, tak že se vlastně v některých delších pasážích vlastně ani nijak zvlášť nesměju. Přitom sovětský vesmírný program tu dostal brutálně na frak a stejně tak to tady několikrát schytal samotnej Břežněv. A dobře jim tak. ()

Big Bear

Maďarská kinematografie mne zatím docela míjí a možná je to špatně. Poslední socialistická retro blbůstka Soudruh drákulič totiž byla zajímavá a tady už tomu k dokonalosti chyběl jen kousek. Opět velmi kouzelné retro, ve kterém si Maďaři zhusta vyřizují své účty se Sověty. Na rozdíl od jiných filmů se jim celkem dobře podařilo udělat kulisy Bajkonuru a probíhajícího kosmického programu. Příjezdem generálního tajemníka ÚV KSS získává tahle komedie další rozměr. Škoda toho závěru, úplně jsem ten smíchopláč nepochopil. Tohle bylo celkem milé překvapení a proto opět zase něco přihodím navíc a dám do mixéru 4 pirohy. * * * * ()

Socrates

Och, kakóe razočarovánie! Nápad dobrej, potenciál nevyužitej. Chápu všechny okolnosti a rozumím potřebě Balázsů to Rusům nandat, ale tohle prostě nevyšlo, Maďarům jednoduše chybí náš Oldřich Lipský nebo třeba emerickej Jim Abrahams. Za ty dvě celkem vtipný chvilky a pouze jednu zábavnou postavu (Lajkův fotr) nemůžu dát komedii víc než 30%, a to jsou u mě se zavřeným okem dvě zvezdy. Ztráta času. ()

blackrain

Divím se, že jisté naše etnikum nevyskakuje proti výrazu cikán v názvu filmu. Co si budeme povídat, tohle je nehorázná volovina a velké a milé překvapení od Maďarů. Krásně se hodící do dnešní blbé a uspěchané doby. Takový výplach mozkových závitů je potřeba. Postavy jsou bláznivé a zároveň sympatické. Některé hláškují o stošest. Škoda, že Lajko měl po celou dobu, co jsem film sledovala pořád ten samý výraz ve tváři. Příběh Helgy Mengele neměl chybu a Lajkův tatík taky neměl chybu. ()

slunicko2

Nevkusné a nudné. 1) Křečovitý hloupý humor i pokusy o nadsázku se sloučily v tomto hloupém scénáři spolu s mizernou režií ve vskutku odpudivou podívanou. 2) Ale námět je parádní. ()

easaque

-4* Pokud máte rádi balkánské komedie, nebo filmy Wesa Andersona, tak by se Vám mohl trefit do vkusu i Lajko. Jedná se o bláznivou maďarskou komedii s cikánskou poetikou, kde se na pozadí vesmírného programu mísí naturely spřátelených národností. Absurdních nápadů tam bylo spousty a i příběh mi sedl, tak jsem se dobře bavil. Určitě si to pustím někdy znovu, protože jsem viděl jen česky nadabovanou verzi z Cinemaxu bez titulků ruských a německých konverzací a tak mi na to museli stačit mlhavé znalosti z mládí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Pitam

Tak konečně znám pravdu o tom, jaká byla historie ruského kosmického programu :) a taky jak to doopravdy bylo s Gagarinem a Lajkou (či snad Lajkem?) :) A jak hodnotím film samotný? Dle traileru jsem čekal úlet podobný balkánským počinům Emira Kušturici (tím pádem byla laťka hodně vysoko, ač jsem rozhodně nedoufal, že by toto dílko dosáhlo takových kvalit), ale částečně jsem ho opravdu i dostal. Úvodní část z hrdinova dětství byla skvělá, včetně prvních úspěchů, nebo spíše neúspěchů (posuďte sami) na poli raketového pohonu :) Celkově je film jednou velkou satirou, dělá si legraci z historických faktů, postav i symboliky, sází na absurdnost a na květnatý maďarský jazyk, ve kterém si zejména otec hlavního hrdiny rozhodně nebere servítky a přemýšlím, zda vůbec za celý film vypustil z pusy nějakou nevulgární větu. Ale to neznamená, že by šlo vždy jen o nějaký přisprostlý laciný humor (ano, i ten tam je). Jeho hlášky vždy padly jako ulité, byl pro mě nejcharizmatičtější postavou a zatápěl pod kotlem pokaždé, když děj začínal uvadat. Lajko pro mě není žádným veledílem, vlastně ani moc sci-fi filmem, jen takovou milou malou a dost ulítlou hořkosladkou komedií, která zaručeně potěší maďarské vlastence :) ()

alchac

Hús hentesárom, petöfi piákula sárom! To si takhle Leonid Iljič svolá na Bajkonur maďarského cikána, jeho čorkářsko obšournického tatíka a komančského buzeranta, dále bývalou velitelku Hitlerjugend, mongolského mnicha jménem Temüdžin a estonského sebevražedného atentátníka. A výsledek této multikulti noční můry jobbikovských lofaszů? Velmi erömü! Tedy až na typicky brežněvovské francouzáky, které byly poněkud fujváros. Nicméně celkově vzato prdelárom krutováros a hlavně jak by řekl slavný maďarský dentista Béla Puskás: Erécs piklós nemécsi, hunyár szcépeny kámos. ()

Karin.Kiss

Brežnev je gay a cigán vo vesmíre zabudol povedať to, kvôli čomu sa vydal na jasnú smrť - Prepáč. Maďarská kinematografia je zvláštna (pomysliac na Lizu, líščiu vílu). Lajko je zaujímavá komédia mierne dráždiaca politickú situáciu, no veľmi úsmevne využívajúca situačný humor. Hlavná postava je nám svojou zarytosťou sympatická, no prekvapivou ambicióznosťou pôsobí prihlúplo. Nedosiahnuteľný cieľ k Lajkovi doslova vyšiel na proti. Bizarný (v dobrom slova zmysle) príbeh, no aj tak svojou jednoduchosťou irituje; pôsobí nedomyslene, čo sa týka mnohých detailov. Oceňujem veľa satirických momentov a poetiku, ktorá bola výrazná v prvej polovici a ďalej vo vesmíre. ()

Fox85

Ten film je ve výsledku hrozná slátanina plná povedených vtipů, hluchých míst a bizarních situací. Ale jsem rád, že jsem to viděl ()

mateas.matt

Dalsi podarena ulitla kravina o cikanoj ktery chtel byt prvnim cikanem ve vesmiru. Tedy, jak to s tou Lajkou vlastne bylo, jestli misto psa tam neposlali cikana... no kdovi kde je pravda :) ()

nonick1

Zábavný film, kráčející ve viditelných stopách toho nejlepšího z balkánské kinematografie - Slobodanem Šijanem počínaje a Emirem Kusturicou konče. Originální tragikomický příběh, jdoucí až k samotným kořenům vřelých soudružských polibků, skvělá kamera, herecké výkony i režie. Při srovnání se současnou českou kinematografií, beznadějně se potácející v uzavřeném kruhu spřízněných dotací, grantů a vzájemného udělování cen, je dobře patrné, jak daleko už tenhle vlak našim hvězdám, opilecky dovádějícím v karlovarských vřídlech, ujel. ()

Endavour

Příjemná maďarská komedie, jež ničím neurazí, ba naopak nabídne množství vtipných momentů. Přede vším jsem se bavil u scén s Brežněvem. Tento film i přes pár hluchých míst nabídne příjemnou podívanou na neladné časy 50. minulého století. Uděluji lepší tři hvězdičky. ()

Lukin413

Cikáni jdou do nebe na maďarský způsob, je to trochu bláznivé, trochu satirické, homosexuální Brežněv je fajn, Lajkův otec jakbysmet, ale přece jen to má dost hluchých míst. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019