V lásce a válce

• Dánsko I krig & kærlighed (viac)

Po třech letech strávených v zákopech první světové války se Esben vrací domů k milované ženě Kirstine a synu Karlovi. Avšak válečné útrapy změnily nejen jeho samotného, ale i jeho rodinu. Okouzlující německý důstojník Gerhard zaujal jeho místo v čele rodinného stolu a dělá, co může, aby si získal srdce Kirstine a stal se Karlovým otcem. Zatímco mladá rodina si těžko zvyká na novou situaci, přichází další rána – Esben se musí vrátit na frontu. Téměř zlomený muž se tím nedokáže vyrovnat a dezertuje. Po neúspěšném pokusu překročit hranici do neutrálního Dánska je nucen skrývat se na půdě vlastního domu. Pouta lásky a důvěry se mezi manžely napnou až k prasknutí, zatímco Esben ze svého úkrytu sleduje, jak se mu jeho rodina rozpadá před očima a rozhodne se udělat vše, aby si ji udržel. Jak daleko bude ve jménu lásky ochoten zajít? V lásce a válce je napínavé a dojemné drama, které nabízí širokou paletu lidských charakterů a rozhodnutí, ke kterým jsou nuceni tváří v tvář válce. (Bontonfilm)

MickeyStuma

Severský film, jaky tady ještě nebyl. A první dánský film zabývající se svou dávnou historií, která je tam sice propírána, ale není stále vyřešena. Je to film současným generacím  připomínající dávné neduhy, které že prý jsou v Dánsku z velké části zapomenuty. A jedná se o snímek vysoce působivý a emočně zasahující do lidské duše. O období první světové války, kdy bylo jižní Jutsko okupováno Německem, nic nevíme ani v Česku. Nevíme ani, že tam někteří Němci po válce zůstali, založili rodiny a od té doby tam jejich potomci dodnes stále žijí. A to nám tento příběh vcelku ohromujícím a zároveň drastickým způsobem přibližuje. Už samotný začátek zaujme svou výpovědí o nesmyslnosti války. Války, ve které, v tomto případě, musí dánský žid bojovat na straně Němců. Máme tu příběh Esbena navrátivší se po zranění domů z fronty ke své rodině, kde ani tam nenajde klidu. Bojuje o všechno. O svou rodinu, syna i vlastní život. A to jenom proto, že mu v cestě stojí německý důstojník mající zálusk právě na jeho ženu. Tragický příběh plný daných okolností směřující tam, kam to jistojistě muselo zajít. Vývoj událostí však není zase až tak jednoduchý, jak by nyní mohlo každého napadnout. Svým způsobem o zvraty není nouze, i když jsou ve vyprávění hodně opatrné a lstivé. Některé souvislosti snad i překvapí. Jedná se sice o válečný film, ale doba války působí jen jako kulisa. Především se jedná o melodrama trojlístku, ve kterém si nikdo není ničím jist a ani divák, byť si to může myslet, neví, kam to všechno bude směřovat. O to víc právě zasáhne samotný konec. Asi je škoda, že do celého dění více nezasahuje atmosféra války, tedy že není více válečných scén, či hrozby nepřítele, ale to už by zřejmě musela být více natažena stopáž filmu. Snímek je tedy takový, jaký je. Ale na to, aby mnohými scénami šokoval i tak stačí. Snímek byl oceněn a zaslouženě. ()

Marze

Film dokázal vytvořit skutečně depresivní atmosféru zmaru. Dobrá filmová řemesla, horší příběh a hodně děr v zápletce. A také hodně klišé. ()

DJ Kritik

Vojnový konflikt je v tomto snímku len v krátkej časti, ale tragédia v hlave človeka je tu už od začiatku. Čo všetko je človek schopný urobiť pre záchranu a čo všetko dokáže prežiť v nezmyselných životných situáciach. Byť viac ako tri roky na vojnovom poli a neustále sa strachovať o svoj život je nesmierne ťažké takisto ťažké. Človek myslí na to aké by to bolo a čo keby a chce a aj urobí všetko preto, aby sa vrátil domov. A doma je mladá žena, ktorú ochraňuje nemecký dôstojník pred ťažkou dobou. V láske a vo vojne je všetko dovolené a presne o tomto je dráma, ktorá ukazuje na pozadí vojny smútok obyčajného života. ()

Slarque

I Dánové si loni připomněli výročí konce 1. světové války a sice příběhem vojáků přinucených bojovat za Německo. Zvolili osvědčený půdorys romantického dramatu a bohužel v tom zásadním selhali. Bez spoilerů to nemohu moc rozpitvávat, ale prostě mi vztah mezi Esbenem a Kirstine přišel méně uvěřitelný než mezi Kirstine a Gerhardem. Díky tomu pak na mě finále nemohlo působit tak, jak mělo. Ale abych přihřál aspoň českou koprodukční polívčičku – ta jedna scéna s Karlem Dobrým vlastně o dynamice vztahů v armádách vypověděla více než zbytek filmu. ()

a0001

V láske a vojne... V láske a vojne je všetko dovolené a tento film to krásne vystihuje. Veľmi kvalitné herecké výkony, dokonalé kulisy, úžasná kamera, hudba, napätie a atmosféra. Vojnový film viac o medziľudských vzťahoch ovplyvnených vojnou ako o vojne a bojoch, dejovo však veľmi sýte. ()

• Dánsko-německo-český koprodukční snímek V lásce a válce, který se z části natáčel na lokacích v České republice (Terezín, Lenešice, Bránov a další), byl s úspěchem uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Santa Barbaře, kde získal cenu diváků za nejlepší hraný film. (Zdroj: Bontonfilm)
  • Snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie v programu minoritních koprodukcí a v programu filmových pobídek. (Zdroj: Bontonfilm)