Holub

Pouze na střeše domu svých rodičů, nad uličkami slumu v Adaně, může Yusuf mezi svými milovanými holuby najít klid i sám sebe. Získat opěrný bod v dystopickém světě tam venku je pro něj mnohem složitější... Na střeše v Adaně se Yusuf stará o holuby ve svém holubníku. Jeho nejoblíbenější se jmenuje Maverdi. Aby ho mladík přilákal ještě blíž, někdy si mezi rty vloží semínko. Světle šedý holub je outsiderem v holubníku, stejně jako je Yusuf ve společnosti, kde musí čelit ignoraci a násilí. Tvář mladého muže se jen zřídkakdy rozjasní, a tlak ze strany jeho bratra, který jej nutí najít si práci, všechno ještě zhoršuje. Banu Sıvacıová ve svém celovečerním debutu vzbuzuje skutečný pocit empatie vůči zdánlivě křehkému, ale zuřivě vzdorovitému samotáři, bojujícímu za svou malou radost, kterou mu většina lidí nepřeje. (Cinemax)

Malarkey

Turci u mě mají punc kvalitních filmařů, jejichž filmy dokáží být na jednu stranu kulturně odlišné, ale přitom Evropě tak strašně blízko. V případě tohoto filmu je hlavním tématem mladý kluk, který se straní lidí a žije na střeše s holuby, o které se i stará. Samozřejmě je nepochopen, ale jemu to nevadí. Žije si ve svém holubím světě, kde ho nikdo neruší, a to mu k životu bohatě stačí. Lidi k životu rozhodně nepotřebuje. Jelikož ale lidi mají obecně strach z odlišností, udělají mu ze života peklo. Závěr mě ale svojí volností natolik uzemnil, že musím přidat jednu hvězdičku. Velice podařený debut. ()

viap

Yusuf žije na streche domu , so svojimi milovanými holubmi.Vytvoril si vlastný svet , v ktorom sa cíti bezpečne, a akoby nechce dospieť a opustiť vytýčený priestor . Stretnutie a konflikt s vonkajším svetom a ľudí v ňom je pre Yusufa dramatický a bolestivý. Nájsť si miesto v ňom je pre jeho citlivú dušu nemožne. ()

Renfield

Nenápadný film, o nenápadném člověku a hodně nápadných ptácích. Pro ty slabost nemám, přesto jsem postupně měl pro Yusufa pochopení. Ono to sice vypadalo, že to jeho bratr myslí dobře, jenže, když se práce ukáže v tom pravém světle, je jasno. Příběh má pomalejší tempo, přesto nenudí a v zásadní chvíli zrychlí... to když i hlavní hrdina musí domů. Závěr je velmi solidní, snad mohl mít tento "úprk" více prostoru, na škodu by to rozhodně nebylo. 65% ()

konjuh

V popisku filmu se píše, že Yufus žije v dystopickém světě, což mi přijde zavádějící. Spíš má Yufus svůj vlastní svět, mezi holuby, kde se cítí komfortně a v klidu a kde se před skutečným (opravdu bych neřekl dystopickým) světem schovává. Film vede k pochopení a soucítění s hlavním hrdinou, což je v pořádku, nicméně pochopení hrdiny, outsidera ve společnosti, nestačí.. prosté pochopení samo o sobě ho ze spárů outsiderovství nevymaní. Divák si může nalhávat, že hrdina může být třeba součástí jiné společnosti, tolerantní a chápající, ale je to jen falešná představa o světě takovém jaký je a jaký může být. Je to představa utopická. A právě tyto utopické představy zřejmě divák (dost možná též outsider) bude z filmu mít. Schovávání se ((ale on se neschovává, stará se o holuby..) (a nic moc kromě klidu v duši z toho nemá)) je vlastně v pořádku, protože tak přeci nečiním špatně, jen mi ten zlý (dystopický??) svět prostě nerozumí. ()