Profil

(festivalový názov)
  • USA Profile (viac)

Minimalistický thriller Timura Bekmambetova sleduje investigativní novinářku Amy, která vyšetřuje internetové praktiky Islámského státu při náboru mladých evropských dívek do vlastních řad. Založí si falešný facebookový profil, na němž se vydává za radikální muslimku. Vzápětí je kontaktována Bilelem, jedním z klíčových členů ISIS, jemuž se podaří získat její náklonnost. Amy brzy přestane vnímat rozdíly mezi skutečností a virtuální realitou, čímž se vystavuje čím dál tím většímu nebezpečí. Osobitý snímek, jenž vychází z reálných zkušeností francouzské novinářky Anny Erelleové, buduje zneklidňující atmosféru pouze prostřednictvím počítačové obrazovky. (MFF Karlovy Vary)

Rimsy

Není to už tak úplně originální koncept, přece jen pár filmů z monitoru počítače či telefonu jsme už viděli. A tak nepřekvapí spousta propracovaných detailů, jichž si člověk během sledování ani nevšimne (respektive pouze náhodou). To je už ale spíše standardem, a tak tyhle filmy mohou zaujmout hlavně tím, že mají neotřelý příběh, který dokáže i navzdory repetitivní formě udržet pozornost. A to se Bekmambetovovi docela daří, kdyby jen díky silnému námětu. I pokud se ale nezajímáte o situaci kolem Islámského státu a nečekaně propracovaných technik, jimiž prorůstá "naši" západní společnost, tak i samotný motiv překračování hranic v práci je zábavný. A leckdy dokonce napínavý. Nikterak zlomový, leč povedený kus. ()

silentname

Magické pravidlo číslo 2: "Dovoľ vidieť iba to, čo chceš, aby videli." Na celej tejto myšlienke je "Profile" postavený. Reálne ide o skvelý mentálny súboj dvoch iluzionistov. Teraz je len otázka, kto to dokáže lepšie a aké zbrane dokáže do celej tej situácie nasadiť. Sú tu aj iné bočné dejové línie, kde sa dozvieme nejakých pár informácií, ale tie nie sú tak vysoko podstatné ako hra, ktorú spolu rozohrali Amy s Bilalom. Ako som ale povedal, otázka je to, kto tento súboj zvládne lepšie. Pretože aj keď sa to tak nemusí vôbec javiť, tak Bilal nie je naivný hlupák. A vie skutočne veľmi dobre manipulovať so svojimi obeťami. A skoro sa mu to podarí aj s Amy. To sú veľmi silné stránky filmu. Plus vďaka tomu, že to máme spracované len cez počítačovú obrazovku, dáva to filmu aj istý štýl. Ešte relatívne neopozeraný a miestami vie aj slušne dobre zachytávať drámu. Filmy ako "Searching" alebo "Face 2 Face" sú toho pre mňa živým dôkazom. A hoci vnútorne musím povedať, že oba spomenuté filmy priniesli podľa mňa zaujímavejší a emocionálne silnejší príbeh, neznamená to, že by bol "Profile" o niečo horší. Tentokrát tu dostaneme skôr skvelú dávku thrilleru a hru dvoch ľudí, kde obe strany chcú niečo získať. Osobne neviem či by sa to dalo spracovať aj nejako silnejšie, no za seba môžem povedať, že ku koncu filmu som skutočne dúfal, že Amy neurobí tie hlúpe rozhodnutia, ku ktorým to smeruje. Dáva to ale podľa mňa vynikajúci signál. Zmanipulovať ľudí je veľmi jednoduché. Pre týchto ľudí je to vysoko jednoduché. Natárajú tým dievčatám ohromné báchorky o všetkom čo chcú počuť. Predostrú im paláce a všetko o čom len snívajú na zlatom podnose a zožerú im to aj s navijakom. A keď zistia, že to všetko boli len klamstvá alebo sa budú chcieť vrátiť, neuvedomia si, že cesta späť už neexistuje. Myslím si, že ide o skvelý thriller, ktorý sa oplatí vidieť. Možno neprináša niečo, čo by sme nevedeli, ale dokáže nás rozhodne vtiahnuť ako divákov do deja. Hodnotenie: A ()

Chrysopras

Je to radost, když se takhle protne obsah s formou! Nejspíš koncept filmu prostřednictvím sociálních sítí není taková novinka, jak se TB snažil zdůraznit, ale to nic nemění na tom, jak ( dle ohlasů v Puppu nejen ) mě Profil naprosto vtáhnul do děje. A kombinace nebezpečí virtuální reality a IS je díky vedení děje i výkonům herců opravdu strhující... Krásná tečka mé účasti na 53. KVIFF ()

JFL

Pohlcující thriller, který díky formě záznamu plochy počítače (viz např. český seriál Semestr, či Bekmambetovem produkovaný horor Odebrat z přátel) výtečně stupňuje napětí, ale i emoce. Profil zaujme nejen coby dramatizace reálných událostí, ale také jako procítěný obraz emocionálních turbulencí, jimiž prochází novinářka, která kvůli reportáži navazuje přes falešný online profil kontakt s verbířem pro ISIS. ()

TheEvilTwin

Brilantní, neskutečně drastická a vypjatá skype story ohledně verbování mladých dívek do ISIS a zároveň příběh novinářky, která se snaží pod falešnou identitou získat informace od islamských rekruterů. To, co se zpočátku rozjíždí jako nevinná hra se postupně přehoupne do atmosferické a napínavé spletititosti, u které bude slabším povahám špatně a budou se týden po zhlédnutí ohlížet za rameno, jestli je nesleduje nějaký muslim se snahou je odpálit, protože takhle napjaté a emočně husté drama jsme už dlouho neměli. Technicky šikovně zvládnuto, herecky je to sice skromnější, ale celkové zpracování je na velmi dobré úrovni nejen s vysokou výpovědní informační hodnotou, ale zároveň s výborným filmovým provedením, za které se rozhodně tvůrci nemusí stydět. Připravte si nervy a popkorn a vřele do toho. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 17. února 2018 na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (ČSFD)
  • Film byl natočen za 9 dní. (ČSFD)
  • Amy si ako profilový obrázok na Skype vyberie kresbu Snehulienky v hidžábe. Anna Erelle, novinárka zo skutočného života, si pre svoju profilovú fotku vybrala kreslený obrázok princeznej Jazmíny z Disneyho filmu Aladin (1992). (Arsenal83)

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018