Dokumentární série pod názvem Nekončící povely zobrazuje intimní portrét války proti násilnému extrémismu, portréty mužů a žen, kteří své životy zasvětili tomuto boji. Dostaneme se do bezprostřední blízkosti členů Armády Spojených států amerických, do Pentagonu a spatříme dosud nezveřejněné příběhy z fronty či z kokpitu stíhačky v akci. (National Geographic)

Marze

Viděl jsem díl o válce v Afghánistánu o zabitých amerických vojácích. Jako mrzáci, nebo jejich pozůstalé rodiny ve Státech dostanou sociální zabezpečení a uznání. Shlédl jsem předtím dokument Afghánistán, po stopách peniazí o tom jak humanitární pomoc na stavbu škol, nákup potravin apod. krade vládní mafie včetně prezidenta Karzaiho. Staví si vily a k lidem se nic nedostane. Byl zde na ulici bojovník proti sovětské okupaci mudžahíd - mrzák, který musel žebrat a mládež se mu vysmívala. To pro srovnání znepřátelených stran. V tomto dokumentu je opět americký patriotismus a pobavilo mě odvolávání na Ústavu a americkou svobodu. Američané měli posledních 50 let malou porodnost - standartem pro bílou středostavovskou rodinu byl domek na předměstí a jedno dítě. A nově přistěhované obyvatelstvo z Afriky, latinské Ameriky a Blízkého východu, které je z 50% nahradilo, vytvořilo velmi nebezpečný stát plný celostátních i místních gangů a mafii, takže si večer nemůžete jen tak vyjít ven , ani mít v noci otevřené okno. Takže opravdu svobodný Dolarstán. ()

Crocuta odpad!

Že se v dnešní době nestydí tuhle propagandistickou sračku ještě vysílat! V době vzniku patrně tvůrci i účinkující důstojníci těm patetickým proslovům, které druzí jmenovaní pronášeli k příslušníkům afghánské armády cvičeným Američany, ještě věřili. S vědomím toho, jak se o pouhé tři roky později na tytéž vojáky, kterým v 5. díle tohoto veledíla slibovali "jsme s vámi a budeme s vámi", z vysoka vysrali jak je jejich zvykem a nechali je napospas témuž Talibánu, o němž ještě před nedávnem tvrdili že "díky našemu spojenectví zde nikdy nemůže zvítězit", je to dnes podívaná leda pro fajnšmekry cynismu. Po dvaceti letech bojů, hekatombách mrtvých na všech stranách konfliktu a miliardách utracených dolarů je Afghánistán tam kde byl před příchodem slavných spojeneckých armád, Talibán si vesele vládne jako by se nechumelilo a afghánští vojáci, ponechaní na holičkách se buď k oněm teroristům (s nimiž se dnes opět jedná jako s jakýmkoliv jiným partnerem) přidali, nebo zařvali. Jako ukázka pokrytectví a reálpolitiky v praxi nicméně dobrý - k zblití. ()