Pozlátený vek - Série 2

(séria)

TroiMae

Možná že The Gilded Age potká to, co Downton Abbey, telenovelizování, a ze Sexu ve městě před 150 lety zůstane jen to pozlátko. Druhá řada je stejná jako první, ale to je spíš na škodu. Opět hlavním dějovým obloukem je snaha o společenskou změna Berthy Russell (když nemůžete stoupat po zažitém společenském žebříčku, vytvořte nový), tentokrát otevřením Metropolitní opery. Ta je vedle Brooklynského mostu (o tom ještě později), jednou z reálií New Yorku, který je, podobně jako v Sexu ve městě, kulisou seriálu. Bohužel kulisou nutně papundeklovou (vypulírovanou ve studiu). Což platí i pro charaktery a osudy postav. Ty jsou jen ramínky na okázalé kostýmy, které, podobně jako v Sexu ve městě, si zaslouží přinejmenším jednu hvězdičku. Jejich osudy se ale podobají postavičkám v SimCity. Přestože se seriál dotýká historických, společenských a osobních ožehavých témat, jako by byl zapnutý bezpečností protokol ve startrekovském simulátoru. Po pár dílech zjistíte, že se nikomu nemůže doopravdy nic stát. Vše zlé se děje jiným, jindy, jinak, mimo záběr. Veškerá příkoří a nepohoda je většinou do konce toho samého dílu vyřešena! Na šťastný konec si stačí počkat nejdéle do druhého dílu. Nicméně jedním ze zvyků aktuálních dobových seriál (Julia), jsou historické postavy. V jednom díle poznáme poněkud nejapného Oscara Wilda, ale památečný je díl (a dějová linka), kde zjistíme, že brooklynský most postavila Emily Warren Roebling. Je to podobně překvapivé historické zjištění, jako když ve Watchmenech zjistíme minulost Tulsy… A přitom jsem feminista, který po tom mostě dokonce šel. Neméně překvapivé je (a seriál se toho v zásadě drží), že inženýrka samouk Roeblign doznala uznání již za svého života, během otevřením mostu, což je v historii netradiční. ()

M.i.k.e

zámořský bratranec Downton Abbey pokračuje tam kde skončil a i když je to pořád telenovela, tak laťka zábavnosti zůstala na svém místě a přináší přesně to co divák očekává. Zákulisní intriky s grácií jedou na plné pecky a některé dějové odbočky zvládnou i lehce překvapit. Stále je to tak pleasure sledovat a necítit se guilty...80% ()

fabecc1222

Další seriál se superdlouhou pauzou mezi jednotlivými řadami, takže už vůbec nevím, o čem vlastně byla první řada. Tak nějak jsem si ještě dokázal zapamtovat styl a aspoň základ námětu, a příjde mi, že druhá řada se v tomto ohledu moc neposunula. Pořád je to hodně utahané, oproti takovému Panství Downton tomu chybí něco, co by diváka vtáhlo, ať už v rámci děje, nebo v rámci postav. Obávám se, že před premiérou třetí řady zase komplet zapomenu, o čem to bylo. ()

vydumnica

Druhá séria sa podľa mňa až veľmi sústredila na boj o miesto v opere, Met vs. Academy, hon kto z koho, až to časom už začalo nudiť. Všetky ostatné línie sa vyvíjali veľmi dobre, nechýbalo aj zopár zvratov a prekvapení, na druhej strane niektoré boli predvídateľné. Drobné spoilery. Reverenda sa až veľmi rýchlo "zbavili", Aunt Ada si mohla ešte užiť toho šťastia viac, aspoň po tretiu sériu. Nudný vzťah Marian a vdovca pre zmenu zbytočne dlho naťahovali, aby naša hrdinka nakoniec skončila s Larrym. Yes!!! Potešilo aj Adino malé víťazstvo nad Agnes v záverečnej epizóde. Koniec spoilerov. Celkovo hodnotím S02 peknými 4*. Výprava a kostýmy sú pastvou pre oko. ()

Streeper

Tak nějak mi došlo, že Gilded Age je vlastně o ničem. Dokonce i v Downton Abbey se toho dělo daleko víc nebo alespoň víc zásadního. Ale Gilded Age je tak dobře napsaný a zahraný seriál, že jenom to stačí k tomu, aby mě zaujal a bavil. ()

• Stavba Brooklynského mostu i jeho slavnostní otevření jsou v seriálu znázorněny podle skutečnosti. (Ganka)
  • Hra, kterou společnost navštíví, byla Wildeova (Jordan Waller) první hra „Vera“. Zřejmě to byla Wildesova první hra, která byla uvedena, a to v divadle Union Square 20. srpna 1883. Hlavní herečkou byla Marie Prescott. Její manžel William Perzel koupil práva na hru. Pár se rozhodl promítání hry ukončit už po týdnu a Perzel řekl tisku, že prohrál 2 500 liber a že se to prostě nevyplatilo. (Ganka)
  • V seriálu se objeví také historická postava Oscara Wildea (Jordan Waller). Děkuje hostitelce za přijetí i přesto, že on sám je poškozené zboží. Jedná se pravděpodobně o narážku na jeho homosexualitu (od roku 1891 udržoval vztah s mužem) nebo o jeho rozvod (v roce 1893 se rozešel s manželkou). (Ganka)