Osm dní, které utvořily Řím

• Česko 8 dní, které stvořily Řím (viac)

V tomto pořadu ponechá Bettany Hughesová stranou tradiční časové přímky tisícileté historie Říma. Místo toho se zaměří na osm dní, které utvořily, prověřily a definovaly jeho velkolepost. Každý díl nám představuje Řím ve vztahu k současnosti se všemi jeho nejhonosnějšími a nejtemnějšími vášněmi, které i nadále rezonují ve světě kolem nás. (Viasat)

jungewolf

Díl 6/8, Neronův pád(ČT 2, pondělí 17.10.2022,20 h : Nejhorší díl . Vůbec tam není zmíněné, že šílený Nero obvinil z požáru Říma křesťany a nechal jich několik tisíc povraždit !!!! . Celé rodiny byly uvězněné, pak nahnané do amfiteátru, kde je sežraly vyhladovělá divoká zvířata, která nedostala 3-4 dny nic žrát. Až je zabili, tak je začaly žrát : muže, ženy, děti, těhotné ženy ....  . A tisíce diváků se na to dívaly a tleskaly a řvaly nadšením .... . To byl také starověký Řím. Ostatně jeden z Neronových předchůdců, Gaius Iulius Caesar zvaný Caligula(latinsky botička) měl intimní poměr se svou pokrevní sestrou Drussilou... . Není se co divit, že Drussila porodila mrtvé děcko . O pár let později nechal Caligula=botička brutálně zavraždit svoji židovskou manželku Poppeu . Až poté zjistili, že Poppea byla těhotná, takže botička spolu s manželkou nechal zavraždit svoje (nenarozené) dítě ....  . 6.díl jen 2*, víc ani omylem.  *** Není se co divit, že římskou éru tak zbožňují LGBT-lobby : bordely ve městech po CELÉM impériu byly plné otroků a otrokyň, od novorozeňat až po staré lidi. Homosexuální+heterosex. pedofilie+hebefilie tam jenom kvetly. Římské impérium po celá staletí (cca 400-450 let) zaujímalo : Portugalsko,Španělsko,Francii,Belgii,Lucembursko,jih Nizozemska,Anglii+Wales, jižní+porýnskou část Německa, Švýcarsko, 90%Rakouska,západ Maďarska, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu, Srbsko, Kosovo, Č.Horu,Albánii,Sev.Makedonii,Bulharsko,Dobrudžu(východníRumunsko),Řecko,jižníUkrajinu(Bosporskáříše),Turecko,Sýrii,západMezopotámie=západníIrák,Libanon,Izrael/palestin.území,Jordánsko,Egypt,Libyi,Tunisko,severníAlžírsko+středomořské pobřeží Maroka. Ostatně teď už usilují o legalizaci pedofilie+hebefilie, např.v Nizozemsku je strana pedofilů, která má nejen desítky zastupitelů+radních v min.25 městech/obcích, ale i poslance v nizozemském parlamentu !!! . Prosadili eutanazii+potraty do porodu, taky "sňatky" pro homosex.+lesby a adopce dětí těmito páry, teď je na řadě uzákonění pedofilie/hebefilie !!! . A většina mlčí, není se co divit, když kritikům hrozí vyhazov z práce+obrovské pokuty+3-10 let v kriminále ...  . Nejen v Nizozemsku, ale i ve Francii, Belgii, Lucembursku, V.Británii, u nás, ve Španělsku, Portugalsku, Irsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, atd. atd. !!! ***poslední,8.díl: pondělí 31.10.2022,20h : Znovuzrození - poslední díl byl nejspíš nejlepší. Až na malou chybu : ve 3.minutě je chybná mapa. Mezopotámii=dnešní Irák(od r.1921) Ŕímská říše nikdy natrvalo neovládla. Zato na ní chybí Panonie=západ dnešního Maďarska,hranice-limes-byla na Dunaji . ***Repríza 8.dílu: ČT 2, neděle 3.3.2024 - v českém znění : Dana Černá,Dagmar Čárová, Jiří Valšuba, Petr Gelnar a Marek Libert . České znění : Č.televize 2022 . ()

flanker.27 odpad!

Ochořel jsem a nucen ležet v posteli, po dlouhé době jsem se zabavoval tím, že jsem přepínal kanály, až jsem narazil na tento dokument. Mám rád Řím, tak to zkusím, řekl jsem si. Ale to trvalo jen chvilku, než jsem zjistil, jak strašně demagogická sračka to je. Prosím pěkně, jak někdo soudný může v dokumentu vyslovit takovou hovadinu, že "Octavianus upřel Caesarionovi jeho oprávněné dědictví Říma"? Se ta ženská pos-tupně zbláznila? Za prvně, Řím se nedědil, nebyla to monarchie dokonce ani v době principátu. Za druhé. Caesar svým osobním dědicem ustanovil právě a výhradně Octaviana. Za třetí, ne neměl s tím naprosto co dělat římský "rasismus a sexismus" vůči Kleopatře. Mimochodem, zase z Kleopatry udělali černou hubu, z potomka Makedonce Ptolemaia. A tak dále, těch minel v komentáři průvodkyně pořadem bylo tolik, že ani nemá smysl je všechny vypočítávat. Feminismus a politická korektnost vládnou ohavným způsobem a to tak, že se neštítí jakékoli lži, jen aby svět prezentovaly ze zorného úhlu této ideologie. tak jsem se dožral, že mi pak stačil jen začátek dalšího dílu o Boudice, že jsem to radši přepnul na staré dobré Titány. ()

mira007

Britský dokumentární seriál, který historii starověkkého Říma odvypráví dle osmi nejvýznamnějších dnů a událostmi s nimi spojenými. To je celkem dobrý nápad, ale to provedení už je slabší. Informativně se jedná jen o základ respektive jako pro základní školu, proložený hranými scénámi, které často postrádají smysl s daným tématem a nejvíc mne iritovala nesympatická průvodkyně, která strhávala pozornost na sebe.  Trochu to připomíná Římská říše (2016), od Netflixu, ale to je aspoň výpravnější a vizuálně přitažlivější a bez otravné průvodkyně. ()

Mallinali

Už delší dobu si všímám, že britská produkce nechává čím dál víc dělat dokumenty o evropské historii lidi, kteří buď o té historii mnoho nevědí nebo jí vyloženě pohrdají. Tady je to trochu kombinace obojího. Madam zde trousí moudra, která kombinují dějepis pro základní školy s vytrhanými a politými stránkami, genderová studia a dávno vyvrácené pověry. Celek doplňují chybné mapy a hrané scény, v nichž nesedí reálie včetně vzhledu postav, oblečení, zbroje a zbraní. Občas to vypadalo, že dotyčnou i téma baví (nebo jí možná bavilo to cestování) jindy vůbec. A čas od času problesklo něco přínosného a zajímavého (např. rozdíl v mentalitě pohanských Římanů a křesťanů). Budu hodný, protože to mohlo být mnohem "pokrokovější". V současném anglosaském ovzduší mohli třeba díl o stěžejních událostech Říma věnovat údajnému románku Julia Caesara a bithynského krále Nikomeda III., což mu jeho vojáci neopomněli omlátit o hlavu při každém triumfu a nebo Antinoosovi, milenci císaře Hadriana, který se v roce 130 utopil v Nilu. Císař to nerozdýchal a postavil na jeho počest město, zasvětil mu chrám a přiznal božské pocty... Materiálu by bylo spousta, třeba se ještě dočkáme. ()

carl.oesch odpad!

Začnu tou odpornou ženskou a jejím idiotským projevem. To je něco neskutečného. Ona ten Řím ve skutečnosti nenávidí a prská na vás z monitorů totální nesmysly, okořeněné ještě manipulacemi a soudobou korektností. Viděl jsem díl týkající se porážky Kartága (druhou polovinu), kus dílu o Boadicee (zase jsme to nedal přes maximální snahu celé, jenom tak čtvrtinu) a po pár  minutách jsem nad tím zlomil hůl jednou provždy po dílu o Neronovi. Staré známé hlouposti, tendenční a stokrát opakované ptákoviny (onen Seutonius byl něco mezi bulvárním novinářem a propagandistou dynastie Flaviovců) a když to porovnám se skutečně kvalitními dokumenty třeba typu Metropole starověku, je mi z tohodle zle. Tvrdit, že Římané byli krutí a tvářit se, že ti druzí nebyli? Zrovna ti Kartaginci? A krev mi pijou ty amatérské hrané sekvence, mor dnešních dokumentů. Anglická produkce se propadá kamsi dolů, podobně nesmyslné a hloupé jsou třeba dokumenty o 2. světové válce, kde exhibují ty samé ksichty a melou tam pořád dokola jedno a to samé, popř. to okoření nějakým totálním nesmyslem. Příklad? Největší a nejsilnější bitevní loď 2. světové války - Bismark. Tak to tedy jo... ()